Panzernet fórum

Tanky a jiná obrněná technika => Ostatní do roku 1945 => Téma založeno: Tony eM Leden 03, 2011, 04:49:49 pm

Název: Počty munice a další zajímavosti tankové techniky
Přispěvatel: Tony eM Leden 03, 2011, 04:49:49 pm
Založím vám nové téma, část diskuze o úpravě tanku Tiger je v tématu o jmenovaném tanku. 
Název: Re: Počty munice v tanku
Přispěvatel: sandoslap Srpen 02, 2011, 03:02:19 pm
Rusům moc nevadilo, že jejich posádky budou bojovat ve strašlivých podmínkách (například takové SU-76) a ani se neobtěžovali nechávat v tancích příliš mnoho prostoru pro munici, neboť tak trochu počítali při tradiční ruské strategii, že tanky na bojišti stejně nevydrží příliš dlouhý čas a nemá tedy cenu dávat jim více munice.
Název: Re: Počty munice v tanku
Přispěvatel: Petrz Srpen 05, 2011, 10:31:01 pm
sandoslap: No je asi pravda, že ruské velení v podobě úchylného masového vraha Stalina, si životů svých vojáků vážilo méně než též dost úchylný nacistický režim, takže můžeš mít pravdu. Nicméně podle mne konstruktéry tanků vedlo k použití malého množství munice i jiná a dost opomíjená skutečnost. Položme si otázku, je lepší 20 tanků se zásobou munice 50 granátů, nebo 24 se zásobou 30 granátů ? Je zřejmé že v prvním případě sice mám větší zásobu munice, takže mohu střílet déle, v tom druhém však mám krátkodobě podstatně větší palebnou sílu. Ono totiž dát místo 30 granátů do tanku 50 vyžaduje několik dalších set kilogramů-možná i něco málo tun pancíře navíc, což zvětší materiálové náklady, zhorší jízdní vlastnosti (zrychlení, dojezd,max.rychlost atd.), dále se zvětší silueta tanku, zvětší se pravděpodobnost zásahu munice atd..
Redukcí zásoby munice(ale i jinými způsoby, např. omezením počtů členů osádky) získám větší počet menších, stejně dobře vyzbrojených, rychlejších strojů jež budou mít daleko větší šance na přežití.
Název: Re: Počty munice v tanku
Přispěvatel: Kageneck Srpen 05, 2011, 11:00:02 pm
Na druhou stranu musíš vzít v potaz, že menší zásoba munice u jednotek vede k větší náročnosti na logistiku, což v konečném důsledku může znamenat méně tanků. Nula od nuly pojde.
Výhody jsou zřejmé (ostatně jsi je napsal), ale 30 granátů se vystříli v bitvě rychle a tank bez munice má navzdory své nízké siluetě,..., nulovou bojovou hodnotu.
Nicméně bez konkrétních čísel (o kterých pochybuju, že je někdo z nás má) to nerozseknem.
Název: Re: Počty munice v tanku
Přispěvatel: Petrz Srpen 06, 2011, 09:32:18 am
Kageneck: Máš určitě částečně pravdu, tato souvislost (větší logistická náročnost ) mi unikla. Také je pravda že zásoba munice 30 granátů je docela málo a rychle se vyčerpá. Nicméně podle mne je v tankovém souboji nejdůležitějších prvních několik (10-20) výstřelů , ty jsou podle mne jsou rozhodující. Ale samozřejmě mohu se mýlit.
Pokud jde o logistiku tam to nyní nedokážu posoudit, jak říkáš chtělo by to konkrétní data.
Název: Re: Počty munice v tanku
Přispěvatel: sandoslap Srpen 06, 2011, 01:19:19 pm
Nicméně podle mne je v tankovém souboji nejdůležitějších prvních několik (10-20) výstřelů , ty jsou podle mne jsou rozhodující. Ale samozřejmě mohu se mýlit.
Pokud jde o logistiku tam to nyní nedokážu posoudit, jak říkáš chtělo by to konkrétní data.
No, je možné, že v jednom tankovém souboji je prvních 10-20 výstřelů rozhodující, nicméně obrněné síly se mohou snadno dostat do situace, kdy se při rychlém postupu vpřed střetávají s protivníkem ve velkém množství menších bojů a v takové situaci by oněch 30 nábojů mohlo dojít docela rychle, pročež by se muselo zastavit a čekat na zásobování. Další věc, kterou je nutné zahrout je také to, že jen 15-20 z oněch 30 kusů munice je protitankového druhu.
