Anketa

Byla bitva o Stalingrad největší Německou katastrofou?

Ano,byla
26 (55.3%)
Ne,nebyla
12 (25.5%)
Nevím
1 (2.1%)
Ne, byl to Kursk
8 (17%)

Celkem hlasů: 6

Autor Téma: Fall Blau 1942-1943  (Přečteno 42381 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter Steindl

• Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. května 2009
Fall Blau 1942-1943
« Odpověď #30 kdy: Červen 08, 2007, 06:57:26 »
Citace: "Erwin Rommel"
Nevíte někdo proč Stalin trval na tom aby ve Stalingradu zůstali civilisté?

Mnělo to nějakou logiku tedy kromě toho aby je mohli vojáci okrádat?

Možná morální podpora aby vojáci věděli za co bojují?Nebo že by nějací sloužili jako špehové?

Prosím odpovězte

Díky

Rommel

Mám takový dojem, že by to mohlo snížit morálku vojáků, kdyby viděli utíkat civilisty. Ale okrádat by je mohli pouze velmi těžko, protože stalingradští civilisté na tom byli v průběhu bojů úplně nejhůř. Prakticky všichni muži dostali zbraně, aby bojovali proti Němcům, i velmi mladí chlapci.

Na konci bojů v kotli zůstalo ještě asi 30 000 civilistů, kteří přežili boje, zimu a hlad, ale mnohdy třeba ani neměli co pít.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

Walther Model

• Host
Fall Blau 1942-1943
« Odpověď #31 kdy: Červen 08, 2007, 07:10:40 »
Nejspíš máš pravdu a sylšel jsem že Rusové něměli dostatek zbraní.Mněli myslim jen jednu pro dva.Nevíš něco podrobnějšího

Petere?

A 30 000 civilistů to je síla nevíš kolik jich tam bylo předtím?

Polní Maršál Erwin Rommel

Werner Mölders

• Luftwaffe
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.    Uděleno: 9. března 2009
Fall Blau 1942-1943
« Odpověď #32 kdy: Červen 08, 2007, 07:25:00 »
No ze začátku asi jo když měli němci 200 metrů k Volze, ale pak se to otočilo.Slyšel jsem výpověď jednoho rusa a ten říkal, že dostali:samopal, 2 zásobníky (špagin),plynovou masku a ruční granáty.
Ampulle !!!

Peter Steindl

• Luftwaffe
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. května 2009
Fall Blau 1942-1943
« Odpověď #33 kdy: Červen 08, 2007, 07:27:48 »
Nejspíš máš pravdu a sylšel jsem že Rusové něměli dostatek zbraní.Mněli myslim jen jednu pro dva.Nevíš něco podrobnějšího

Petere?

A 30 000 civilistů to je síla nevíš kolik jich tam bylo předtím?

Polní Maršál Erwin Rommel

Máš nejspíš na mysli tu scénu s Vasilijem Zajcevem z Nepřítele před branami. Jestli je to z toho Stalingradu pravda nevím, ale psal jsem to sem včera, u Moskvy měla domobrana předovky z roku 1850.

Ale podobná situace byla na konci války i u Němců, kdy měl Volkssturm velký nedostatek zbraní a tak prý občas používali i francouzské pušky z ww1 nebo zbytky zásob z Jugoslávie a tak. Pak do těchto zbraní ovšem chyběla munice.

Na začátku bojů o město muselo být ve městě statisíce lidí, protože jednak byl Stalingrad velkoměsto a hlavně tam bylo mnoho uprchlíků. Ale většina lidí se pokud vím z toho města dostala.

Walther Model

• Host
Fall Blau 1942-1943
« Odpověď #34 kdy: Červen 08, 2007, 07:29:49 »
No později myslíš když byly Němci už v Kotli?A slyšel jsem že Němci ovládali v jednu hvíli 9/10 města.

Rommel

Werner Mölders

• Luftwaffe
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.    Uděleno: 9. března 2009
Fall Blau 1942-1943
« Odpověď #35 kdy: Červen 08, 2007, 07:33:57 »
Nevím přesně kdy to bylo, ale nejspíš až po obklíčení.K těm 9/10 :němci sice ovládali většinu města a jednu chvíli byli 200 metrů od Volhy, ale rusové byli stále shovaní v troskách města.
Ampulle !!!

Walther Model

• Host
Fall Blau 1942-1943
« Odpověď #36 kdy: Červen 08, 2007, 07:35:01 »
O tom berlíně: SS a Luftwaffe nabidli každá 10 divizí na obranu Berlína.Nakonec přišlo tich mužů jeno 90 - 100 000 pro ně ale zbývalo jen 1000 pušek.

Erwin Rommel

Rastislaus

• Host
Fall Blau 1942-1943
« Odpověď #37 kdy: Červen 08, 2007, 07:37:08 »
Citace: "Peter Steindl"

Máš nejspíš na mysli tu scénu s Vasilijem Zajcevem z Nepřítele před branami. Jestli je to z toho Stalingradu pravda nevím, ale psal jsem to sem včera, u Moskvy měla domobrana předovky z roku 1850.

Ale podobná situace byla na konci války i u Němců, kdy měl Volkssturm velký nedostatek zbraní a tak prý občas používali i francouzské pušky z ww1 nebo zbytky zásob z Jugoslávie a tak. Pak do těchto zbraní ovšem chyběla munice.

