Autor Téma: Invaze do Řecka  (Přečteno 20857 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
Re: Invaze do Řecka
« Odpověď #30 kdy: Prosinec 25, 2008, 12:06:51 »
On vůbec pojem osvobození je čistá propagace. Mnohokrát jsem například četl o osvobození Tripolisu, Tobruku atd. britskou armádou. Což je trochu zvláštní, když to byli Italové, kdo měli v Libyi před válkou kolonii.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

T-35

• Wehrmacht
    Feldwebel - praporčík
« Odpověď #31 kdy: Říjen 14, 2009, 04:41:29 »
No a nevíte kolik měly obě strany lidí nebo jestli proti řekům bojovali nějací albánci?

Sahidko

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
« Odpověď #32 kdy: Říjen 14, 2009, 05:31:26 »
Tak čo sa týka nemeckej strany inváziu do Grécka mala na starosti 12. armáda pod velením poľného maršála von Lista konkrétne tieto jej súčasti :
1. XL. Panzerkorps : 9. Panzer-Division, posilnený pluk motorizovanej pechoty 1. SS Leibstandarte Adolf Hitler, 73. Infanterie-Division
2. XVIII. Gebirgsarmeekorps : 2. Panzer-Division, 5.Gebirgs-Division, 6.Gebirgs-Division, 72. Infanterie-Division, posilnený 125. peší pluk
3. XXX. Armeekorps : 50. Infanterie-Division, 164. Infanterie-Division
Bohužiaľ ale nepoznám ich početné stavy. Na wikipédii sa nachádza číslo 680 000, ale keďže medzi uvádzanými jednotkami sa tam nachádzajú aj tie, ktoré sa útoku na Grécko nezúčastnili, tak by som ho určite nebral ako smerodajné.
Na strane Grékov bojovali tieto jednotky :
- obranu hranice s Bulharskom zabezpečovali tieto divízie : XVIII., XIV., VII. pešia divízia, XIX. divízia mechanizovanej pechoty + ďalšie menšie pohraničné jednotky a samotné posádky bunkrov Metaxovej línie (celkovo okolo 70 000 mužov), ďalšie dve pešie divízie XII., XX., ktoré sa nachádzali v centrálnom Macedónsku boli neskôr podriadené veliteľovi Britských expedičných síl generálovi Wilsonovi : tie pozostávali z I. austrálskeho zboru ( 6. austrálska, 2. novozélandska divízia a 1. tanková brigáda z 2. obrnenej divízie, celkovo asi 60 000 mužov)
- jadro gréckych jednotiek, tzn. 1. armáda (pozostávajúca zo 14 divízií) bola nasadená na albánskom fronte proti Talianom
The only easy day was yesterday.

T-35

• Wehrmacht
    Feldwebel - praporčík
« Odpověď #33 kdy: Říjen 16, 2009, 10:51:02 »
Jo dík, akorát tam myslím bojovali ještě i madaři, bulhaři nebo tak něco, takže celková přeska byla asi dost velká. A nevíš počty italů? Tím vlastně začala invaze do Řecka

Sahidko

• Lieutenant-colonel
« Odpověď #34 kdy: Říjen 17, 2009, 01:16:29 »
Čo sa týka Bulharov, tí sa, napriek tvrdeniu Juhoslávcov o opaku, aktívne na nemeckej invázii do Grécka nepodieľali. A k Talianom, ich počet sa myslím pohyboval okolo pol milióna mužov.

mira.vrasna

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #35 kdy: Listopad 04, 2009, 02:23:17 »
Čo sa týka Bulharov, tí sa, napriek tvrdeniu Juhoslávcov o opaku, aktívne na nemeckej invázii do Grécka nepodieľali. A k Talianom, ich počet sa myslím pohyboval okolo pol milióna mužov.
Bulharska vojska vstoupila do Makedonie a Thrakie 19.10.1941

Sahidko

• Lieutenant-colonel
« Odpověď #36 kdy: Listopad 04, 2009, 03:01:48 »
To je možné ale ja som hovoril o aktívnej účasti na invázii a vstup bulharských vojsk do Grécka pol roka (ak tvoj dátum sedí) po kapitulácii rozhodne za aktívnu účasť nepovažujem. :)

mira.vrasna

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #37 kdy: Listopad 04, 2009, 05:12:48 »
To je možné ale ja som hovoril o aktívnej účasti na invázii a vstup bulharských vojsk do Grécka pol roka (ak tvoj dátum sedí) po kapitulácii rozhodne za aktívnu účasť nepovažujem.
jj, sorry, vubec mi nenapadlo, ze bys to mohl brat jako impertinenci  :)  Kapitulace sice byla az 21.dubna 1941, ale Bulhari se skutecne vyhybali primemu zapojeni do boju z obav pred vyhlasenim valky. Zato na okupovanych uzemich predcili terorem i Nemce.