Panzernet fórum

První světová válka => Armády, ozbrojené útvary a jednotky => Téma založeno: rase Květen 03, 2011, 05:41:27

Název: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: rase Květen 03, 2011, 05:41:27

(http://i.cubeupload.com/a7YwIY.jpg)
Walter Schmidt

Úspěchy německých ostřelovačů v druhé světové válce jsou všeobecně známé, leč na jejich předchůdce a zakladatele německé ostrostřelecké tradice se zapomíná.

Němečtí ostřelovači v první světové válce

Vojáci všech zůčastněných armád nastupovali na bojiště vybaveni nejrůznějšími typy pušek. Na začátku války se palba vedla většinou na vzdálenost 1400m, ale přesnějších zásahů bylo dosahováno jen na vzdálenost 600 metrů. Rychlost střelby se pohybovala kolem osmi až dvanácti výstřelů za minutu. Britské expediční síly ale dokázaly u Mons dosáhnout kadence až 15 ran za minutu(!) ostřelovačské jednotky se sice osvědčily již stovky let před vypuknutím první světové války, ale právě v této poziční válce se objevil nečekaný potenciál. 
Na začátku první světové války byli speciálními ostřelovacími puškami vybaveni jen němečtí vojáci. Jednalo se o běžnou pušku Mauser vzor 98 ráže 7.92mm. Ač trpěla několika nedostatky jako pomalou rychlostí střelby a omezeným zásobníkem jen na pět nábojů, byla tato zbraň velice spolehlivá a přesná. Pokud byla osazena optickým zaměřovačem, vznikla vynikající zbraň pro ostřelovače, jak se brzy přesvědčili nepřátelští vojáci. Z počátku se britští a francouzští velitelé domnívali že se jedná jen o náhodné zásahy, zbloudilé kulky. Když se ale podařilo ukořistit první z upravených pušek, zjistilo se, že němci přišli s velice zajimavým řešením. Jednalo se o pušky vybavené velice kvalitní optikou, díky teré dokázali velice přesně zasahovat nepřítele. Britové začali své ostrostřelce cvičit až v roce 1915 a bojového nasazení se dočkali až roku 1916. Ostřelovači na obou stranách fronty působili ve dvojcích, přičemž druhým vojákem byl vždy pozorovatel. Zajimavé je i zmínit působení německých ostřelovačů na východní frontě, kdy měli zcela volné pole působnosti, jelikož v ruské armádě se obdobné jednotky nikdy necvičily. Ač byly počty obětí této taktiky poměrně malé, jejich psychologický dopad na vojáky byl značný. Němečtí ostřelovači také často nosili 12,7mm tlusté ocelové kryty tváře, které sice byly velice těžké (více než 6kg) a velice neforemné, leč poskytovali výtečnou ochranu před nepřátelskou palbou. Později se používaly lehčí zesilující pláty přidělatelné na přilbu M16 (stirnpanzer). Často se také používaly různé ocelové kryty, maskované jako strom nebo mrtvá zvířata. Původní strom byl během noci nahrazen zcela totožnou replikou vytvořenou z neprůstřelné ocele a maskovacího krytu. Tyto kryty pak byly osazeny pozorovacím zařízením a využívány buď dělostřeleckými pozorovateli nebo ostřelovači.
Němečtí ostřelovači si své pušky také často upravovali a vylepšovali. Kupříkladu nejlepší německý ostřelovač, první světové války, Walter Schmidt si svou pušku Mauser vzor 98 upravil předěláním kliky závěru a demontáží pevných mířidel. Jelikož klika závěru narážela do optického zaměřovače, byly později upravovány i při samotné výrobě. Je také zajimavé že na počátku války němci používali různé lovecké pušky, nejrůznějších ráží, vybavené dalekohledy a optickými zaměřovači. U těchto pušek byl ale problém se zásobením municí.

