Panzernet fórum

Bitvy => Východní­ fronta => Téma založeno: Sahidko Červenec 04, 2011, 05:03:52

Název: Demjanský a Cholmský kotol
Přispěvatel: Sahidko Červenec 04, 2011, 05:03:52
Sovietska protiofenzíva

S blížiacim sa koncom roku 1941 obrátil Wehrmacht konečne svoju pozornosť k hlavnému mesto ZSSR – Moskve. Operácia s krycím názvom Tajfún začala na prelome septembra a októbra. Po počiatočných úspechoch však útok v prvých decembrových dňoch uviazol na mŕtvom bode v dôsledku nepriaznivého počasia, vyčerpanosti nemeckých jednotiek, problémov so zásobovaním ako aj sovietskej obrany. Potom prišiel šok, v noci z 5. na 6. decembra zahájila Červená armáda mohutný protiúder po takmer celej dlžke východnej fronty. Nasledujúci deň sa k ofenzíve pridal aj Severozápadný front generála Kurochkina. Napriek húževnatej obrane nemeckých jednotiek sa podarilo silám 1., 3., a 4. údernej armády spolu s 11. a 34. armádou vytvoriť dva izolované kotle.

(http://img819.imageshack.us/img819/1801/nemeckejednotkyvkotlima.jpg)
nemecké jednotky v Demjansku

Nemci v obkľúčení

Prvý z nich sa nachádzal pri mestečku Cholm a od 21. januára sa tu v obkľúčení nachádzalo okolo 5500 mužov. Väčšina z nich pochádzala z 123. a 218 pešej divízie, zvyšok z veľkého množstvo ďalších rôznorodých jednotiek. Podľa svojho veliteľa generálmajora Theodora Scherera však čoskoro získali označenie Kampfgruppe Scherer. Obrancovia čeliaci niekoľkonásobnej ruskej presile nemali, až na niekoľko 37 mm, jeden 50 mm protitankový kanón a pár mínometov,  k dispozícii žiadne ťažké zbrane. Na ich podporu bola preto 10 km západne vybudovaná delostrelecká batéria pod velením generálmajora Horsta Freiherr von Uckermanna. Jej paľbu riadili delostreleckí pozorovatelia z kostola v samotnom mestečku (jedna z mála kamenných budov Cholmu). Nemecká obrana bola rozdelená do štyroch častí, pričom najväčší nápor smeroval proti jej východnej časti. Sovieti podnikali útoky s desivou pravidelnosťou a podarilo sa im územie kotla výrazne zmenšiť. Rozhodujúce pokusy o jeho úplnu elimináciu podnikli 23. februára a 1. mája. Napriek hromadnému nasadeniu tankov sa však Nemci udržali a 5. mája boli po 105 dlhých dňoch konečne oslobodení 411. plukom granátnikov. Počas celého obliehania sa Luftwaffe snažila dopravovať Schererovým mužom zásoby, muníciu a posily. Nasadenie transportných Ju 52 bolo odvolané potom, ako utrpeli 30 percentné straty. K zásobovaniu boli odvtedy používané len  kontajnery na padákoch a klzáky, ktoré pristávali na najväčšej z ulíc mestečka. Za obranu Cholmu obdržal Scherer dubové ratolesti k svojmu rytierskemu krížu.

(http://img59.imageshack.us/img59/2569/mapacholmu.jpg)
mapa Cholmu s územím, ktoré Sovieti dobyli

Oveľa väčší úlovok sa Sovietom podaril v okolí mestečka Demjansk. V kotli sa tu uviazlo takmer 100 000 nemeckých vojakov, 20 000 koní a množstvo vybavenia II. a časti X. zboru. Konkrétne išlo o 12., 30., 32., 123., 290. pešiu divíziu a motorizovanú divíziu SS Totenkopf spolu s určitým počtom pomocných jednotiek. Ku kompletnému odrezaniu došlo 8. februára 1942 a velenie nad uvedenými jednotkami prevzal generál pechoty Walter Graf von Brockdorff-Ahlefeldt. Hlavnú úlohu pri obrane kapsy zohrala divízia Totenkopf, ktorá bola rozdelená na dva samostatné celky: Kampfgruppe Eicke (SS-Obergruppenführer Theodor Eicke) a Kampfgruppe Simon (SS-Oberführer Max Simon). Eickeho úlohou bolo nedovoliť nepriateľovi rozšíriť úzku medzeru, ktorá sa nachádzala medzi ním a zvyšnými jednotkami X. zboru nachádzajúcimi sa viac na severozápad. Sovieti uskutočnili niekoľko pokusov kotol eliminovať. Napriek početnej prevahe dosiahli iba čiastkové úspechy, keď sa im na niekoľkých miestach podarilo preraziť nemeckú líniu a izolovať menšie nemecké formácie. Tie však často napriek tomu pokračovali v zarputilom odpore.

