Autor Téma: Moskva 1941  (Přečteno 38612 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Re: Moskva 1941
« Odpověď #45 kdy: Červenec 28, 2012, 09:49:20 »
Citace: Erwin Rommel
Kob@ o tom průmyslu za Uralem.Tam byl právě proto že ho Rusové před blížícimi se Německými jednotkami evakuovali za Ural.

Erwin Rommel

:lol:  :lol:  :lol: hej ? hmm, tak toto by som asi fakt chcel vidiet v praxi, ze ako si to predstavujes s tou evakuaciou :D:D:D

ty by si najprv odtahoval ruiny v bojmi s zmietajucom meste tankamy alebo dokonca bagrami, a teraz by si uz dokonca aj evakuvalo priemysel, kam sa hrabe zukov, apanasenko, guderian, manstein a mnoho inych velitelov, ved ty by si vyriesil vsetky ich problemy

To si snad děláš srandu - vždyť evakuace celých závodů za Ural je obecně známou a zadokumentovanou věcí. Z fabrik se jednoduše odvezlo veškeré vybavení, za Uralem se složilo na holou zem a začalo se dělat, samotné haly se stavěly až během samotné výroby. Napsal jsem to zjednodušeně, ale v podstatě tak to bylo. Lidi tam pracovali v mínus 30°C pod širým nebem - zdali z lásky k vlasti, nebo ze strachu ze soudruha Stalina to je už dnes jedno.

Teď se dívám, že jsem se z odpovědí poněkud opozdil, řekl bych o pár let.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Jozef

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #46 kdy: Červenec 28, 2012, 02:53:37 »
JA myslim kdyby nemci dobili mosku tak rusko by kapitulovalo

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #47 kdy: Červenec 28, 2012, 03:10:57 »
To nevím, ale vzhledem k tomu, že celá vláda, veškerá rozhodovací, řídící a správní centra byly již od poloviny října evakuována do Kujbyševa. Tak by asi pád Moskvy nějaké fatální důsledky pro samotnou existenci státu neměl. Psychologické a politické zcela jistě ano, ale zda-li by to stačilo k porážce takového kolosu jakým SSSR byl, to nejsem přesvědčen.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

Sahidko

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
« Odpověď #48 kdy: Červenec 28, 2012, 08:42:06 »
Jedným z dôsledkov pádu Moskvy (keď vynecháme psychologický) by bolo vážne narušenie železničnej prepravy. Západné oblasti ZSSR boli totiž so zvyškom spojené prakticky len traťami zo samotnej Moskvy a potom z Leningradu. Keďže Leningrad bol prakticky obkľúčený, dobytie Moskvy by malo veľmi negatívne dôsledky.
The only easy day was yesterday.

Jacob94

• RAF
  • Warrant Officer
  • Wyrd bið ful aræd. Všechno řídí osud.
« Odpověď #49 kdy: Červenec 29, 2012, 12:00:14 »
Vím že jdu teď možná na dost tenký led, ale když vezmeme v úvahu že všechny Západní oblasti byly napojené na Moskvu, tak její pád by měl sakra fatální důsledky protože by nebylo jak zásobovat jednotky. V Rusku byly jenom 3% cest vyštěrkovaných, o silnicích hanba mluvit, kdyby Rusové přišli o tak důležitou železniční spojku, tak by to přinejmenším myslím prodloužilo válku.
ALe to je jen můj názor CO kdyby, Němci prohráli a co se dělo dál už víme  :D
There is only one god and his name is death.
And what we say to death ?
Not today......