Název: Re: Počty munice v tanku
Přispěvatel: jugen Srpen 06, 2011, 02:49:28 pm
Súhlas stačí aby tanky boli odrezané a pri počte 30 granátov nevydržia možno ani deň
Název: Re: Počty munice v tanku
Přispěvatel: Petrz Srpen 06, 2011, 06:53:31 pm
sandoslap: Tvůj argument zní logicky. Stejně mám ale protiargument. Opět platí že tank s menší zásobou munice bude při stejné síle pancíře lehčí, menší a rychlejší, přitom bude mít stejnou palebnou sílu a bude jich více. Pokud se bude opakovaně střetávat se ne moc početným ale silným nepřítelem přijde při prvních střetech o menší množství tanků. Do dalších soubojů bude tedy vstupovat čím dál tím více silný ve srovnání s tanky s větší zásobou munice. Je tedy otázkou zdali ztráty "většího,pomalejšího a těžšího tanku" nebudou díky těmto faktorům o tolik větší, že bude jejich větší autonomnost irelevantní.
Název: Re: Počty munice v tanku
Přispěvatel: sandoslap Srpen 06, 2011, 09:58:23 pm
Na druhou stranu, ono snížení počtu kusů munice např. z padesáti na třicet nemůže přinést víc jak jeden další tank na jednu pětici obrněnců, která by jinak měla normálních 50 kusů munice. A při tankových střetnutích bývá zvykem využít případnou převahu a tudíž by střílely všechny tanky a úbytek munice by se příliš nezmenšil. A navíc čím více strojů bude, tím méně kvalitní výcvik bude možno poskytnout posádce každého z nich, takže při střelbě se sníží přesnost což je další úbytek munice. A ono snížení hmotnosti při menší zásobě munice stroj zmenší přece jen málo a nárůst rychlosti spojený s úbytkem hmotnosti se bude pohybovat pouze v rozsahu několika km/h. A nesmíme zapomenout na to, že už britské Crusadery ukázaly, že rychlost není schopna nahradit pancéřování ani palebou sílu-která by po vystřílení munice klesla na nulu.
Název: Re: Počty munice v tanku
Přispěvatel: Tiny Srpen 13, 2011, 08:51:56 am
Nad tím jsem taky jednou přemýšlel. Například proč měl takový tank Tiger v zásobě kolem 120 nábojů do kanonu 88 mm (dočetl jsem se to v knize pojmenované tank Tiger, nevím autora, knihu si půjčil známý a už nevrátil). Nějak si nedovedu představit, že by průměrná osádka Tigera (tím spíše ve střetech typu Kursku) zvládla během střetu z ručně nabíjeného kanonu vypálit 120 granátů, jelikož průměrná životnost tanků nijak dlouhá nebyla. Nemyslím si, že by pár desítek granátů navíc nějak výrazně omezilo pohyblivost tanku, ale pokud vezmu teoretickou možnost, že každý Tiger shořel průměrně v době, kdy měl v sobě ještě 90 nábojů a to si vynásobíme, ukazuje to možná na zbytečné plýtvání. Jiné případy byl takový Wittmann, který v jedné francouzské vesničce rozstřílel se svým Tigerem celou britskou obrněnou kolonu a další esa. Jiné případy jsou také například ostřelování řad pěchoty či budov, ale v čistém tankovém střetu bylo podle mě 120 nábojů zbytečných.
Název: Re: Počty munice v tanku
Přispěvatel: Kageneck Srpen 13, 2011, 10:40:08 am
Vystřílet 120 nábojů asi nebyl takový problém. Četl jsem o jedné osádce tanku Tiger, který během střetnutí u Kursku vystřílel všechny protipancéřové granáty a následně musel odrážet další útoky T-34. Jediné co měl po ruce byly HE granáty, nezničil ani jeden tank ale strach ruských osádek udělal své a útok selhal.
Jinak řečeno vystřílet 120 granátů nebude takový problém.
Název: Re: Počty munice v tanku
Přispěvatel: Holt Srpen 13, 2011, 03:18:47 pm
V knize 501. schwere Panzer Abteilung, od D. Krále, se na str. 213 uvádí nesený počet nábojů do kanónu 88 mm u Pz Kpfw. VI, Ausf. H1, E "TIGER" následovně: protipancéřová munice - 46 ks, tříštivotrhavá - 46 ks. Kulometná munice - 5250 nábojů (35 schr/150 nábojů)