.

Áno, je to pravda. Čítal som jednu výpoveď nemeckého "domoobranára". Hovoril tam o tom, že dostali nejaké zastaralé dánske pušky a pár nábojov do nich. Takže o dlhodobom boji sa tu hovoriť nedá, jedine že by brali zbrane od mŕtvych Rusov.

Walther Model

• Host
Fall Blau 1942-1943
« Odpověď #38 kdy: Červen 08, 2007, 07:37:13 »
A máš pravdu Wernere Rusové v tu dobu nebyly ještě zdaleka poražení.

V jednom dokumentu říkali že Rusům pořád tloukli do hlavy že musí Stalingrad držet do posldního dechu,že dál už nic není.

Erwin Rommel

Werner Mölders

• Luftwaffe
Fall Blau 1942-1943
« Odpověď #39 kdy: Červen 08, 2007, 07:40:30 »
To je všeobecně známé.,,Vítezství nebo smrt !" ; ,,Zpátky ani krok !"
Ampulle !!!

Peter Steindl

• Luftwaffe
Fall Blau 1942-1943
« Odpověď #40 kdy: Červen 08, 2007, 07:41:08 »
A máš pravdu wernere Rusové v tu dobu nebyly ještě zdaleka poražení.

V jednom dokumentu říkali že Rusům pořád tloukli do hlavy že musí Stalingrad držet do posldního dechu,že dál už nic není.

Erwin Rommel

"Tloukli do hlavy" :D  :D  :D  :D  ale kulometem.... Ni šagy nazaď! Za Volhou pro nás není země. Veteráni si tenhle rozkaz ale hrozně pochvalují, prý to zabránilo zhroucení stalingradské fronty. Hitler podobné rozkazy až na výjimky praktikoval od Stalingradu až do konce války :D

Walther Model

• Host
Fall Blau 1942-1943
« Odpověď #41 kdy: Červen 08, 2007, 07:46:42 »
Ano Hitler ustanovoval "Pevnosti" města která mněla být bráněna do posledního muže.Ale vojáci stejně ustupovali ale odvoláni byly generálové.

PS: Promin Wernere že jsem ti v minulim příspěvku napsal jméno s malim W.Už jsem to opravil.

Rommel

Smokey

• Francouzská cizinecká legie
  • Commandant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 18. prosince 2008
Fall Blau 1942-1943
« Odpověď #42 kdy: Červen 08, 2007, 08:49:09 »
Citace: "Peter Steindl"
"Tloukli do hlavy" :D  :D  :D  :D  ale kulometem.... Ni šagy nazaď! Za Volhou pro nás není země. Veteráni si tenhle rozkaz ale hrozně pochvalují, prý to zabránilo zhroucení stalingradské fronty. Hitler podobné rozkazy až na výjimky praktikoval od Stalingradu až do konce války :D

Někteří lidé to nemohou pochopit a říkají, jak sadistické to bylo, když Rus dostal buď německou nebo ruskou kulku. To ano, ale jak si tady zmínil, tak je pravda, že bez téhle metody by se nejspíš stalingradská fronta zhroutila. Komu by se taky chtělo bojovat v troskách zničeného města, kde v každé suti číhá sniper.... pak taky čistit celé město dům od domu formou hodit do místnosti granát, a pak ji celou zasypat dávkama ze samopalu....

K těm němcům: Ty Hitlerovy rozkazy neměly takový důraz, když se stahovaly i přes přísný zákaz celé divize.
"Kupujte hřebeny hoši,nastanou všivý časy".Scharführer Schültze.

Ruka ztuhlá pevně svírá,
Prsten který nemá punc
V hlavě zeje černá díra
Na opasku "Gott mit uns"

Walther Model

• Host
Fall Blau 1942-1943
« Odpověď #43 kdy: Červen 08, 2007, 09:12:49 »
Co myslíte mněli Němci útočit na Stalingrad?

Já myslím že ne.Kromě toho že nese Stalinovo jméno podle mně nebyl nijak důležitý.Rusové i Němci se v něm střetli jenom proto že jim to jejich "Vůdcové" přikázali.Protože to Hitler i Stalin brali jako osobní souboj.

Erwin Rommel

Rastislaus

• Host
Fall Blau 1942-1943
« Odpověď #44 kdy: Červen 08, 2007, 09:21:16 »
Co myslíte mněli Němci útočit na Stalingrad?

Já myslím že ne.Kromě toho že nese Stalinovo jméno podle mně nebyl nijak důležitý.Rusové i Němci se v něm střetli jenom proto že jim to jejich "Vůdcové" přikázali.Protože to Hitler i Stalin brali jako osobní souboj.

Erwin Rommel

Keby STALINgrad padol, tak by to malo obrovský dopad už aj na tak dosť pocuchanú morálku Rusov. To mesto nieslo meno Stalina a jeho strata by nebola tým najlepším - to isté prípad Leningradu. Keby Nemci rozdrvili Rusov pri Lenin- aj Stalingrade, tak Moskvu by dobyli už tiež. Jednoducho by to bola ako reťazová reakcia - padol Stalingrad, určite padne aj Leningrad - živo si viem predstaviť čo by sa dialo v Leningrade ...