Autor Téma: 6. SS Gebirgs Division Nord  (Přečteno 6693 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Paulus

  • ČSR
  • Kapitán
  • Příspěvků: 429
  • Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. března 2009
6. SS Gebirgs Division Nord
« kdy: Květen 19, 2007, 09:51:51 »
Názvy:

SS Kampfgruppe Nord                           2.1941 - 9.1941
SS Division Nord                                   9.1941 - 9.1942
SS Gebirgs Division Nord                      9.1942 - 10.1943
6. SS Gebirgs Division Nord                  10.1943 - 5.1945

Velitelé:

SS-Brigadeführer Richard Herrmann           28.2.1941 - 15.5.1941
SS-Brigadeführer Karl Demelhuber                 15.5.1941 - 1.4.1942
SS-Brigadeführer Matthias Kleinheisterkamp       1.4.1942 - 15.1.1944
SS-Gruppenführer Lothar Debes                  15.1.1944 - 14.6.1944
SS-Obergruppenführer Friedrich-Wilhelm Krüger     14.6.1944 - 23.8.1944
SS-Standartenführer Gustav Lombard          23.8.1944 - 1.9.1944 
SS-Gruppenführer Karl Heinrich Brenner               1.9.1944 - 3.4.1945
SS-Standartenführer Franz Schreiber         3.4.1945 - 8.5.1945 

Náčelníci štábu:

SS-Hauptsturmführer Joachim Ruoff                             5.4.1941 ? 6.1941
SS-Obersturmbannführer Paul Geiser                           21.6.1941 ? 1.8.1941
SS-Sturmbannführer Joachim Ruoff                              9.8.1941 ? 4.1942
SS-Sturmbannführer Eugen Kunstmann                       4.1942 ? 10.1942
SS-Sturmbannführer Heinz Kachle                               10.1942 ? 18.9.1944
Major Bernhard-Siegfried Sander                                  9.1944 ? 2.1945
SS-Haupsturmführer Georg Berger                               1.3.1945 - 1945

Složení:

SS-Gebirgs-Jäger-Regiment 11 "Reinhard Heydrich"
SS-Gebirgs-Jäger-Regiment 12 "Michael Gaissmair"
SS-Panzer-Grenadier-Batallion 506 (zformován z SS-Skijägerbataljon Norge v Oslo)
SS-Infanterie-Regiment (mot) 5
SS-Infanterie-Regiment 9 (odebrán z divize v roce 1943)
SS-Schützen-Abteilung (mot) 6
SS-(Gebirgs-) Panzerjäger-Abteilung 6
SS-Sturmgeschütz-Batterie 6
SS-Gebirgs-Artillerie-Regiment 6
SS-Flak-Abteilung 6
SS-Gebirgs-Nachrichtenabteilung 6
SS-Gebirgs-Aufklärungsabteilung (mot) 6
SS-Ski-Jäger-Kompanie "Norge" (u Auflärungsabteilung 6)
SS-Gebirgs-Pionier-Abteilung 6
SS- og Politikompani

Držitelé rytířského kříže:

SS-Obersturmführer Hans Bauer: 5.4.1945
SS-Gruppenführer Karl-Heinrich Brenner: 31.12.1944
SS-Hauptsturmführer Günther Degen: 7.10.1944
SS-Obergruppenführer Friedrich Wilhelm Krüger: 30.9.1944
SS-Hauptsturmführer Gottleib Renz: 12.8.1944 
SS-Standartenführer Franz Schreiber: 26.12.1944

Historie:                                                          

Po kapitulaci Norska v roce 1940 zůstaly některé jeho jednotky na svých pozicích. Složené byly ze dvou pěších praporů a motorizován dělostřelecké jednotky chránící Norsko-Sovětskou hranici v provincii Finnmark. Hitler nechtěl Nory nahradit jednotkami Heer, tak jednotky byly zařazeny do 9.SS Standarte vedená  Obersturmbannführerem Deutschem. Během jara 1941 vznikly dvě nové Standarte 6. a 7. Kampfgruppe "Nord" byla vytvořena 24.února 1941 v Nosku jako SS-Kampfgruppe Nord ze Stab des Befehlshaber der Waffen-SS. Tato formace byla též známa jako 6.SS Gebirgs Division Nord. Byla složena z těchto jednotek: Totenkopf Standarte 6 a 7 a spojovací prapor ze 3. SS Totenkopf Division. V dubnu 1941 byl začleněn ještě Infanterie Regiment 9.

První akce proběhla ve Finsku v Laponsku v červnu 1941. Bylo rozhodnutu rozšířit jednotku na divizi. V bitvě u Salla utrpěla jednotka vážné ztráty vzhledem ke špatnému výcviku a terénu. Jednotka,niní nazývaná Brigádě, byla nasazena u Markajärvi-Salla, aby zastavila sovětský útok. Velké ztráty znamenaly sklamání pro německé velitele von Falkenhorsta a Buschenhagena. Jednotka měla 300 mrtvých a 400 raněných za dva dny! Okamžitě na konci léta 1941 byla stažena a poslána na výcvik do Rakouska a na Balkán pod jménem Gebirgs Division. Měla 4 prapory SS Gebirgsjäger, 3 prapory Gebirgsartillerie a několik menších podpůrných jednotek. Do Finska opět vyrazila v srpnu 1942 a do října 1943 byla známá jako 6.SS Gebirgs Division Nord. V Kropili(Finsko) bojovala až do září 1944. V říjnu byl stažen XVIII. Gebirgskorps do Norska a Dánska. Divize byla oslabena a nazývána Kampfgruppe Nord. Bojovala v prosinci 1944 v Ardenách a poté v lednu 1945 byla stažena do Hesenska. Byla pod tlakem Američanů a dostala posily v podobě několika dalších oddílů SS pro akce v Durynsku. V dubnu 1945 se vzdala Američanům v Bavorsku

Lyžaři:

V této jednotce mimo jiné bojovala SS-Skijägerbataljon Norge. Byla to jednotka původně složená Norských lyžařů, která vznikla v říjnu 1942 a v roce 1943 měl velikost praporu. Když jednotku odeslali na západ, tak se ze zbytku praporu stal SS Panzergrenadier-Batallion 506.

Znak:

Sahidko

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 1535
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
Re: 6. SS Gebirgs Division Nord
« Odpověď #1 kdy: Únor 19, 2009, 04:10:50 »
The only easy day was yesterday.

Peter Steindl

  • Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Příspěvků: 792
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. května 2009
Re: 6. SS Gebirgs Division Nord
« Odpověď #2 kdy: Leden 14, 2010, 09:30:33 »
Hans Scheider je popisován jako zastupující velitel divize. Nevím to přesně, ale nejlogičtější bude, že Kleinheisterkamp dostal dovolenou.
Tohle bych ovšem tolik neřešil. Během chvíle jsem viděl čtyři seznamy velitelů divize s daty nástupu do funkce a ani jeden nebyl stejný....
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.