Panzernet fórum

Válečné námořnictvo => Ostatní­ => Téma založeno: KrasnoflotěcStuka Říjen 31, 2013, 07:09:31

Název: Dotaz na námořnictvo od Československa po středověk
Přispěvatel: KrasnoflotěcStuka Říjen 31, 2013, 07:09:31
Docela by mě zajímalo,jestli i Československo mělo vůbec nějaké válečné lodě,byť třeba jen v nějaké spolupráci za těchto dob;popřípadě jakou mělo strukturu,jak fungovalo a tak.Taktéž jestli se jste se někdo zabýval otázkou STŘEDOVĚKU,jestli se po Vltavě neplavil náhodou válečný koráb pod taktovkou Karla IV :D A nemyslím to jako ironii.
Vím jen o válečné ponorce z první světové Brün(Brno)která se potopila myslím v Itálii.
Název: Re: Dotaz na námořnictvo od Československa po středověk
Přispěvatel: pospec Říjen 31, 2013, 07:29:16
http://cs.wikipedia.org/wiki/President_Masaryk
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/72094
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_v%C3%A1le%C4%8Dn%C3%A9_lo%C4%8Fstvo
Název: Re: Dotaz na námořnictvo od Československa po středověk
Přispěvatel: Tony eM Říjen 31, 2013, 10:07:55
Trochu jsem upravil název tématu.
Název: Re: Dotaz na námořnictvo od Československa po středověk
Přispěvatel: KrasnoflotěcStuka Listopad 04, 2013, 06:36:21
Jo takhle je to lepší,nějak divně jsem to napsal  ;D

Jinak díky za odkazy,nějak mě nenapadlo hledat :D Ale o tom středověku nic nevíte,to by mě zajímalo nejvíce.Taky Rakousko-Uhersko,ale tak jdu hledat.
Název: Re: Dotaz na námořnictvo od Československa po středověk
Přispěvatel: Sahidko Listopad 04, 2013, 07:29:09
Niečo o plavidlách Rakúsko-Uhorského námorníctva:

http://www.panzernet.net/php/index.php/topic,1852.0.html
http://www.panzernet.net/php/index.php/topic,3294.0.html
http://www.panzernet.net/php/index.php/topic,2271.0.html
Název: Re: Dotaz na námořnictvo od Československa po středověk
Přispěvatel: pan.sup Listopad 05, 2013, 08:41:35
Z geopoliítického hlediska byly Země Koruny České kontinentální mocností, proto nebyl na námořnictvo, prakticky bez přístupu k moři, kladen důraz. Severně Země Koruny české končily v Horní Lužici, což je k moři ještě celkem pěkný kousek. Proto byla v našich zemích využívána pouze říční plavidla, nejsem si vědom, že bychom někdy v historii vlastnili např. Kogu, Hulk, nebo jižní Karaku.
Češi se na moře ve větších počtech dostali až za rakouského mocnářství, a to v průběhu průmyslové revoluce. Předtím většinu námořníku tvořili příslušníci tzv. jihoslovanských národů, tj. Chorvaté, Slovinci aj., důstojnictvo pak Rakušané a časem Maďaři. S příchodem moderních strojních postupů výstavby lodí však bylo třeba kvalifikovaných posádek (strojníci, elektrikáři, mířiči aj.). Průmyslové srdce Rakouska - Uherska bilo v Čechách, proto většinu těchto kvalifikovaných postů tvořili Češi. Uvedu příklad - u hladinového loďstva sloužilo na palubách cca 10% Čechů, na ponorkách to pak bylo více než 20% - ponorka je přeci jen plavidlo nad míru složité a je třeba značné odborné způsobilosti. Žádná z těchto lodí však čechům nepatřila - patřila Monarchii, po válce pak na příkaz Karla připadla veškerá plavidla budoucí S.H.S.
Našimi jedinými prvorepublikovými válečnými plavidly pak byly staré rakouské říční monitory a říční monitor Prezident Masaryk. ČSR však vlastnila obchodní námořní plavidla (tušímže první zakoupila Legionbanka, tak daleko ale má paměť nesahá).
Po druhé světové válce a vyřazení Prezidenta Masaryka ČSR přišla o svou poslední válečnou loď. Celá řada Čechů pak sloužila u námořnictva v Polsku (můj děd například v Gdaňsku), ale to už je jiná kapitola.