U Pz Kpfw. VI, Ausf. B "TIGER II" (věž Henschel): protipancéřová - 52 ks, tříštivotrhavá 32 ks. Kulometná munice - 5850 nábojů (39 schr/150 nábojů)
Název: Re: Počty munice v tanku
Přispěvatel: Petrz Srpen 13, 2011, 07:04:59 pm
Co je lepší IS-1 s 59 granáty či Tiger se 120? Pokud nebudu brát v potaz rozdíl v kvalitě munice (v principu mohl IS-1 nést stejně účinnou munici) pak IS-1 bude mít díky vyšší odolnosti(silnější pancíř, malý cíl)) ,vyplývající z jeho menších rozměrů, větší šanci na úspěch než Tiger ,resp.  v prvním okamžiku (např. prvních 5 minut) zničí víc Tigerů než naopak, v další okamžiku tedy bude silnější a zničí ještě více Tigerů než Tiger IS-1, tudíž převaha bude ještě větší a v dalším okamžiku zničí ještě více Tigerů než naopak atd. Nejsem si úplně jistý ale převaha JS-1 bude růst v takovém střetu exponenciálně (tzn.velmi rychle). Takže je ona větší zásoba munice výhodná?
Název: Re: Počty munice v tanku
Přispěvatel: Holt Srpen 13, 2011, 10:36:37 pm
Zásoba munice je určitě důležitá, ale porovnání lepšího stroje záleží vždy na okolnostech, zvolené taktice, výcviku, momentu překvapení a spoustě dalších faktorů. Pokud je tohle všechno výhodou u jednoho z protivníků, ale má např. 42 nábojů proti 43 strojům nepřítele... tak má Holt peška  :D
Název: Re: Počty munice v tanku
Přispěvatel: Petrz Srpen 14, 2011, 01:34:37 am
Holt: No za stejných podmínek bude menší a silněji pancéřovaný stroj mít výhodu. Samozřejmě IS-1 za Tigerem v některých parametrech zaostával (zejména neměl tak vyspělý typ munice, možná i optiku), mne jde jen o to poukázat na fakt, že ruští konstruktéři nedávali do svých tanků méně munice z důvodu předpokladu nízké životnosti tanku na bojišti ale naopak ze snahy tuto životnost co nejvíce prodloužit. Menší ,lépe pancéřovaný a rychlejší tank prostě přežije déle to že má 60 granátů místo 90 není pro přežití až tak důležité. Zejména pro útok jsou vyjmenované parametry důležitější než 30 granátů navíc. Samozřejmě pokud bych bral obrovský nepoměr v palebné síle a počtem nasazených kusů (částečně i v pancéřování) jaký byl mezi Tigerem a T-34/76 pak uznávám že zásoba munice je důležitá, neboť bojovat vůči desetinásobné přesile byla realita.  Ve střetu s IS-1 však Tigeru jeho zásoba munice moc platná podle mne nebyla.
Název: Re: Počty munice v tanku
Přispěvatel: Holt Srpen 14, 2011, 12:56:34 pm
Přežití rychlejšího a lépe pancéřovaného stroje, je dle mého přímo úměrné zvolené taktice, místu boje a výcviku osádky, event. celé skupiny. Nebavím se o přesile ;) Osobně si myslím, že počet střeliva byl standardizován podle možností jejího uložení v tanku. A otázkou je, jestli se v tanku opravdu vezl předepsaný počet nebo si naložili raději víc ;)
Název: Re: Počty munice v tanku
Přispěvatel: zelezny kriz Srpen 14, 2011, 01:16:20 pm
Škoda, že nikde nejsou informace o zrychlení plně vyzbrojeného tanku IS-1 versus Tiger , kde by bylo vidět, zda množství munice /ubrání 30 granátů/má vliv na pohyblivost tanku..Škoda, že jsem neviděl Tigra v terénu, ale ruské  těžké tanky měli obdobný motor jako střední  a byly to proto šneci..Proto se nedivím, že ubírali munici, aby se rozjeli...Při jízdě s T54 /váha 34 t/měl člověk pocit, že má cihlu pod plynem, byl totálně podmotorovaný a byl jsem velmi zklamán, chudák motor musel běžet na plné kule..Motor Maybach HL 230 P 30 měl 700 ks při 3000 ot/min /v praxi jej zatěžovali max.na 2500ot/min /, výpočet výkonu  byl 11,6 ks/tunu,  a u IS -1 byl výkon  520 ks /2000 ot/min , což jsou max. otáčky, takže v praxi měli sotva 480 ks, poměr  11,8 ks/t..Takže téměř totožné ..Diesel by měl mít větší "spodek", ale u benzína obsahu 21 353 ccm s max. otáčkami  3000 ot byl spodek obdobný a mám za to, že i přes svou váhu  nebyl Tiger o nic pomalejší..Takže jsem si vlastně opdověděl sám...Vliv to mělo a u souboje těchto dvou šneků byla nejdůležitější zkušenost posádky a výcvik...Jelikož Rusové velkou životnost neměli, jejich některé posádky šli do boje "bez papírů"...A taky to bylo na prvním střetnutí IS -1 versus Tiger vidět..Bral bych jejich závod ve zrychlení na 400 metrů.. ;)
Název: Re: Počty munice v tanku
Přispěvatel: Kageneck Srpen 14, 2011, 10:53:43 pm
Zajímavé informace, díky za ně.
Bohužel jsme už zase mimo téma :D Hlavní důvod proč IS-1 nestačil nebyly osádky tanku ale prostě proto, že konstrukce IS-1 nebyla dostatečná na rok 1943. V protitankovém boji měl se svým 88 mm kanónem jednoznačnou výhodu Tiger. Ruských 85 mm se ukázalo jako nedostatečných... a tak přišlo 122 mm a IS-2.
