Panzernet fórum

Osobnosti => Spojenci => Téma založeno: Peter Březen 01, 2007, 07:52:52

Název: Jean Joseph Marie Gabriel de Lattre de Tassigny
Přispěvatel: Peter Březen 01, 2007, 07:52:52
Maréchal de France Jean Joseph Marie Gabriel de Lattre de Tassigny

* 2. únor 1889, Mouilleron-en-Pareds - + 11. leden 1952, Paris

(http://www.generals.dk/content/portraits/Lattre_de_Tassigny_Jean-Joseph-Marie-Gabriel_de.jpg)

Během první světové války bojoval jako příslušník kavalerie. Po "velké válce" zůstal v armádě a sloužil v Severní Africe. V roce 1935 ukončil studium na Válečné škole.

Na začátku války působil jako náčelník štábu 5. armády, v roce 1940 převzal velení nad 14. pěší divizí. Po porážce Francie zůstal v armádě Vichystické Francie a převzal velení nad vojsky dislokovanými v Tunisku. V roce 1942 byl uvězněn za vedení protiněmeckého odboje v armádě, kdy mimojiné vyjednával se Spojenci o možnosti přechodu jeho vojsk pod velení Spojenců, a odsouzen na deset let vězení. Podařilo se mu utéci do Alžírska, kde se ihned přidal k jednotkám Svobodných Francouzů. Krátce nato byl jmenován velitelem Francouzské armádní skupiny B. Velel jí při úspěšné ofenzívě do jižní Francie, na "domácí půdu" vstoupil 16. srpna 1944. 25. září bylo z Francouzské armádní skupiny B vytvořena 1. Francouzská armáda a jejím velitelem se stal právě de Lattre de Tassigny. Jeho vojska se podílela značnou měrou na závěrečném útoku na Německo. Byl zástupcem Francii v SHAEF a podepsal za Francii Německou kapitulaci 7. května 1945 v Rheims.

(http://www.culture.gouv.fr/culture/actualites/celebrations2002/img/delattre.jpg)


Po válce stal náčelníkem generálního štábu armády (v podstatě nejvýše postaveným vojákem ve Francii). V letech 1950 - 1952 velel Francouzským vojskům v Indočíně. Krátce poté co se ujal velení, zahynul jeho jediný syn v hodnosti poručíka v boji. Ztráta syna ho velmi zasáhla a ještě více se upnul na vojenskou práci. Zároveň se, ale začal prudce horšit jeho zdravotní stav a během roku 1951 se musel vrátit zpět do Francie. V lednu 1952 zemřel v Pařížské nemocnici na rakovinu. Posmrtně byl povýšen do maršálské hodnosti.  Když se konal pohřeb byl vyhlášen státní smutek.

(http://www.dhm.de/lemo/objekte/pict/BiographieLattredeTassignyJeande_photoLattredeTassignyJeandePortrait/200.jpg)


To co znamenal pro Svobodnou Francii De Gaulle v rovině politické, to znamenal v rovině vojenské Jean de Lattre de Tassigny. Společně s De Gaullem měl největší zásluhu na tom, že se Francie vrátila mezi světové velmoci.