Autor Téma: Moskva 1941  (Přečteno 39379 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

KoB@

• Rudá armáda - RKKA
  • старший лейтенант - Staršij Lejtenant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 31. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 15. března 2009
Re: Moskva 1941
« Odpověď #75 kdy: Listopad 09, 2012, 04:16:55 »
Keď porovnáme populáciu Nemecka a ZSSR v roku 1939 (80 mi. vs 170 mil.) tak v určitom zmysle z pohľadu Nemcov naozaj "nevyčerpateľnými zdrojmi živej sily" disponovali. Nemecko samozrejme časom rozšírila svoje rady o Volksdeutsche ako aj dobrovoľníkov z rôznych ďalších štátov, napriek tomu však zostávala prevaha na strane ZSSR v desiatkach miliónov ľudí.

Tie čísla sú dosť zdrcujúce a z tohto pohľadu to tak možno je, ale nemyslím si, že toto je relevantný údaj. Ak by sme nechceli rozoberať štruktúru obyvateľstva, tak si treba hlavne uvedomiť, že ZSSR je svojou rozlohou ďaleko väčšou krajinou ako Nemecko. Teda aj bezpečnostná politika a rozloženie vojenských síl je v úplne iných číslach. Myslím si, že každý chápe, že vojna a hlavne z postavenia tak veľkej krajiny akou ZSSR bolo, sa nedá viesť štýlom, že vezmeme všetko čo máme a vrhneme to proti Nemcom na západe. To, že Sovieti mali veľkú početnú prevahu na fronte je nevyvrátiteľný fakt. Ale fakt je tiež skutočnosť, že Wehrmacht bojoval takmer na každom fronte proti početnej presile. Proti presile sa bránil, proti presile dokázal zahájiť offenzívu a uspieť. Pripravenosť Wehrmachtu na vojenský konflikt, či už po materiálnej stránke(možno nie tak zdrcujúco ako sa to niekedy opisuje, ale určite áno) alebo kvality velenia bola podľa môjho názoru nie len na začiatku, ale počas trvania takmer celého konfliktu na vyššej úrovni ako pripravenosť armád, ktorím čelil. Otázka toho ako sa tento potenciál využíval z ideologického hľadiska je už veľmi out of topic. Situácia sa stala neudržateľnou v dobe, keď začala konfrontácia najsilnejších ekonomík sveta proti tej Nemeckej. Pokial však chceme ostať v rovine živej sily Nemecko vs ZSSR a prihodíme k tomu kvalitu vojenskej sily, situácia bola podľa mňa prinajmenšom vyrovnaná.

Taktiež by som medzi fakty uviedol, že ZSSR už ku koncu vojny začínal mať problémy s nedostatkom "živej sily". Kontrolovať obrovské územia a popri tom viesť operácie na fronte sa stával neudržateľným trendom. Snahy vytvoriť plány na obsadenie celej Európy, o ktorých sa stále špekuluje boli minimálne z tohto pohľadu nereálne.

Na záver, áno, Sovietsky Zväz mal k dispozícií veľmi mohutnú živú silu, ktorá keby bola využitá efektívnejšie, nemuseli sa podľa Stalina "štatistiky" úmrtí vo vojne pohybovať v tak veľkých číslach. Hovoriť však o nevyčerpateľných zdrojoch je príliš krátkozraké.
Hovor stručne,
pýtaj sa málo,
odchádzaj rýchlo. (Peter Veľký)

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #76 kdy: Listopad 09, 2012, 08:43:10 »
V případě dobytí Moskvy a obsazení území SSSR až po Ural, by to asi nejspíše  dopadlo jako v románu  Roberta Harrise OTČINA.

http://www.knihovnice.cz/recenze/harris-r-otcina.html

(doporučuji přečíst knihu, podle ní natočený film nedosahuje kvality knižní předlohy. I když sám o sobě zajímavý je)
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
« Odpověď #77 kdy: Listopad 10, 2012, 12:29:29 »
Zajímavá debata. Nicméně porovnávat tyto státy jen na základě počtu obyvatel určitě nejde. Už třeba jen proto, že Německo muselo své síly rozložit na dvou až třech frontách.
Osobně se domnívám, že Clausewitzova poučka o síle armád již nebyla ve druhé světové válce zcela platná. Ano, nadále rozhodovala v dlouhodobém konfliktu, nicméně čím dál větší roli hrála technika, výcvik a velení.

K lidským zdrojům bych podotkl, že Sovětský svaz určitě nebyl nevyčerpatelný. Sovětské střelecké divize byly permanentně decimovány a mužstvo se nestíhalo definovat z klasického náboru branců. Stále častější bylo, že se povolávali do zbraně muži (a ženy) z osovobozených oblastí. Nebylo náhodou, že Němci při ústupu v roce 1943/1944 brali s sebou i místní obyvatelstvo (či ho likvidovali). Manstein tento fakt zmiňuje ve svých pamětech jasně.