Název: Re: Počty munice a další zajímavosti tankové techniky
Přispěvatel: Tony eM Srpen 15, 2011, 06:42:29 am
Zajímavé informace, díky za ně.
Bohužel jsme už zase mimo téma :D ................... a tak přišlo 122 mm a IS-2.
Udělám to jednoduše, dám název aby pokryl více témat.
Název: Re: Počty munice a další zajímavosti tankové techniky
Přispěvatel: Petrz Srpen 16, 2011, 02:43:51 am
No problematikou zrychlení tanků se nyní zajímám, a jsem rád že na ní železný kříž narazil. Pomocí excelu dokážu spočítat zrychlení Panthera, Tigera I i II, T-34,JS-2, T-54,55 atd. na úrovni jež dává podle mne pro srovnání dostatečně přesné výsledky.
A jak si stál JS-85 vůči německým tankům? No nejenže byl schopen většího zrychlení než Tiger,ale překonával dokonce i Panthera. Konkrétně mi vyšlo že z 0-25 kmph dokázal Tiger zrychlit za 15,36 sec a potřeboval k tomu dráhu 238 metrů, u JS-85 byli hodnoty 10,4 sec a dráha 182 metrů u Panthera 12,57 sec a dráha 208metru.Ovšem u německých tanků jsem počítal s maximálními otáčkami 2500 ot/min. Samozřejmě chápu, že tyto výsledky mohou budit nedůvěru, stejně jako způsob výpočtu. (aspoň já mám k cizím vypočítaným hodnotám vždy trochu nedůvěru) Takže až budu mít čas zveřejním zde postup i hodnoty s nimiž jsem počítal.
Jinak zdali byl 85mm kanón adekvátní na přelom roku 43-44? Souhlasím že pro těžký tank, jež měl poskytovat převahu nad německými stroji, adekvátní výzbrojí nebyl, nicméně zajímavé srovnání které poskytli sami Němci, ukazuje že tak neúčinný proti Tigeru nebyl. Např. tabulka zde:http://fprado.com/armorsite/tiger1.htm (http://fprado.com/armorsite/tiger1.htm) ukazuje že čelně dokázal Zis-S-53 probít čelo korby Tigera na 300metrů ( linie palby měl vůči siluetě tanku horizontální sklon 30°), kdežto KwK 36 čelo korby Js-2(a tedy i JS-1) na 100 metrů (opět horiz.sklon 30°),bok věže a korby Tigera pak 85mm Zis-S-53 dokázal probít na 1600 metrů,kdežto Tiger JS-2 jen na 1000 metrů atd.
Z toho se dá odvodit, že JS-85 měl nad Tigerem mírnou převahu. Ale na druhou stranu jsou to jen německé odhady, tudíž v reálu to mohlo vypadat jinak.
Název: Re: Počty munice a další zajímavosti tankové techniky
Přispěvatel: zelezny kriz Srpen 16, 2011, 08:32:49 am
S těmi otáčkami u Tigera jsem četl, že používání max. otáček se nedoporučovalo a např. bylo přímo zakázáno , používat Tigera k vyproštování  obdobně těžkého stroje , z důvodu přetížení převodovky a její možné závady. Samozřejmě v boji měli jiné starosti než myslet na opatrnost a posádky to neustále porušovaly , protože nemohli čekat až přijede opravárenská četa se svými tahači ...Ale přesto při prokázání poškození stroje z důvodu porušení zákazu byly  tresty..Tiger 1 stál 260000RM , což v porovnání s cenou luxusního vozu HORCH 13000 RM pro názornost ukazuje jeho vysokou cenu..Např. u převodovky AK 7 - 200 Panthera je zajímavé /výrobce Zahnradfabrik, Friedrichshafen/ , při 7 rychlostech /a zpátečka/byly 2-7 rychlost SYNCHRONIZOVANÉ a proto Tvé zrychlení u Panthera vůči IS-1 mi připadá trochu podhodnocené už jen z tohoto důvodu..Řadit u ruského stroje bez SYNCHRONIZACE /kterou sovětské tanky neměly ještě v 70 letech/ bylo pro řidiče velice obtížné a z toho důvodu hlavně pomalé../Řazení kladivem nebyla pomluva, osobní zkušenost- klobouk dolů před řidiči v boji/ I dnes se měří /počítá/ u osobních vozů theoretické zrychlení bez přeřazování a poté praktické s řazením..Zde na Panzernetu dostupné video ukazuje zrychlení Panthera jako velice obdivuhodné..i patrně  díky synchronizaci převodových stupňů..Nehledě  k možnosti řidiče vybrat si ze 4 možností převodů řízení...  ;)
Naproti tomu jsem viděl při tankovém dnu v Lešanech jízdu  sovětského tanku KV a sotva objel okruh./jde také o to, v jakém stavu agregát a tank byl/. Vůbec to není dehonestace sovětských tanků, ale  poukázka na vyspělou /která s sebou nese i nespolehlivost/ úroveň německých tanků a jejich výhodu při případném zrychlení...Jinak patrně Tvé výpočty  nejsou mimo mísu..
Název: Re: Počty munice a další zajímavosti tankové techniky
Přispěvatel: Petrz Srpen 18, 2011, 07:49:12 pm
železný kříž: Díky. Velmi, velmi zajímavé a máš pravdu to mohlo hrát velkou roli. Nemohl bys mi objasnit jakým způsobem se řadí bez synchronizace, přiznám se, že s tím nemám praktické ani teoretické zkušenosti.

