Panzernet fórum
První světová válka => Ruční zbraně => Téma založeno: Black Únor 08, 2007, 11:41:32 am
-
Colt M1911 A1
M1911 byla osobní obranná zbraň užívaná v U.S. Army při nepokojích na Texasko-mexických hranicích, za 1. a 2. světové války, v Korei, Vietnamu, Panamě, při zásahu v Granadě a dokonce i v Perském zálivu! Armáda rozhodla o nahrazení této pistole až v roce 1985. Byla používána důstojníky všech kategorií. ( ve Vietnamu jí používaly také střelci z M-60 a M-79 ) Zbraň má bohatou vojenskou minulost (je to nejdéle "bojově" nasazená zbraň ), bývala oblíbená pro svoji spolehlivost a silná v každém střetnutí. Byla nahrazena modernější pistolí M9. Colt M1911 byl též po mnoho desetiletí oblíbenou zbraní všech mariňáků. Mnoho jich slouží dodnes u jednotek SEAL a jiných speciálních jednotek ( "Tunnel Rats" ), protože podle jejich slov ?Střela ráže .45 srazí k zemi i toho nejodhodlanějšího útočníka?!
(http://i.cubeupload.com/3TKzL9.png)
Colt M1911 je ráže .45 a funguje na principu zpětného rázu. Zbraň má uzamčený systém s nuceným poklesem hlavně. Je to poloautomatická zbraň se zásobníkem, systém Single Action (úderník musí být natažený aby bylo možno střílet, spoušť ho nenatahuje automaticky jako v systému double action). Táhlo pojistky může být zapnuto pouze pokud je kohout v napnuté poloze. Pokud je pistole zajištěná, zůstává úderník trvale v natažené poloze. M1911 byla vysoce uznávanou zbraní pro svou spolehlivost a účinnost, ačkoli měla způsob střelby Single Action a způsob zajištění zbraně byl takový, že pro nošení v poloze připravené ke střelbě musel být uživatel se zbraní dobře seznámen a vycvičen. I přez tato omezení kladená na uživatele bylo ročně hlášeno několik nechtěných výstřelů. Některé zbraně byly speciálně upravované pro vysoké důstojníky.
Technické údaje:
Primární určení: poloautomatická pistole
Délka: 21,91 cm
Délka hlavně: 12,78 cm
Hmotnost zbraně s prázdným zásobníkem: 1,14 kg
Hmotnost nabité zbraně: 1,36 kg
Ráže: .45
Maximální účinný dostřel: 45 m
Úsťová rychlost: 253 m/s
Kapacita zásobníku: 7 nábojů
zdroj: i-net
(http://www.coltautos.com/images/1911a1_721200_home_1.jpg)
Colt M1911 A1 s pouzdrem a sumkou na 2 zásobníky
-
Jenom dodám, že pod americkým vojenským označením M9 se skrývá italská Berreta 92. Členitá, všude se zachytává, drahá.....nebýt filmů, kde z ní dělají nepřekonatelnou zbraň, byla by jen z poloviny tak slavná.
Navíc po nasazení v Afghánu říká US Army, že ráže 9 mm Luger je málo účinná a chce se vrátit zpátky k 45 ACP.
-
Děkuji za doplnění!
Musím souhlasit, že berreta není dvakrát povedená zbraň! Ani se mi moc nelíbí ( ale to je jen můj dojem ).
Někde jsem se dočetl, že se U.S.Army chce vrátit k M1911!
-
Jsem v tomhle dost nepoučen, jestli tomu dobře rozumím, poloautomat, jako tahle nádherná klasika :P se na začátku natáhne a pak každý výstřel nabije pro další ránu. A u automatu, se nemusí nic natahovat, zajistit odjistit a jen pálit? Jak je to u revolverů, pamatuju, že ve westernech nabíjeli po každém výstřelu, ale snyd byly i ''poloautomaty'' ?
Rád bych v tom měl konečně jasno.
-
tak a ja este dodam ze v 30 rokoch v USA oblubena zbran mafianov, aj ked to nema nic spolocne z WW2 ale ked si predstavim colt 1911 tak si ho predstavim v ruke nejakeho mafiana, to je proste klasika
-
Tak podle mne je poloautomat taková zbraň, že pro každý výstřel musíš zmáčknout spoušť, kdežto u automatu ti to "sype" pořád, dokud držíš spoušť ( samopal )
Ve westernech měly perkusáky, tam musely natahovat kohoutek po výstřelu, protože tím pootočily bubínek! U dnešních revolverů se pootačí bubínek s mačkáním spouště!