(http://img225.imageshack.us/img225/2039/demjanskmapa.jpg)
mapa kotla v Demjansku

Snaha o uvoľnenie Demjansku

Nemecký pokus o uvoľnenie von Brockdorffových jednotiek začal v ranných hodinách 21. marca. Operácia dostala krycí názov Brückenschlag a uskutočniť ju mal X. zbor generálporučika Walthera von Seydlitz-Kurzbacha. Jeho hlavnými silami bola 5., a 8. divízia horských myslivcov, 18. motorizovaná divízia, ktoré boli na krídlach podporované 122., 127., a 329. pešou divíziu. Úlohou bolo prekonať niekoľko desiatok km, ktoré ich delili od čelných Eickeových pozícii. Ten mal so svojou Kampfgruppe vo vhodnom okamihu vyraziť oproti. Zo začiatka von Seydlitz postupoval pomerne rýchlo, potom ale narazil na rozhodný odpor Sovietov. Situáciu neuľahčovalo ani počasie, keďže teploty klesali hlboko pod bod mrazu a neskôr zase obleva premenila krajinu na jedno veľke močarisko. Až 12. apríla dosiahli Nemci svoj cieľ – dedinu Ramuševo a nasledujúci deň dostal Eicke rozkaz vyraziť z kotla. Napriek pomerne malej vzdialenosti sa Totenkopf prebojoval k rieke Lovat až 20. apríla a ešte ďalšie dva dni trvalo, kým si vydobyla prechod na druhý breh, kde v runiách Ramuševa došlo k spojeniu s jednotkami 8. horskej divízie. Obkľúčenie sa síce podarilo prelomiť, ale pre Eickeho mužov ešte nasledovali dlhé týždne tvrdých bojov o udržanie úzkeho koridoru. Z oblasti sa zvyšky divízie stiahli až v októbri 1942.

(http://img35.imageshack.us/img35/1091/tontekopfdemjansk.jpg)
zásobovacia kolóna divízie Totenkopf v kotli

Letecký most

Rovnako ako v prípade Cholmu zohralo rozhodujúcu úlohu pri udržaní kotla letectvo, konkrétne Luftflotte I armádnej skupiny Sever. Velenie nad operáciu dostal generálplukovník Fritz Morzik, veliteľ zásobovacieho letectva celej Luftwaffe. Zo začiatku mal k dizpozícii asi 200 dopravných lietadiel, ale tento počet rýchlo narastal. Obkľúčené jednotky v oblasti mohli na príjem zásob využívať dve letiská: Demjansk s dráhou dlhou 800 a širokou 50 metrov a Pieski, ktorého dráha tvorená snehom bola približne 600 metrov dlhá a 30 široká. Vďaka relatívnej blízkosti zásobovacích letísk a malému odporu sovietskeho letectva sa podarilo medzi 19. februárom a 18. májom 1942 do kotla dopraviť v priemere 273 ton zásob denne. Evakuovať sa podarilo 15 446 zranených a naopak prepraviť 20 093 mužov posíl. Za tento úspech Luftwaffe zaplatila stratou 265 lietadiel a 385 členov posádok. O niekoľko mesiacov neskôr pri Stalingrade už Nemci nemali mať toľko šťastia...

(http://img841.imageshack.us/img841/8302/demjanskletisko.jpg)
dopravné lietadlá na letisku v Demjansku, február 1942

(http://img717.imageshack.us/img717/919/ju52demjansk.jpg)
Ju 52 vykladá zásoby v Demjansku