Jinak nepopírám technickou vyspělost Německých tanků, zejména Tigera a Panthera (Tigera II). Jen mi vadí jejich stavění na piedestal nejlepších tanků WWII. Ono hodně záleží na tom co se myslí onou vyspělostí . Jistě převodovka se synchronizací značí vysokou technickou úroveň, ale podle mne ji stejně značí výborné balistické tvarování JS-2.

Uvedu tu jednu zajímavost (když už má toto téma tak zvláštní název): Např. takový detail jako je umístění brzd zákluzu. Němci je měli vyjma Tigera II umístěné vedle děla, kdežto rusové je dávali nad(pod) kanón. Tudíž mohli dát optiku, kulomet a pozici střelce blíže ke  středu věže ,což jim následně dovolilo zmenšit  její čelní plochu a zkosit boční stěny směrem dopředu (tvarovat věž z půdorysného pohledu do klínu).  Tím uspořili podstatnou část hmotnosti, jež mohli využít na další opancéřování a přitom prostor pro osádku zůstalo zachován. To považuji za velmi chytrý a nápaditý konstrukční prvek.Takže rozdíl mezi Německou  Ruskou vyspělostí, Němci jí dosahovali za cenu zvětšení složitosti, Rusové sice neměli tak účinná řešení, nicméně stále účinná byla, ne však na úkor jednoduchosti resp. poměr mezi účinností a náklady byl u rusů výhodnější. Někdo preferuje německou dokonalost jiný jako třeba já ruskou nápaditost a jednoduchost.
Tím však neříkám že "německá" konstrukční filosofie neměla(/má) své kouzlo a nevyžadovala um.
Název: Re: Počty munice a další zajímavosti tankové techniky
Přispěvatel: zelezny kriz Srpen 18, 2011, 10:28:05 pm
Plnou synchronizaci máš například u současných vozů, kdy je synchronizovaná i jednička a řidič vlastně může řadit jakoukoliv rychlost mimo zpátečky aniž jej zajímá postavení kol v převodovce..Synchronizace to udělá ze něho -zbrzdí jednotlivé kolo v převodovce tak, aby se hladce zasunulo do  protikola jiného převodu ...Vyrovná jejich otáčky.. Řidič se soustředí na řízení a může řadit rychle a včas..Zato převodovka bez synchronizace  má výhodu v jednoduchosti, ale řidič se musí naučit ji ovládat..Znají to všichni řidiči starších nákladních vozů , zemních strojů apod.Řidič musí nahradit funkci synchronu, to znamená dvakrát  zmáčknout spojku při přeřazování nahoru/zmáčkne spojku vyřadí neutrál, pustí spojku/vyrovnají se otáčky kol/ smáčkne spojku a zařadí vyšší rychlost..Horší je to při řazení dolů, kdy musí meziplynem dohnat otáčky hnací hřídele /motoru/, který se točí pomaleji než kola..Takže smáčkneme spojku , dáme neutrál, pustíme spojku, dáme meziplyn/ten musíme odhadnout/,smáčkneme spojku a přeřadíme..Když dáme malý meziplyn, rychlost tam nedostaneme.. Zní to složitě, ale dá se to naučit a praktici řadili jako fík  pěkně rychle..Ale proč to vlastně píši, čím těžší stroj, tím obtížnější řazení..Rozebraná převodovka T 55 je plná obrovských kol, která jsou schopná přenést obrovský výkon a zátěž..A tyhle hovada mechanicky ovládá řidič tanku pomocí táhel a dlouhé páky např. T34 ,nebo krátké páky T 54..A tady jde o to v boji, kdy velitel dává rozkaz za rozkazem, kde je členitý terén apod. musí řidič bleskurychle tankem manévrovat..a hlavně řadit, aby udržel motor v plném kroutícím momentu a měl sílu na rychlé otáčení, uhýbání, apod..A v tom mu nesynchronizovaná převodovka ztěžuje práci... a že to je fyzická práce ví každý, kdo seděl v tanku..Tam nemůže být nějaká slečinka /dnes ano/, ale chlap, který má bicepsy a pořádnou sílu..Proto mne udivovaly ženské pluky, kde řídily ženy...ale zapomněl jsem, že to byly sovětské ženy...Proto německé posádky tanků měly nespornou výhodu v lepším celkovém ovládání tanku a řazení bylo jednou z nich..Řidič se mohl plně věnovat řízení a nebyl tak unaven , jako sovět..Sice mi v jejich tanku chybí rajčáky a jejich volant byl poměrně směšný /v tanku/, ale patrně šlo jen o zvyk...Všude se mluví jen o dělech, pancířích a siluetě, ale velkou část je kvalitní obsluha a sehraná posádka..Proto  dnes mají tanky automatické převodovky...protože okolo výkonu 1000 Hp by řidič mechanicky vůbec nezařadil... :)
Název: Re: Počty munice a další zajímavosti tankové techniky
Přispěvatel: Sahidko Srpen 19, 2011, 01:07:55 pm
Prvých 250 sériových Tigrov poháňal dvanásťvalcový vodou chladený motor Maybach HL210 P45 s výkonom 642 k pri 3000 ot./min. Ďalšie stroje už obdržali výkonnejší motor Maybach HL230 P45. Rovnako ako HL210 aj HL230 konštrukčne vychádzal z motora HL120, bol však viac ako dvakrát výkonnejší a pritom dosahoval len o niečo väčšie rozmery (1000 x 1190 x 1310 mm). Blok motora bol vyrobený z hliníka a hlavy valcov z oceľovej zliatiny, celý Maybach potom vážil 1200 kg. Išlo o vynikajúci motor, mal ale tú smolu, že bol umiestnený do stroja, ktorého hmotnosť výrazne prevyšovala stanovené technické podmienky prevádzky. Jednou z charakteristických vád motora bolo prenikanie chladiacej kvapaliny do mazacieho okruhu, keď prevádzková teplota prekročila 95 stupňov.