Laicky řečeno...doufám, že je to srozumitelné a hlavně dobře! :)
Bambi by ti to určitě vysvětlil odborněji! :wink:
-
Ne. Správně si popsal činnost "poloautomatu", neboli samonabíjecí pistole. "Automatem" se označují samočinné zbraně, střílející dávkou : natáhnu, zmáčknu spoušť, střílí celý zásobník. Pistole natáhnu, zmáčknu spoušť, jedna rána, zmáčknu spoušť, druhá......
Pleteš to dohromady s druhy spouští :
SA= Single Action. I když je náboj v komoře, před výstřelem musí být natažený kohout.
SA/DA=Single Action/Double Action. Pokud je náboj v komoře, první výstřel vystřelím promáčknutím spouště, tím se natáhne i kohout. Pro další výstřely je už natažený.
DAO, CDA, SDA........novodobé výmysly, na delší diskusi.
Takže : např. Colt 1911 je SA. Dva způsoby : nemám náboj v komoře, po tasení natáhnu závěr, tím dostanu jak náboj do komory, tak natáhnu kohout, střílím. Nebo natáhnu náboj do komory a natažený kohout zajistím pojistkou (Američané tomu říkají "cocked and locked" a nosí takto 1911 pořád!!!!)
Moderní SA/DA pistole nosím s nábojem v komoře, ale s kohoutem dole, první ránu vystřelím promáčknutím s větším odporem, pak stejné jako SA.
Prostě pokud má Colt 1911 kohout dole, nikdy nevystřelí !!!
Líbí se mi ty filmy, kde mají SA/DA pistoli, drží ji někomu u hlavy a pak pro zdůraznění svých proslovů natáhnou palcem kohoutek...:-)
Jinak první revolvery byly také SA, musely se natahovat před každým výstřelem. Je to vidět pouze v reálně natočených filmech, vzpomeňte Sedm statečných, jak pravou rukou mačká spoušť a levou dlaní natahuje kohout. Největší pistolníci si úplně vymontovali spoušť a odpalovali náboje natahováním kohoutu dlaní - "fofrování."
Jinak SA/DA se také říká revolverová spoušť, protože revolvery mohly promáčknutím odpalovat dřív než pistole. Za IIWW byly SA/DA Walther PP a PPK. Z devítek to byla jako první na světe P 38. Např. Browning HP 35 byla jen SA.
-
Moderní SA/DA pistole nosím s nábojem v komoře, ale s kohoutem dole, první ránu vystřelím promáčknutím s větším odporem, pak stejné jako SA.
Prostě pokud má Colt 1911 kohout dole, nikdy nevystřelí !!!
Chápu to dobře tak, že kohout není natažen (je dole) a já ho natáhnu silnějším stiskem? Jinak náboj už je od začátku v komoře... A pak už to funguje, jako poloautomat, kdy dalším už méně silným stiskem střílím po náboji :?: Takhle mi to aspon vyznělo, není to nebezpečnější, když zbraň se natáhne a vystřelí jen silnějším stiskem, ne jako u poloautomatu, kde se musí natáhnout náboj. Asi v případě SA/DA je mnohem důležitějšé pojistka.
Ještě, při poloautomatu, se tim typickym natazenim vsune náboj a současně se natáhne kohout, který se tedy dá natáhnout i samostatně? Jak jsi popisoval to zdůraznění.
to jako že já sem lama? Tak to dík :roll:
-
Chápu to dobře tak, že kohout není natažen (je dole) a já ho natáhnu silnějším stiskem? Jinak náboj už je od začátku v komoře... A pak už to funguje, jako poloautomat, kdy dalším už méně silným stiskem střílím po náboji :?: Takhle mi to aspon vyznělo, není to nebezpečnější, když zbraň se natáhne a vystřelí jen silnějším stiskem, ne jako u poloautomatu, kde se musí natáhnout náboj. Asi v případě SA/DA je mnohem důležitějšé pojistka.
Ještě, při poloautomatu, se tim typickym natazenim vsune náboj a současně se natáhne kohout, který se tedy dá natáhnout i samostatně? Jak jsi popisoval to zdůraznění.