(http://i.cubeupload.com/M8d0I3.jpg)
Německý ostřelovač u pancéřové atrapy koně

(http://i.cubeupload.com/CgD9BZ.jpg)
Povšiměte si ostřelovače v pozadí

(http://i.cubeupload.com/ooBkDZ.jpg)
Fotografie pořízená patrně při výcviku

(http://i.cubeupload.com/00qrF1.jpg)
Vojáci 23. rezervní divize, vyfoceno 6.května 1915, povšiměte si lovecké pušky uprostřed

(http://i.cubeupload.com/F2RKJt.jpg)
Německý ostřelovač v nevšedním maskovacím obleku u pancéřové atrapy stromu

(http://i.cubeupload.com/sU4W44.jpg)
Pancéřová pozorovatelna maskovaná jako strom

(http://i.cubeupload.com/KPD1yd.jpg)
Povšiměte si stirnpanzeru na ostřelovačově přilbě

(http://i.cubeupload.com/JyI8RF.jpg)
Velice zvláštně upravená německá puška Mauser, povšiměte si zásobníku, netradičních mířidel (asi z dalekohledu) a upraveného závěru

(http://i.cubeupload.com/KJOtxJ.jpg)
Francouzská zpráva z novin o německých ostřelovacích puškách

Zdroje:
forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=28542
firstworldwar.com/weaponry/rifles.htm
lagrandeguerre.cultureforum.net/t9160-sniper-allemand
oldmagazinearticles.com/World_War_One_Snipers
militaryimages.net/photopost/showphoto.php/photo/9173
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: Bambi Květen 04, 2011, 03:19:39
Dobrý článek......jen se domnívám, že místo termínu OSTŘELOVAČ je lépe používat termín ODSTŘELOVAČ, neb dotyčný by měl nepřátelské vojáky "odstřelit" a nikoli jen "ostřelovat".

Je také nutno zmínit, že na rozdíl od druhé světové války, kdy byli odstřelovači chováni vlastními vojáky ve velké úctě, v první světové válce byli dost neoblíbeni. V důsledku pozičního charakteru bojů totiž většinou po každém úspěšném zásahu odstřelovače následoval dělostřelecký přepad příslušného úseku fronty, a proto prostí vojáci nechtěli a někdy to dávali i dost důrazně najevo, aby zrovna na jejich úseku operoval vlastní odstřelovač.
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: zelezny kriz Květen 04, 2011, 09:19:59
Teda , to koukám na ty panceřové atrapy koně  a stromů a říkám si, když tomu věnovali tolik úsilí, tak hoši museli mít  velké úspěchy... ;)
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: Uwe Los Květen 05, 2011, 07:31:11
Nemci mohli nasadiť ako prvý odstreľovačov,no aj tak si myslím,že britskí odstreľovači boli úspešnejší.
Apropo Nevedú sa nijaké záznamy o počte potvrdených zásahov toho nemeckého odstreľovača?
Vcelku by ma to zaujímalo...
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: rase Květen 05, 2011, 08:03:27
Našel sem i nějakou zmínku o odstřelovačích z první války, ale tam nebyly čísla nijak vysoká, maximálně 10 zásahů, ale osobně mi to přijde dost podivné.
dodatek - tak změna:
Billy Sing - Australský odstřelovač zaznamenal 150 potvrzených zásahů na Gallipolské frontě - údajně ale zabil na této frontě až 300 nepřátelských vojáků.
Francis Pegahmagabow - Kanadský odstřelovač zaznamenal 378 zásahů (!)
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: Uwe Los Květen 05, 2011, 08:25:30
Tie čísla nemeckého odstreľovača sú príliš malé,a ja si neviem vysvetliť prečo.
Však vojak ktorý si už stihol potykať so svojou puškou by za perfektných okolností mohol zneškodniť aj 50 nepriateľských vojakov,a to ani nemusel prejsť nejakým odstreľovačskím kurzom. No muselo to byť jednoduché presne a relatívne rýchlo zneškodnovať jedného za druhým.
Predsa muži museli prekonávať zem nikoho,kde boli úplne odhalení. Zohľadnením týchto ale aj iných okolností mi príde nasadenie v 1.svetovej vojne za špecifické.Určite bolo veľmi veľa talentovaných a úspešných odstreľovačov, ktorích mená ani nepoznáme,lebo v tej dobe sa o toto propaganda veľmi nezaujímala. No je dobré odlišovať 2 pojmy a to sú-odstreľovač-klasika nejaký úkryt pozorovateľ menenie pozícií...
-ostreľovač, ktorí kráča trochu vzadšie za pochodujúcou pechotou,a jeho úlohou je nájsť a zneškodniť nepriateľské guľometné hniezda a hliadky za pochodu.
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: Monty Květen 07, 2011, 04:04:02
Teda je to fakt vymakaný a vypadá to reálně (ten strom) ALE NEJDE MI DO HLAVY JAK TO PŘEMÍSTILI!Vždyť to muselo být těžké a nějaký káenko asi neměli. :D
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: rase Květen 07, 2011, 05:55:47
Tak ona se používala i technika Papier mache, tedy natrhaný papír rozmočený v rozředěném lepidle. Navíc ona ocelová část nebyla zase tak moc velká, tak nebyl problém, aby tuto atrapu nepřenesla banda vojáků na místo určení. Mohly se také použít nějaké malé vozíky a kladkostroje. Přenos těchto staveb rozhodně nebyl problém - spíš bylo těžší je vyrobit a vyrobit je tak aby byly totožné s předlohou.
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: nomad74 Květen 07, 2011, 08:53:39
Predstavte si ako tu kovovu atrapu umiestňuju počas boja :D
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: Franciszek Květen 07, 2011, 11:07:30
Pomocí těch všech kladkostrojů   ;D

