Panzernet fórum

Jednotky => Tankové divize Wehrmachtu => Téma založeno: Peter Leden 01, 2007, 09:18:29

Název: 23. Panzer Division
Přispěvatel: Peter Leden 01, 2007, 09:18:29
Velitelé :

Generalleutnant Hans Freiherr von Boineburg-Lengsfeld : 25.9.1941 - 16.11.1941

Generalmajor Heinz-Joachim Werner-Ehrenfeucht : 16.11.1941 - 22.11.1941

Generalleutnant Hans Freiherr von Boineburg-Lengsfeld : 22.11.1941 - 20.7.1942

Generalmajor Erwin Mack : 20.7.1942 - 26.8.1942

Generalleutnant Hans Freiherr von Boineburg-Lengsfeld : 26.8.1942 - 26.12.1942

General der Panzertruppen Nikolaus von Vormann : 26.12.1942 - 25.10.1943

Generalmajor Ewald Kräber : 25.10.1943 - 1.11.1943

Generalmajor Heinz-Joachim Werner-Ehrenfeucht : 1.11.1943 - 18.11.1943

Generalmajor Ewald Kräber : 18.11.1943 - 9.6.1944

Generalleutnant Josef von Radowitz : 9.6.1944 - 8.5.1945



Jako její sesterská 22. tanková divize vznikla v září 1941 ve Francii, konkrétně v Paříži. V dubnu 1942 přesunuta na jižní úsek východní fronty a bojuje u Charkova později postupuje směrem na Kavkaz a bojuje na řece Terek a na úpatí Kavkazu. Po obklíčení Stalingradu je urychleně stažena a účastní se operace Zimní bouře. Poté se účastní obranných bojů, v rámci skupiny Hollidt je v dubnu 1943 spojena se zbytky své sesterské 22. tankové divize. Dalšími místy jejích bojů se stala města Stalino, Dněpropetrovsk, řeka Dněpr, Nikolajev ad. V srpnu 1944 je přesunuta do Polska a drží frontu na Visle. Období říjen 1944 - březen 1945 bojuje v Maďarsku. Koncem války se účastní bojů na Slovensku a v Rakousku, v květnu 1945 její zbytky kapitulují Rudé armádě.



Znaky divize :

Znak přidělený při vzniku divize

(http://www.axishistory.com/fileadmin/user_upload/p/pz-23-logo.jpg)



Znak oblíbený u vojáků a také často používaný

(http://www.feldgrau.com/emblems/23pda.jpg)



Výsledný kompromis mezi oficiálním a neoficiálním označením

(http://www.feldgrau.com/emblems/23pdb.jpg)