Napáskuji zásobník, strčím do pistole, natáhnu závěr. Tím se mi natáhne kohout. U SA/DA ho můžu zase vypustit zpátky dolů (buď opatrně palcem nebo speciální pákou - nemají všechny pistole). SA/DA pak vystřelí promáčknutím spouště první ránu, každá další už je kohout natažený, protože spolu se závěrem ho natáhnou dozadu prachové plyny. Samozřejmě že můžu SA/DA nosit s napnutým kohoutem a zajištěnou pojistkou, ale proč bych to dělal, Zaprvé musím zbytečně odjišťovat, tedy pohyb navíc, zadruhé je to docela nebezpečné mít napnutý kohout, např. při pádu.
U SA vložím zásobník do pistole. Natáhnu závěr až v boji po tasení před prvním výstřelem, tím natáhnu kohout. Nebo natáhnu závěr hned doma a natažený kohout zajistím pojistkou.
Prostě základní rozdíl : náboj natáhnu do komory, vrátím kohout dolů. SA nevystřelí, SA/DA ano. Takže u SA/DA můžu střílet hned po tasení, SA musím nejdřív natáhnout (pokud nejsem bláznivýž Američan s "cocked and locked")
Samozřejmě můžu taky mít u SA náboj v komoře a palcem natáhnout jen kohout. Ale to je mnohem pomalejší než plynulým pohybem natáhnout závěr.
Dobře, dostals mě. DAO je Double Action Only= každý výstřel střílím s neměnným velkým odporem,pistol nemá kohout. Nemá to žádnou pojistku, nosí se s nábojem v komoře. Bezpečnostním prvkem je ten dlouhý chod spouště, velký odpor, žádný viditelný kohout, na který by to mohlo spadnout. Pistol "nabij a zapomeň", pro debily, kterým padají na zem a střílejí normální pistole...
-
Jinak pořád si pleteš funkci zbraně a druhy spouště :
Zbraň je : jednoranná - bez problémů
opakovací - další náboj dostanu do komory mechanicky
pohybem něčeho : kliky u Mauseru 98,
pohyblivým předpažbím u brokové "pumpy",
svým palce na spoušti u revolveru
samonabíjecí ("poloautomat") - další náboj do komory se
dostane "prací" prachové
náplně - pistole, SVT, SKS.....
samočinná ("automat") - na jedno stisknutí spouště střílí
dávku, pracuje na stejném principu
jako samonabíjecí
-
Díky moc, konečně jsem to pochopil a ujasnil si to.
SA/DA tedy vystřelí, i když
Já si to nepletu, ty druhy spouště už teď chápu, ale funkce s tím úzce souvisí ne?! Jak se co nabije a natáhne a pak kolik to střílí v závislosti na natažení a zmáčknutí.
náboj natáhnu do komory, vrátím kohout dolů. SA nevystřelí, SA/DA ano.
Takže SA/DA vystřelí, i když máš kohout dole? Asi sem fakt lama.
-
:D Jo. Proto se to jmenuje Double Action !!!!! Kohout natáhnu silou svého palce, neboli promáčknu !!!!!!!! Při druhém a dalším výstřelu už mi ho natáhnou prachové plyny, neboli Single Action !!!!!!!!!!!!!!
-
:? tak dík to fakt potěší :twisted:
Jo, jasný, já tě blbě pochopil, když je kohout dole, znamená to, že si ho palcem natáhnul, a ne že je dole, jako že je nenataženej?
Single action chápu! Zas tak natvrdlej a blbej nejsem! Ale ten rozdíl mezi SA a SA/DA
SA: natáhnu (naboj i kohout) a vystrelim.. pak to jde samo pomocí plynů.
SA/DA: natáhnu (náboj i kohout), ale vrátim kohout do nenatažené polohy a on taky vystřelí... pak to jde samo pomocí plynů. Tohle z toho plyne!
Pokud ano, pak nechápu, proč tedy natahovat kohout, když střílí i bez natažení kohoutu.
-
SA: natáhnu (naboj i kohout) a vystrelim.. pak to jde samo pomocí plynů.
SA/DA: natáhnu (náboj i kohout), ale vrátim kohout do nenatažené polohy a on taky vystřelí... pak to jde samo pomocí plynů. Tohle z toho plyne!
