Autor Téma: Ťažký guľomet vz. 24 (ČSR)  (Přečteno 8580 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Rastislaus

• Host
Ťažký guľomet vz. 24 (ČSR)
« kdy: Květen 26, 2007, 06:33:40 »
Ťažký guľomet vz. 24 (Systém Schwarzlose)

Tento guľomet bol veľmi komplikovanej konštrukcie. Behom strelby bolo nutné mazať náboje, látkové pásy na náboje sa často trhali a zasekávali. Bol chladený vodou, v malých množstvách bol exportovaný do Číny, Kolumbie, Brazílie a Turecka. Guľomet bol mimoriadne ťažký - s podstavcom vážil 24,5kg. Používali sa doňho látkové pásy s 250 nábojmi. Dlžka hlavne bola 630mm, úsťová rýchlosť bola 835m/s, dostrel sa pohyboval okolo 3500m a kadencia činila 520rán za minútu. Vyrábal sa v rokoch 1924 - 1932.

Bohužial viac obrázkov som nezohnal, ak nejaké nájdem, tak pridám, alebo pridajte aj vy.  :wink:
Tak aký je váš názor na túto ťažkú, vodou chladenú opachu ?

Zdroj - SA 1939-45 + i-net

Peter Steindl

• Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. května 2009
« Odpověď #1 kdy: Květen 26, 2007, 07:03:28 »
Jinak co vím, tak tenhle kulomet používali i Němci, zejména protipartyzánské oddíly, ty však používali i původní rakouskou verzi.
No, na můj vkus je trochu těžký. 44 kg i s podstavcem je třeba proti MG-42 docela rozdíl. Pokud vím, tak byl neoblíbený i u Němců, přecejenom druhá světová válka se od té první docela lišila.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

Whizzbang

• Host
« Odpověď #2 kdy: Červen 14, 2007, 09:40:16 »
no musíš počítat že od svého kolegy z WWI se liší jen trošku a tam ještě jiné druhy výzbroje jako minomety moc nefungovali protože je armády třeba špatně pojali.Bylo potřeba aby kulomet dokázal střílet hodně dlouho a vodní chlazení bylo jedním z řešení.MG 42 byl jistě perfektní zbraní ale aby mohl vystřílet tolik nábojů co schwarzloze,musel by si vyměnit hlaveň minimálně 5x určitě víc.Moh si to dovolit díky radiúm a tím lepší koordinaci s dělostřelectvem,hnohonásobné účinnějšímu letectvu,samopalům,tankům.Zkrátka už nebyl jediným pilířem na kterém stála tíha útoku mnoha tisíc vojáků tak jako modely z WW I

stevosk

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. září 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 18. dubna 2008
« Odpověď #3 kdy: Červen 14, 2007, 09:53:52 »
Mimochodom  týmto gulometom bol vybavený  slovenský pancierový vlak  Bernolák.  Výzbroj súpravy tvorilo 7 ťažkých guľometov sústavy Schwarzlose vz. 24, dva ľahké guľomety vz. 26 a jeden 3,7 cm KPÚV vzor 37.

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 28. září 2008
« Odpověď #4 kdy: Září 29, 2007, 09:42:41 »
Konstrukce tohoto kulometu pocházela z doby před Velkou válkou a z toho vyplývá i jeho technické provedení. V roce 1938 logicky již nebyl technicky  na výši doby.
Těžký kulomet vz. 24 byl standartním těžkým kulometem naší předválečné armády prakticky po celou dobu jejího trvání.
Náš nový těžký kulomet vz. 37 ho do konce roku 1938 nenahradil, tento kulomet představoval sice ve své době hypermoderní střelnou zbraň, ale nedošel v naší předválečné armádě tolik rozšíření.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Re: Ťažký guľomet vz. 24 (ČSR)
« Odpověď #5 kdy: Březen 18, 2012, 04:29:16 »
Tento kulomet se pod označením vz. 24 vyráběl až od roku 1928, do té doby s pouze přestavovaly původní RU kulomety soustavy Schwarzlose z ráže 8mm na armádní ráži 7,92 a označovaly se jako vzor 7/24.
Přestavovala a poté jej i vyráběla fa Zbrojovka Janeček.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Re: Ťažký guľomet vz. 24 (ČSR)
« Odpověď #6 kdy: Květen 30, 2012, 07:09:12 »
Dodávám odkaz na pár fotek této zbraně i s nějakým povídáním

http://www.fronta.cz/fotogalerie/tezky-kulomet-schwarzlose-m07-12#pics

Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