(http://img202.imageshack.us/img202/7017/hl210p45.jpg)(http://img804.imageshack.us/img804/9269/hl210p45a.jpg)
motor Maybach HL210 P45

CHARAKTESTIKY MOTORA MAYBACH HL230 P45

Typ motoraMaybach HL230 P45, zážihový
Usporiadanie motoraštvordobý, V 12/60 stupňov, jeden vačkový hriadeľ pre každú radu valcov
Ventilydva v každom valci, výfukové ventily chladené sodíkom
Menovitý výkon700 k/3000 ot./min.
Merný výkon motora30.4 k/liter
Pomer výkonu a hmotnosti12.3 k/tona
Zdvihový objem23 095 cm2
Vŕtanie130 mm
Zdvih145 mm
Kompresný pomer6.8/1
Karburátorštyri dvojité karburátory Solex typu 52 JFF
Uloženie kľukového hriadeľasedemkrát uložený, valčekové ložiská veľkého priemeru
Systém mazaniasuchá kľuková skriňa, dve odsávacie čerpadlá, jedno tlakové čerpadlo
Objem oleja28 litrov
Chladeniekvapalinou, s pomocným ventilátorom
Objem chladiacej kvapaliny75 litrov
Prevodovkahydraulicky ovládaná prevodovka OLVAR
Pohon hnacích koliesplanetový
Typ riadeniavolantové, hydraulicky ovládané, regeneratívne