Zdroje:
Totenkopf 1939/1943 – Jacek Solarz
Stalingrad, Bitka vo vzduchu – Christer Bergstrom
www.en.wikipedia.org
www.wehrmacht-awards.com
www.theeasternfront.co.u
Název: Re: Demjanský a Cholmský kotol
Přispěvatel: Kageneck Červenec 04, 2011, 07:09:57
Bohužel teď nejsem doma, abych se mohl podívat sám. Píšeš ohledně leteckého mostu a o ztrátě 265 letadel... Jaká jednotka poskytovala stíhací obranu? Byla protiletecká obrana Sovětů založena více na pozemním dělostřelectvu nebo byli také velmi akivní stíhači VVS?
Název: Re: Demjanský a Cholmský kotol
Přispěvatel: Sahidko Červenec 04, 2011, 07:32:39
Tak ochranu mali na starosti časti JG 51 a JG 53 (minimálne ku koncu obliehania). Sovietski stíhači veľmi aktívni neboli a napadali zväčša oneskorencov, na formácie Ju 52 útočili len zriedka. Protilietadlové delostrelectvo bolo väčším problémom a donútilo nemecké transportné lietadlá lietať vo väčších výškach. Najviac strát, ale zrejme spôsobili útoky sovietskych bombardérov na samotné letiska v kotli a potom havárie.
Název: Re: Demjanský a Cholmský kotol
Přispěvatel: Kageneck Červenec 04, 2011, 08:51:48
Díky za info.
Ptal jsem se proto, že se často říká jak během zimních měsíců vytlatlačilo VVS Luftwaffe ze vzduchu, ale ve skutečnosti nebyli sovětští stíhači narušit tak zranitelné zásobovací lety. Nezpochybňuju zvýšenou aktivitu VVS, ale pokles činnosti Luftwaffe byl způsoben především kombinací vyčerpání z letních měsíců a pak samozřejmě zima, která letadlům nesvědčila. A to neznamená jen problémy s motory, ale především nedostatek kvalitních letišť z hangáry, které Němci pochopitelně před Moskvou neměli. Narozdíl od VVS, které mohlo operovat z dobře vybavených letišť.
Název: Re: Demjanský a Cholmský kotol
Přispěvatel: Sahidko Červenec 04, 2011, 11:56:39
Ja som vždy oslabenie Luftwaffe v zime 1941/1942 pripisoval technickým problémom a problémom so zázemím. Samozrejme VVS sa od začiatku vojny v mnohom zlepšila, ale práve zima, vyčerpanosť a nedostatočná pripravenosť na extrémne podmienky hrali najväčšiu rolu v útlme Luftwaffe. Demjansk býva častokrát porovnávaný so zásobovaním Stalingradu a jeho neúspechom. Myslím, že po prečítaní tohto článku a priemernou znalosťou o priebehu bitky o Stalingrad sú hlavné rozdiely viac menej zjavné.
Název: Re: Demjanský a Cholmský kotol
Přispěvatel: petarb Červenec 07, 2011, 07:28:36
Dobrý článek.

Jen doplním, že obklíčeným vojákům jak v Cholmském tak Demjanském kotli byla na paměť hrdinné obrany po několik měsíců proti přesile protivníka udělena pamětní medaile tzv. Cholmský a Demjanský štít. Ten se nosil na levé horní části paže / mezi ramenem a loktem /.

Cholmský štít / byl založen 1.7.1942 / se udělil všem, kteří bojovali v kotli od 21.1.-5.5.1942. Rozměry desky 38x65mm, rozměr podložky / tkaniny / 58x108mm.
S nápadem přišel generálmajor Theodor Scherer. Celkem bylo uděleno 3980 některé prameny uvádí až 5500 vyznamenání.
(http://lexikon-der-wehrmacht.de/Orden/Bilder/s-c.jpg)

Demjanský štít / byl založen 25.4.1943 /se udělil všem, kteří bojovali v kotli od 8.2.-21.4.1942 a splnil následující podmínky:
a) byl v kotli nepřetržitě po dobu nejméně 60ti dnů.
b) letcům, kteří provedli nejméně 50 letů do kotle
c) byl v kotli raněn a vyznamenán odznakem za zranění

Rozměry desky 518x92mm, rozměr podložky / tkaniny / 60x105mm.
Celkem bylo uděleno cca 100 000 vyznamenání.
(http://lexikon-der-wehrmacht.de/Orden/Bilder/s-dmj.jpg)
Název: Re: Demjanský a Cholmský kotol
Přispěvatel: Sahidko Prosinec 19, 2011, 06:14:44
Pridávam ešte jednu mapu so smermi hlavných útokov sovietskych jednotiek:

(http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/836/ih18.png)
Název: Re: Demjanský a Cholmský kotol
Přispěvatel: Peterth Leden 29, 2013, 09:23:31
děkuji za povedený článek a mapy
přidávám super odkaz na mapy - tuhle bitvu tam lze také velmi pěkně sledovat
http://www.gutenberg-e.org/esk01/eskmap.html (http://www.gutenberg-e.org/esk01/eskmap.html)

a jako bonus, jak vypadali vojáci divize "TK" - ty dvě fotografie ukazují vliv boje v obklíčení. nahoře jsou při vstupu do sektoru, dolní ve druhé půli obklíčení...