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #50 kdy: Červenec 29, 2012, 06:33:21 »
To nevím, ale vzhledem k tomu, že celá vláda, veškerá rozhodovací, řídící a správní centra byly již od poloviny října evakuována do Kujbyševa. ...
Pro mladší:  Kdysi v SSSR byla města často přejmenovávána. K jejich původnímu jménu docházela nazpět až v devadesátých letech minulého století. Takže zmiňovaný Kujbyšev se dnes jmenuje Samara, známý Leningrad je dnes opět Sankt Petěrburg (ale to asi kždý ví), kupříkladu Jekatěrinburg, kde byli naši legionáři, se v časech SSSR jmenoval Sverdlovsk, atd.
Ale vraťme se opět k Moskvě v roce 1941. Možná by nebylo na škodu, přečíst si debatu celou, ať se neopakují příspěvky. Ona debata, která je zde, začala už v roce 2007. A leccos, zde již zaznělo.
Sláma

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #51 kdy: Červenec 29, 2012, 08:44:29 »
Vím že jdu teď možná na dost tenký led, ale když vezmeme v úvahu že všechny Západní oblasti byly napojené na Moskvu, tak její pád by měl sakra fatální důsledky protože by nebylo jak zásobovat jednotky. ....  :D

Zase to ber tak, kdyby padle Moskva, tak by stejně už celý západ byl v rukou Němců, takže silniční či železniční spojení s ním, je čistě otázkou akademickou. Ale válku by to přinejmenším prodloužilo, s tím se musí souhlasit. A možná by ji Němci vyhráli. Ale je to opravdu coby-kdyby.

P.S.
Myslím, že je správné nazývat města jejich jmény, která měla v inkriminované době. Co by asi komukoliv říkala např. Volgogradská bitva, blokáda Sankt Petěrburgu..... A že se příspěvky a otázky opakují, pokaždé se v nové odpovědi může nalézt něco, co ještě nezaznělo.

Sahidko

• Lieutenant-colonel
« Odpověď #52 kdy: Červenec 29, 2012, 09:23:07 »
Ešte stále ale zostával juhozápad, ktorý bol so zvyškom krajiny spojený riekou Volgou a práve cez Moskvu. Čiže pád Moskvy by zrejme znamenal relatívne bezproblémové obsadenie Stalingradu a okolia.

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #53 kdy: Červenec 29, 2012, 09:58:32 »
A když se mluvilo o psychologickém vlivu, kdyby opravdu Stalin utekl, jak měl v úmyslu a Moskva padla , mělo by to vliv asi takový jako kbyby ze země vstalo 30divizí Wehrmachtu a SS v té nejlepší kondici , protože stažený Stalinův ocas by měl demoralizující vliv již na tak zdecimované armády..Lidé se vždy instinktivně přidávají na vítěznou stranu a adaptují na hrozicí budoucnost..

rase

• Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
« Odpověď #54 kdy: Červenec 29, 2012, 11:54:30 »
Taky sem přemýšlel, že pokud by Moskva padla, je dost možné že by se vláda zhroutila. Vždyť když Němci zdevastovali Rudou armádu na hranicích s Německem a hnali se dál na Východ, Stalin se psychicky zhroutil (když pro něj přišli důstojníci, myslel si že ho jdou zatknout). Pokud by padla Moskva, myslím že by to na něj mělo podobný následek. Ba co víc, myslím že by došlo ve straně k puči a moci by se chopil někdo jiný. Tady je ale třeba připomenout že Stalin byl tou dobou již dost otrlý a stále si držel moc pevně v rukou. Pokud by padla Moskva, Leningrad, Stalingrad, Kijev atd. co by ještě muselo padnout, aby si Rusové uvědomili že prohráli ?! Jelikož šlo o totální válku, tak asi i zmíněná Samara atd. kdo ví. otázkou jestli by dokázali dál Němcům vzdorovat, pokud by chtěli dál bojovat (asi ano, ale dost ztěžka, jelikož zásoby od Američanů by se musely vozit snad z Vladivostoku (!)) otázkou taky je zda by Američani dál podporovali "prohrávající" SSSR...
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #55 kdy: Červenec 29, 2012, 12:56:52 »
Řekl bych, že ano, potřebovali aby se Němci co nejvíc vysílili a oni s Anglií je mohli potom dorazit.. Já neustále nechápu, jak si představovali Němci ovládnout celý SSSR a Evropu k tomu. Kde by na to vzali vojáky? Vždyť udržovat setrvalý stav není sranda..Sověti by jistě nebyli takový beránci jako my. Ale Moskva jako symbol by jistě po obsazení celosvětově Němcům pomohla , o morálce vlastních vojsk nemluvě...