Pokud ano, pak nechápu, proč tedy natahovat kohout, když střílí i bez natažení kohoutu.
Správně, ty můj kluku !! :D Ale při natažení závěru, když strkáš náboj do komory, se Ti automaticky natáhne i kohout. Takže ho pak musíš vrátit dolů.
Výhoda SA/DA nad SA : můžu nosit náboj v komoře a po tasení rovnou střílet, zároveň je to mnohem bezpečnější než SA s nataženým kohoutem, byť zajištěná, protože u ní je kohout už napnutý, třeba při pádu to nemusí kohout vydržet, povolí a odpálí náboj.
Abys měl radost, popíšu Ti i funkci DAO.
Náboj odpaluje úderník. Lapidárně řečeno, taková tyčka, která svým ostrým koncem napíchne zápalku a tím odpálí náboj. U SA i SA/DA kohout praští do jedný strany úderníku, tím úderem druhá strana úderníku odpálí náboj.
DAO nemá kohout. Mám náboj v komoře, mačkám spoušť. Mačkám.....mačkám...mačkám........přenosová páka od spouště má vybrání, to zachytí úderník, kolem něho je pružina..........mačkám.....pružina se napíná, úderník jde dozadu.....furt mačkám....hop, úderník se vysmekne z vybrání, pružina ho vymrští vpřed, napíchne a odpálí náboj. Plyny hodí závěr dozadu, nabije se nový náboj ze zásobníku do komory, úderník je zase vepředu......a já zase mačkám.......
Výhody : při každým výstřelu stejný (velký) odpor spouště, primárně určeno pro nošení náboje v komoře (nemůže to spadnout na kohout a tím odpálit nechtěně náboj), nemá to pojistku, nabij a zapomeň.
Nevýhody : strašně dlouhá dráha spouště, velký odpor, a pozor !! háklivé na druh střeliva. Úderník, vymrštěný jen silou pružiny, má mnohem menší sílu než úderník, do kterýho praštil kohout, takže náboje s tvrdší zápalkou neodpálí.
Tohle je čisté DAO. Z našich zbraní třeba ČZ 100. Jinak Glocky, Steyery a další mají mechanismy něco mezi SA/DA a DAO, protože se tam částečně předepíná ta pružina úderníku. Ale to už je dost složitý a pro diskusi nepodstatný. Howgh.
-
O to mže si na M9-tku vojáci ztěžujo usem taky slyšel, a pro ty kterým vadí chyby M1911A1 jako malá kapacita zásobníku tak jako zbran s nevíce kopiemi a různými upravami na světě je 1911ctka v everzi s dvouřadim zásobníkem... Co jim brání ji znovu zařadit jako pistoli číslo 1? Taky by si mohli ,,pořídit,, SaW (nebo SIG)...
Takže HP je SA?? Hm to ji u mě posunuje trochu blíže ku 1911.
Browning 1903 a např. Colt 1908 Pocket Hamerless jsou DAO nebo jaký systém u nich totiž nevidím žádnej (vnější) kohout (možná tomu asi nerozumim co já vim..) :?
DAO, CDA, SDA - novodobé výmysly ? DAO znam, ale ty další 2 co to má bejt?
Bambi: Pistol "nabij a zapomeň", pro debily, kterým padají na zem a střílejí
normální pistole...??? Pro debily? Sic jsou Glocky DA/DAO a SIG Sauery snad taky ale neřekl bych že většina federálních agentů(bit amíků) neumí střílet...
-
Glocky nejsou úplně DAO, je tam předepnutý úderník. Ale pro diskusi je to zbytečně složité........(a z hlavy to nedám, musel bych se někam podívat). Je to jiná filozofie než klasická SA/DA, prostě žádné pojistky, odjišťování, vypouštění kohoutu.........ale tady mluvím spíš o klasických DAO, což není Glock. SIG SAUER není primárně DAO, vyrábí víc typů pistolí, většinu klasických.
K tomu "Pro debily": spousta poranění vznikne při neopatrné manipulaci. Vypouštění kohoutu, odjišťování atd. To právě zbraně DAO eliminují. Taky ta strašně dlouhá dráha spouště znamená, že když se ti nervózně chvěje prst na spoušti, máš mnohem menší pravděpodobnost, že náhodně vystřelíš.