(http://img690.imageshack.us/img690/5121/hl230p45.jpg)(http://img546.imageshack.us/img546/157/hl230p45a.jpg)
motor Maybach HL230 P45

NAJVYŠŠIA RÝCHLOSŤ PRI ZARADENOM RÝCHLOSTNOM STUPNI

1. stupeň2.8 km/h
2. stupeň4.3 km/h
3. stupeň6.2 km/h
4. stupeň9.2 km/h
5. stupeň14.1 km/h
6. stupeň20.9 km/h
7. stupeň30.5 km/h
8. stupeň45.4 km/h

Motor umiestnený v zadnej časti tanku bol s prevodovkou spojený kĺbovým hriadeľom. Ten bol umiestnený medzi otáčavou podlahou veže a skrutnými tyčami podvozku. Prevodovka bola spojená s hydraulicky ovládanou trojkotúčovou spojkou. Celok regeneratívneho riadenia bol namontovaný na prednú časť skrine prevodovky. Hnaciu silu na pásy prenášal konečný redukčný prevod v náboji každého hnacieho kolesa. Na voliči prevodovky bolo možné nastaviť osem rýchlostí pre jazdu vpred a štyri pre jazdu vzad. Ozubené kolesá na hnacom a predlohovom hriadeli boli v stálom zábehu. Prevodovka sa ovládala hydraulicky. Tank mal tzv. regeneratívne riadenie s planétovým prevodom pre každé ozubené hnacie koleso. Pri jazde v priamom smere sa na vence prevodov prenášal točivý moment z výstupného hriadeľa prevodovky, planétové kolesá boli zabrzdené a neotáčali sa (výstupný hriadeľ planétových prevodov k hnacím kolesám bol spojený s unášačom). Pri zatáčaní sa točivý moment vstupného hriadeľa prevodovky prenášal na planétové kolesá, ktoré sa otáčali v opačných smeroch. Tým sa dosiahlo to, že jedno hnacie koleso (na vnútornej strane zatáčky) sa otáčalo pomalšie a druhé zase rýchlejšie. Ak bol zaradený neutrál, fungoval iba pohon planétových kolies. Potom sa pri natočení volantu pásy otáčali rovnakou rýchlosťou a tank sa teda otáčal prakticky na mieste.

(http://img638.imageshack.us/img638/3954/gearbox.jpg)
prevodovka OLVAR

Zdroje:
Text: Válečné zbrane, Tank Tiger - R. Ford
Doplnkové informácie: www.en.wikipedia.org
Obrázky: www.alanhamby.com
Název: Re: Počty munice a další zajímavosti tankové techniky
Přispěvatel: zelezny kriz Srpen 19, 2011, 03:51:14 pm
Bravo ..,Děkuji, to vlastně není tank, ale technická laboratoř a současně předvoj vývoje nejen tanků po válce.. ;)
Název: Re: Počty munice a další zajímavosti tankové techniky
Přispěvatel: Sahidko Srpen 20, 2011, 12:42:22 pm
Bravo ..,Děkuji, to vlastně není tank, ale technická laboratoř a současně předvoj vývoje nejen tanků po válce.. ;)