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #56 kdy: Červenec 29, 2012, 01:17:25 »
    Němci nechtěli jít za Ural. Jejich prostor tam končil. Věděli, že Sibiř není pro ně. Ale opravdu, kalkulace s lidskými zdroji neprovedli přesně. I když měli "program Lebensraum" a přípravu na osidlování získaných území.
    Na druhou stranu, když si uvědomíte, jak je decimovala ruská zima, je nabíledni, že zase až tak připraveni nebyli. A chybí to dnes nejen Evropě. Pohled Rusů na přírodní podmínky a způsob jak přežít je diametrálně odlišný, od náhledu našeho. Jenom u nás a na Západě chceme, aby v zimě klapalo vše podle jízdního řádu jako v létě. Pravý Rus ale ví, že to není možně. Srovnejte si tehdejší problémy ve výzbroji armád a jejich způsob přípravy na zimu. Rus klidně rozdělal oheň pod ZILem, aby zahřál motor. Udělat to u AUDI nebo jiného auta, asi by následoval výbuch. Atd. Atd. Málo znáte národy a ve svých úvahách to nezohledňujete. Národní mentalita je národní mentalita....

To ŽK: přečti si něco o USA v letech 1938-1944. Pomůže ti to. Američané se do války v Evropě nehrnuli. Je trápilo Japonsko a potupa zvaná Pearl Harbor. O válce v Evropě je musela Anglie přemlouvat dost dlouho. Podnikům v USA stačila "Lend - Lese Act" a z toho plynoucí zisky.... Rusové jim slibovali, že až zatočí s Němci, pomohou  Spojeným státům s Japonskem. Už tehdy Rusům šlo o ostrovy v Tichém moři. Ale jestli toto byl důvod podpory SSSR ze strany USA, nevím...

Sahidko

• Lieutenant-colonel
« Odpověď #57 kdy: Červenec 29, 2012, 01:27:24 »
Čo som čítal, tak s rozkladaním ohňa pod vlastnými tankami nemali pred Moskvou problém ani Nemci.

K tej Amerike, práveže po vstupe do vojny v decembri 1941 bola až na odpor admirála Kinga takmer jednoznačne prijatá stratégia: Germany first! (Nemecko prvé). Američania by sa najradšej v Európe vylodili už v roku 1942 (Operácia Sledgehammer) a boli to práve Briti, ktorí ich od toho odhovorili a tak cesta k porážke Nemecka viedla cez Severnú Afriku, Taliansko a až v roku 1944 cez západnú Európu.

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #58 kdy: Červenec 29, 2012, 01:28:36 »
OK. Nehádám se, já četl hlavně zdroje k Mnichovu do napadení Pearl Harboru.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #59 kdy: Červenec 29, 2012, 01:30:52 »
Souhlasím, nevím přesně, kdo je autorem knihy kde jsem četl tuto větu, snad to budu citovat přibližně přesně  ......Rusovi stačila k přežití hrst machorky, hrst slunečnicových semínek, sklenice vodky a kupka listí, ve které přečkal nejtvrdší mrazy. My jsme neuměli přežít bez kartáčku na zuby....
Proto se i dnes pro speciální jednotky SPECNAZu vybírají členové většinou z venkovských oblastí, nejlépe ze Sibiře. Americký speciál jednou za život projde speciálním několikatýdenním výcvikem,  kde je odkázán sám na sebe a pak o tom vypráví celý život. Pro lovce ze Sibiře je to celoživotní realita.