Keď porovnáme populáciu Nemecka a ZSSR v roku 1939 (80 mi. vs 170 mil.) tak v určitom zmysle z pohľadu Nemcov naozaj "nevyčerpateľnými zdrojmi živej sily" disponovali. Nemecko samozrejme časom rozšírila svoje rady o Volksdeutsche ako aj dobrovoľníkov z rôznych ďalších štátov, napriek tomu však zostávala prevaha na strane ZSSR v desiatkach miliónov ľudí.
Tie čísla sú dosť zdrcujúce a z tohto pohľadu to tak možno je, ale nemyslím si, že toto je relevantný údaj. Ak by sme nechceli rozoberať štruktúru obyvateľstva, tak si treba hlavne uvedomiť, že ZSSR je svojou rozlohou ďaleko väčšou krajinou ako Nemecko. Teda aj bezpečnostná politika a rozloženie vojenských síl je v úplne iných číslach. Myslím si, že každý chápe, že vojna a hlavne z postavenia tak veľkej krajiny akou ZSSR bolo, sa nedá viesť štýlom, že vezmeme všetko čo máme a vrhneme to proti Nemcom na západe. To, že Sovieti mali veľkú početnú prevahu na fronte je nevyvrátiteľný fakt. Ale fakt je tiež skutočnosť, že Wehrmacht bojoval takmer na každom fronte proti početnej presile. Proti presile sa bránil, proti presile dokázal zahájiť offenzívu a uspieť. Pripravenosť Wehrmachtu na vojenský konflikt, či už po materiálnej stránke(možno nie tak zdrcujúco ako sa to niekedy opisuje, ale určite áno) alebo kvality velenia bola podľa môjho názoru nie len na začiatku, ale počas trvania takmer celého konfliktu na vyššej úrovni ako pripravenosť armád, ktorím čelil. Otázka toho ako sa tento potenciál využíval z ideologického hľadiska je už veľmi out of topic. Situácia sa stala neudržateľnou v dobe, keď začala konfrontácia najsilnejších ekonomík sveta proti tej Nemeckej. Pokial však chceme ostať v rovine živej sily Nemecko vs ZSSR a prihodíme k tomu kvalitu vojenskej sily, situácia bola podľa mňa prinajmenšom vyrovnaná.
Taktiež by som medzi fakty uviedol, že ZSSR už ku koncu vojny začínal mať problémy s nedostatkom "živej sily". Kontrolovať obrovské územia a popri tom viesť operácie na fronte sa stával neudržateľným trendom. Snahy vytvoriť plány na obsadenie celej Európy, o ktorých sa stále špekuluje boli minimálne z tohto pohľadu nereálne.
Na záver, áno, Sovietsky Zväz mal k dispozícií veľmi mohutnú živú silu, ktorá keby bola využitá efektívnejšie, nemuseli sa podľa Stalina "štatistiky" úmrtí vo vojne pohybovať v tak veľkých číslach. Hovoriť však o nevyčerpateľných zdrojoch je príliš krátkozraké.