Anketa

Čo si myslíte o operácii Anthropoid ?

Bola to potrebná akcia, veľa sa ňou zmenilo.
24 (61.5%)
Neviem, nemám nijaký jednoznačný názor.
7 (17.9%)
Obyčajná zbytočnosť, ktorá akurát podnietila Nemcov k vyvražďovaniu nevinných ľudí.
8 (20.5%)

Celkem hlasů: 6

Autor Téma: Jozef Gabčík  (Přečteno 14440 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sláma

 • RAF
 • Group Captain
 • Příspěvků: 1015
Re: Jozef Gabčík
« Odpověď #15 kdy: Březen 27, 2009, 09:17:07 »
Souhlasím s bambim i flak.88.
Při studiu různých knih a dokumentů,měla např.polská exilová vláda daleko lepší postavení u Spojenců než Beneš a vláda.Navíc i doma stále bolel Mnichov,Beneš odešel do exilu "strašně dávno" a protektorátní vláda tady byla.Oba máte pravdu.Šlo o to,dokázat Spojencům,že musí s námo počítat a brát nás vážně i v protihitlerovské koalici.Opravdový praktický význam atentátu byl zanedbatelný.
O to více je nutné si cenit parašutistů,co akci provedli,protože (a to jsem si jist) museli vědět,že jejich akce na přežití je strašně malá,ne.li přímo nulová.
A ty kecy podle bondovek,co se vedou o tom,že měli posléze utéci z Prahy organizovat odboj,není možné brát vážně,protože domyšleno nebylo vůbec nic.Logistika,"nábor" partyzánů atd atd. On už útěk z Prahy byl nemyslitelný.A člověk po takovém činu je v obrovském stresu,který logiku uvažování silně zatěžuje,ne-li přímo znemožňuje. Já se před těmito vojáky obdivně skláním!!!

hrdina sovietskeho zvazu

 • Rudá armáda - RKKA
 • сержант - Seržant
 • Příspěvků: 72
 • Ani krok spat....
Re: Re: Jozef Gabčík
« Odpověď #16 kdy: Prosinec 22, 2010, 08:13:58 »
Moj nazor je ze atentat bol velmi dolezity , prezident Benes nemal na vyber museli sme spojencom ukazat ze sme si pridelenie k risi dobrovolne nezvolily a potrebovali sme aby spojency odvolali svoje podpisy a ceskoslovensko mohlo byt po vojne obnovene vjeho povodnych hraniciach aj ked bol po atentate odboj prakticky vymazany a represalieproti obyvatelstvu hrozne aj tak by to nemci skor ci neskor urobily.

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Jozef Gabčík
« Odpověď #17 kdy: Prosinec 22, 2010, 09:30:50 »
Samozřejmě jiný náhled na tuto akci mají pozůstalí po obětech následného běsnění a ostatní, kterých se to netýkalo..Ale ohlížet se na to, co udělá ten druhý, v tomto případě zločinný systém prostě nejde...Akce měla hlavně politický důvod, měla ukázat, že my , továrna Evropy na Hitlerovy zbraně máme nejen representanty v zahraničí, kteří bojují proti Říši, ale i vnitřní domácí odboj, který je schopen tuto akci provést, i když to nakonec stejně byli naši zahraniční vojáci, kteří to provedli...Patří jim velké ocenění a je jen dobře, že neměli možnost toto  ocenění zažít  po roce 1948...Čest jejich památce...