Pravdupovediac som nepochopil úplne všetko z popisu fungovania takže som to prakticky len prevzal z uvedenej knihy. Najmä pre technicky zameraných členov fóra ako si ty, keď sa večne sťažuješ, že pancierovanie a výzbroj ovláda každý, ale niečo o motoroch sa zháňa len ťažko :P.
Název: Re: Počty munice a další zajímavosti tankové techniky
Přispěvatel: Petrz Srpen 20, 2011, 04:00:27 pm
železný kříž: Díky za vysvětlení. Tvoje argumentace zní naprosto logicky a je vidět že víš o čem mluvíš. pokud skutečně německé tanky měly takovou výhodu jsem ochoten uznat že moje výpočty nejsou přesné. Mne osobně to dost překvapuje, nikde jsem o tak závažném rozdílu neslyšel, nečetl a to se o tanky zajímám intenzivně už více jak deset let. Až se mi tomu nechce věřit. Každopádně díky, velmi užitečná znalost.
Název: Re: Počty munice a další zajímavosti tankové techniky
Přispěvatel: zelezny kriz Srpen 20, 2011, 05:29:55 pm
Sahidko- ale vůbec si nestěžuji, že  pancéřování a výzbroj ovládá každý....spíše každého zajímá ta síla výstřelu a ochrana před ním..Já třeba o tom nevím vůbec nic a kolikrát čumím, jací experti zde jsou..Ale tank není jen pancíř a dělo, je třeba také tu horu železa uvést do pohybu a třeba u Tigera 60 tun rozpohybovat je unikum...A jelikož jsem byl u tankánů na vojně a zjistil jsem, že ruský tank považuje posádku za nutné zlo a je účelný až moc, zajímalo mne, jak je to /bylo/ na druhé straně zákopů...Když jsem na vojně zjistil, že ačkoliv T54-55 má ohromné množství chladicí kapaliny a přitom ani malilinkatý radiátorek tam není pro posádku na zahřátí,/údajně se mají zahřát bojem/ uvědomil jsem si , jak pohodlí posádky má vliv na výkon..Kdo byl v zimě v terénu a jezdil v tanku , tak ví, o co jde..A samozřejmě pohon mne vždy zajímal a chybělo mi srovnání  hlavních tankových rivalů  během  WW2.. A dostupná literatura a informace byly až v  nedávných dobách..A kdo si přečetl Tvůj článek o pohonu Tigeru i s foto , pochopí, že Němci perfekcionisti pojali vývoj tanku až moc dokonale a vlastně se to otočilo proti nim...Rusové jsou pragmatici a v jejich možnostech a schopnostem udělali trefu do černého..Ale nijak to člověka nepotěší, není to nic zvláštního, žádné technické překvapení tam není /akorát motor/..Proto bychom neměli  tak skvělé technické pojetí Tigera opomínat..Chápu, že již to někomu leze na nervy, to věčné blahořečení Tigera , ale v technické oblasti si to nesporně zaslouží...  Petrz - jsem rád, že Tě to zajímalo.. ;)
Název: Re: Počty munice a další zajímavosti tankové techniky
Přispěvatel: Bambi Srpen 23, 2011, 08:53:53 am
železný kříž: Díky za vysvětlení. Tvoje argumentace zní naprosto logicky a je vidět že víš o čem mluvíš. pokud skutečně německé tanky měly takovou výhodu jsem ochoten uznat že moje výpočty nejsou přesné. Mne osobně to dost překvapuje, nikde jsem o tak závažném rozdílu neslyšel, nečetl a to se o tanky zajímám intenzivně už více jak deset let. Až se mi tomu nechce věřit. Každopádně díky, velmi užitečná znalost.


Vždycky mě zajímalo, jaké by to bylo jezdit např. v Praga V3S, bohužel zatím se mi nepoštěstilo ji řídit. Pokud budeš mít štěstí a pojede kolem, při řazení bude krásně slyšet to malé "štěknutí" meziplynu, kdy řidič musí přidat mezi řazením......

Na druhou stranu čím jednodušší soustava, tím méně se může podělat....
Název: Re: Počty munice a další zajímavosti tankové techniky
Přispěvatel: zelezny kriz Srpen 23, 2011, 10:22:02 am
Přesně jak říkáš, to co tam není se nemůže podělat...Loni jsem jel po dlouhé době s Trabantem /učil jsem se v motoservisu a současně tam byl servis Trabant -Wartburg / a chechtal jsem se jako blázen..,co to je za skvělou jízdu...A měl bys až bude nějaká akce /Bahna ,veterán akce/ říct hochům ať Tě nechají svézt a vůbec se nestyď zda to bude krkat..Teď ve Světě motorů je pojednání o T111 a jízda s ní, to je prostě úžasné, ale tam teprve člověk docení jaký záhul měli například řidiči těchto vozů, kteří napříč Ruskem na ohromné vzdálenosti převáželi materiál nebo vojáky... :'(
Název: Re: Počty munice a další zajímavosti tankové techniky
Přispěvatel: jugen Říjen 22, 2011, 11:44:45 pm
Ahojte všimol som si jednu zaujímavosť a to že zničené tanky majú hlaveň namierenú k zemi aby ste pochopili čo tým myslím tu je foto:

(http://www.militaryzone.cz/Pics_Clanky/Wittmann/6_VillersBocage_Witt_platoon.jpg)

čím to je spôsobené alebo je to náhoda???