K Moskvě... neví někdo jakou úlohu hrál agent Sorge? Mnohokrát jsem narazil na to, že to byl on, kdo Stalinovi sdělil, že Japonci nezaútočí do pádu Moskvy... ale nevím, co je na tom pravdy.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #78 kdy: Listopad 10, 2012, 12:38:57 »
Ano, Sorge opravdu informoval Stalina, že japonské síly jsou ochotny zaútočit od východu na Sovětský svaz, ovšem jednou z podmínek byl pád Moskvy do německých rukou. Stalin proto vsadil kartu na divokého koně a převelel jednotky RA z japonsko-sovětské hranice k Moskvě, díky kterým byly německé jednotky zahnány na bezpečnou vzdálenost od Moskvy, čímž Němci nedodrželi podmínku pro vstup Japonska do války se SSSR.

Celkově si Japonci na Němcích vynutili tři podmínky vstupu do války se SSSR:
1) Obsazení Moskvy německými jednotkami
2) Dokud počty Kwantungské armády nebudou 3krát větší než sovětských jednotek proti kterým by stála (což by bylůo nutné posílením této armády na úkor jiných japonských jednotek a převelením vetších sovětských oddílů z této oblasti na německo-sovětskou frontu).
3) Počátek protisovětských nepokojů na Sibiři

Ke konci září 1941 informoval Sorge Moskvu, že Japonci zatím nepodnikají žádné přípravy k podniknutí invaze do SSSR
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

IGI

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #79 kdy: Prosinec 04, 2012, 10:30:50 »
ano je pravda ze keby japonci vstupili do vojn y na strane tretej rise ze by ZSSR padlo ako domcek z karat no rusi sa vzdy drzali taktiky ustupu

Tempik

• RAF
  • Warrant Officer
« Odpověď #80 kdy: Prosinec 04, 2012, 04:20:23 »
Větší nesmysl jsem už dlouho nečetl, a že jsem viděl dost nesmyslů poslední dobou.

Tony eM

• Administrátor
  • Kvalitními příspěvky podporuj forum Panzernet!
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 30. června 2009
« Odpověď #81 kdy: Prosinec 04, 2012, 04:34:36 »
Chvíli jsem přemýšlel, jestli ten příspěvek smáznu, místo toho pouze doporučím, aby si dotyčný přečetl zpětně celé vlákno. Potom snad pochopí, co napsal za zhovadilost.
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #82 kdy: Prosinec 04, 2012, 05:36:44 »
SSSR bylo  obrovské  a slovo kdyby tam vůbec nefunguje.. Dle mne je nejspolehlivější úhel odhadu mínění  přímých ůčastníků a ne teoretiků od map..A ti již moc nevěřili, že se SSSR dá  vůbec celý obsadit a okupovat..Ta obrovská rozloha je totálně ničila, o počasí a problémech se zásobováním nemluvě...

leon IV.

• ČSR
  • Kapitán
« Odpověď #83 kdy: Prosinec 04, 2012, 07:58:00 »
A i kdyby Hitler postoupil k Uralu a zastavil tak jak chtěl, tak by se za pár let SSSR vzchopilo a dobilo svoje ůzemí zpět. A pro němce by to bylo velice složité uhlídat celé to ůzemí, je tam plno míst kde by se dokázali ukrýt partyzáni.
Smrt jednotlivce je tragédie, smrt miliónů je statistika.
Josif Vissarionovič Džugašvili (Stalin)

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #84 kdy: Prosinec 04, 2012, 09:27:47 »
Souhlasím s Křížem, Německo prostě nemělo tolik lidí, aby mohli ovládnout tak rozsáhlé území.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Tempik

• RAF
  • Warrant Officer
« Odpověď #85 kdy: Prosinec 05, 2012, 04:55:34 »
Tak oni nemuseli vyloženě celé území ovládat svými vojáky. Ukrajina a Bělorusko byli hodně protisovětské země. kdyby se tam němci chovali slušně, tak tam v podstatě přišli jako osvoboditelé. I přesto, že se tam hezky nechovali je tam mnozí vítali. Stačilo myslím dosadit němci schválenou vládu a šlapalo by to tam stejně (spíš lépe) jako Vchsistická Francie.

Sahidko

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
« Odpověď #86 kdy: Prosinec 05, 2012, 11:14:43 »
Už myslím Clausewitz napísal, že Rusko ako také sa nedá obsadiť. Musíte mu proste zasadiť taký úder, aby sa rozsypalo zvnútra a dobytie Moskvy bolo jednou z možností, ktorá k tomu mohla viesť.
The only easy day was yesterday.

leon IV.

• ČSR
  • Kapitán
« Odpověď #87 kdy: Prosinec 05, 2012, 12:13:12 »
Ano musela by to být velká rána, a hodně by němcům pomohlo, že hodně zemí, jako třeba Ukrajina nebo Bělorusko, byli přidány k SSSR uměle a lidé by rádi viděli němce jako osvoboditele.
Smrt jednotlivce je tragédie, smrt miliónů je statistika.
Josif Vissarionovič Džugašvili (Stalin)