Spíš mě trochu udivuje ta "železná maska" pro snipery. Byla vůbec učinná?

Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: rase Květen 08, 2011, 01:09:53
Ty atrapy se umisťovaly v noci, aby tě nepřítel neviděl - proč by jinak měly přesně simulovat původní strom ?! Němec si měl myslet že je to pořád ten stejný strom. Jinak by ti onu pozorovatelnu rozflákal děly...

Tak ta maska je poněkud rozporuplná. I když tě někdo trefil a kulka neprošla pancířem, tak to musela být enormě silná rána - tak by nejspíš stejně došlo k poškození mozku (otřesem). Ale v případě odražené kulky tak svůj účel plnila dobře - lepší než mít ustřelenou bradu atd.

(http://24.media.tumblr.com/tumblr_ldec3uhxYe1qzdxioo1_500.jpg)
To je ta německá maska
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: Monty Květen 08, 2011, 10:58:31
Ale zajímalo by mě na kolik procent to vyráběli stejně.Pochybuju že by to někdo rozeznal-já kdybych šel zejtra ven tak nepoznám jestli ten před barákem je ten co tam stál.a jestli to bylo hodně přesný tak by mě taky zajímata ta  otázka JAK TO VYROBILY jestli v noci pobíhaly s pytlem sádry a vodou a dělali odlitky a pak to odlejvali. :D
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: rase Květen 09, 2011, 11:27:47
Změřili, nakreslili a možná i nafotili - pak vyrobili (techniky jako třeba při výrobě kulis atd.
Navíc stačilo aby nebyla ona nová věc rozeznatelná z protějšího zákopu (každý suk tam tedy nemuseli dělat)
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: Monty Květen 09, 2011, 05:25:27
A mělo to aspoń úspěch nebo to bylo uplně zbytečný (ale zajímavý)?
Jako abych se táhle fotil krslil a drbal s nějakym stromeme, pak to poslal někam do velkýho města uplně daleko aby mi tam udělali kulisu pak to dovízt dakovou štreku zpátky tam to nenápadně haradit (potichu uříznout původní strom) a pak to využít.A za tu dobu by se mohli boje uklidnit a kulisa by byla zbytečná.
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: rase Květen 09, 2011, 10:03:40
Citace
Pochybuju že by to někdo rozeznal