(http://img521.imageshack.us/img521/5760/30186913464020666897810.jpg)
Název: Re: Demjanský a Cholmský kotol
Přispěvatel: zelezny kriz Leden 29, 2013, 03:19:55
Osobně si vůbec nedovedu představit, jakou disciplínu a odolnost museli mít tito vojáci, že tohle přežili..S jejich výbavou a v permanentním boji , klobouk dolů..
Název: Re: Demjanský a Cholmský kotol
Přispěvatel: Peterth Leden 29, 2013, 09:56:22
východní fronta bylo peklo, kde se nikdo s nikým nemazal. to si dneska nikdo nedovede představit asi...zase musí se brát v úvahu to, že tehdy lidi víc vydrželi - fakt, že v tom obklíčení musely být ty podmínky extrémní. a dost možná že i pořád měli nějakou naději, že je z toho kotle vysekaji ? nehledě na tu ideologickou indoktrinaci, kdy jich určitě hodně věřilo, že opravdu brání západ proti "bolševikům"...
já bych chtěl také poděkovat za popis těch rukávových štítků.

našel jsem pěkný album - zřejmě se to tam od války moc nezměnilo. a vidíme taky ten typický terén...
http://www.flickr.com/photos/13150208@N05/sets/72157626598894427/ (http://www.flickr.com/photos/13150208@N05/sets/72157626598894427/)
Název: Re: Demjanský a Cholmský kotol
Přispěvatel: zdenislav Prosinec 25, 2014, 04:35:57
Nemá někdo tip na knížku o Demjanském kotli? Jde mi konkrétně o 123 pěší divizi. Mám menší pozůstalost po německém vojákovy jmenované divize. Chtěl bych si něco přečíst, co se tam dělo ... Díky. zdenislav-zavinák-seznam-tečka-cz
Název: Re: Demjanský a Cholmský kotol
Přispěvatel: sandoslap Prosinec 27, 2014, 01:14:49
Hmm, obávám se, že tip na knihu nemám, ale asi nám neprozradíš, jaká že je to pozůstalost z kotle? Jen pro zajímavost, jestli jde jen o nějaké dopisy (no, "jen"...), nebo je mezi tím přímo Demyanský štít (případně nějaké fotky  ;D )...
Název: Re: Demjanský a Cholmský kotol
Přispěvatel: zdenislav Prosinec 29, 2014, 01:29:06
No je to takové neúplné. Takže Demjanský štít je :) dekret není. Stuha na zmrzlíka je, bez dekretu a medajle. Záslužný kříž 2stupně bez stuhy s dekretem-podepsán Walther Risse (co si pamatuju velel "vedlejší" divisi. Pak nějaký lejstra ohledně služby ve WH (poválečný) potom myslím lístek z lágru, taková průvodka ze zajetí do civilu. A nejlepší je asi dopis velitele (ted si nevzpomenu čeho) jeho rodině, že je nezvěstný a kde se to stalo a jak ho měly rádi atd-ručně psaný s razítkem a podpisem (neurčeným) Pak pěkná portrétka s dogou (větší formát) fotečka do dokumentů a poválečný řidičský průkaz-všechny obličeje se shodují.
Předevčírem sem část zarámoval, zkusím nafotit ;)
Rád bych si něco přečet. Na jednom dekretu mám podpis gen. Grossmanna, tak sem si koupil knížku Boj o východní Prusko, kde je spoluautorem, pak se to jinak čte :)
Název: Re: Demjanský a Cholmský kotol
Přispěvatel: zdenislav Prosinec 29, 2014, 02:55:15
Tady sem vytvořil fotoalbum :
http://zdenislavek.rajce.idnes.cz/Demjansk
Název: Re: Demjanský a Cholmský kotol
Přispěvatel: sandoslap Prosinec 30, 2014, 04:00:08
Hmm, to je vážně pěkné, malý poklad, řekl bych  :) Vzpomněl jsem si ještě na jednu věc: Demjansk 1942: Ein Bollwerk im Osten, poslední (přiznám se, nevím jestli jediné, ale po internetu je to ještě docela vidět skladem) vydání 2007, nějakých 200 stránek. Samozřejmě, tuším, že to je asi jen v Němčině.
Název: Re: Demjanský a Cholmský kotol
Přispěvatel: zdenislav Prosinec 31, 2014, 05:17:04
Děkuji za pochvalu a za tip ;) Bohužel sháním něco v češtině. A nějakou slušnou knihu ohledně bojů na Krimu bych si také s chutí přečetl. Takže kdyby měl někdo tip  8) děkuju!
Název: Re: Demjanský a Cholmský kotol
Přispěvatel: Thor Herman Prosinec 31, 2014, 06:55:00
Tak mne napadá kniha Krvavý Sevastopol

http://www.gettertools.com/ts19.travian.cz/Truppentool/Join/3fHPAeyB

Nebo Otčina kázala nám  Je právě na aukru.

http://aukro.cz/otcina-kazala-nam-sergij-oleksandrovyc-borzenko-i4931136498.html?bi_s=archiv_aukro&bi_m=page-user-items-page&bi_c=link-recommended-top-box