Když budeš celé týdny čivět směrem k nepřátelským pozicím, tak si budeš všímat hlavně drobných rozlišností. Ze vzdálenosti několik desítek, až stovek metrů musela být replika hodnověrná. Jinak úspěch asi tyhle stroje měly, jinak by skončili u první stavby. Přeci jen to byla výrazně lepší pozorovací pozice než pár centimetrů nad předprsní zákopu.
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: jugen Červenec 16, 2011, 12:00:52
Tá atrapa koňa je celkom zaujímavý nápad  :o praktikovalo sa niečo podobné v druhej sv? asi nie  lebo vojna mala iný charakter ale račej sa spýtam :)
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: rase Červenec 16, 2011, 11:10:36
Pokud je mi známo tak žádné atrapy se v druhé světové válce nepoužívaly. Válka totiž byla již příliš pohyblivou. Čistě teoreticky se nějaké atrapy mohly používat ve Stalingradu nebo Leningradu, ale osobně o tom pochybuju, jelikož tady nebylo vhodné zázemí pro tvorbu oněch atrap.
Spíš se používalo ve větší míře maskování samotného střelce - různé maskované obleky, masky a podobné věci. Jediný kdo ve WW2 praktikoval palbu z jednoho místa byli Němci, minimálně v normandii (všichni ostatní ostřelovači se po výstřelu přesouvali) a i oni se raděj maskovali v porostu a kopali si jakási doupata
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: jugen Červenec 16, 2011, 01:48:42
tiež ma napadol spomínaný leningrad ale napríklad sa teoreticky niečo podobné dalo používať v taliansku 1944
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: rase Červenec 16, 2011, 04:45:09
No použít se to dalo všude, ale nepoužívalo. Osobně pochybuji o tom že vůbec nějakého německého velitele nebo vojáka vůbec napadlo něco takového použít. tyto atrapy vznikly pro specifické zákopové bojiště západní fronty, nikde jinde a nikdy jindy se už nepoužily. tak tě asi budu muset zklamat
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: jugen Červenec 18, 2011, 04:19:31
No nevadí hoci by sa našlo pre ne uplatnenie ale aspoň sa rapídne zlepšilo maskovanie odstrelovačov
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: Sahidko Srpen 15, 2011, 12:38:54
Pár obrázkov na dokreslenie aj keď nie priamo nemeckých snajperov:

(http://img10.imageshack.us/img10/7501/billysing.jpg)
spomínaný Austrálčan William "Billy" Sing - ten s ďalekohľadom

(http://img11.imageshack.us/img11/2153/snipersaloniky.jpg)
vzácny snímok zachytávajúci britského delostrelca tesne po zásahu snajperom, Salonika

(http://img84.imageshack.us/img84/1934/sniperkresleny.jpg)
britskí snajperi z 1. svetovej vojny
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: jugen Srpen 15, 2011, 03:49:25
Ten dolu na polednom obrázku vyzerá ako bezdomovec z puškou nepríde vám to tak?  :D :D :D
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: poviedkar Srpen 15, 2011, 08:14:32
No asi by som ho pri stretnutí niekde v meste aj za bezdomovca považoval :D ale podľa mňa toto oblečenie mu bohato poslúžilo ak sa chcel vyhnúť pozornosti na fronte a schovať sa predd zrakom iných odstreľovačov. navyše to oblečenie vyzerá teplo takže ho aj chránilo pred zimou.
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: Steiner Srpen 15, 2011, 08:19:52
Pre mňa extrémne zaujímavé vlákno, kedže som si záujem o sniperov prednedávnom utvrdil ešte viac. Díky rase.
Název: Re: Němečtí ostřelovači (1914-1918)
Přispěvatel: rase Srpen 15, 2011, 09:07:47
(http://www.ostfront.com/images_german/camoface.jpg)

Sice se téma mělo původně týkat především války první, ale neuškodí si připomenout, že ve válce následující němečtí vojáci používali i obličejové masky kryjící tvář střelce. Z počátku byly vyráběny z maskovacích celt přímo na frontě, ale pozděj se vyráběly nejspíš i v menších sériích. Bohužel už nemám fotografii druhého typu, ale byl zde již samostatně řešen nos a dají se nalézt i další odlišnosti. Jisté ale je že obě varianty jsou sběratelsky extrémě vzácné. Pokud je mi známo tak žádné maskovací barvy na tvář němečtí odstřelovači nepoužívali. Velice běžné ale byly i různé obličejové síťky a provázkové šňúry.
Na přiložené fotografii má voják na tváři "svépomocnou" masku a jak je patrné, jedná se o pěšáka, nikoli odstřelovače. I na jiných fotografiích mají tyto masky prostí vojáci.