Panzernet fórum

Jednotky => Tankové divize Wehrmachtu => Téma založeno: Peter Leden 01, 2007, 01:37:10

Název: 20. Panzer Division
Přispěvatel: Peter Leden 01, 2007, 01:37:10
Velitelé :

General der Panzertruppen Horst Stumpff : 13.11.1940 - 10.9.1941

Generalleutnant Georg von Bismarck : 10.9.1941 - 14.10.1941

General der Panzertruppen Wilhelm Ritter von Thoma : 14.10.1941 - 1.7.1942

Generalleutnant Walther Düvert : 1.7.1942 - 1.10.1942

General der Panzertruppen Heinrich Freiherr von Lüttwitz : 1.10.1942 - 5.5.1943

General der Panzertruppen Mortimer von Kessel : 5.5.1943 - 1.1.1944

Generalleutnant Werner Marcks : 1.1.1944 - 7.2.1944

General der Panzertruppen Mortimer von Kessel : 7.2.1944 - 6.11.1944

Generalmajor Hermann von Oppeln-Bronikowski : 6.11.1944 - 8.5.1945



Vytvořena v Erfurtu koncem října 1940. Základem byl 59. pěší pluk vyjmutý z 19. pěší divize (zbytek této divize byl přetransformován v 19. tankovou divizi). Útoku na SSSR se zůčastnila u skupiny armád Střed a pod velením 3. tankové skupiny bojovala až u bran Moskvy. V období 1942 - červenec 1944 bojovala stále u skupiny armád Střed ve všech důležitých oblastech bojů. Během Sovětské operace Bagration utrpěla těžké ztráty a byly stažena do Rumunska na doplnění. V říjnu 1944 přesunuta do Východního Pruska, v lednu 1945 do Maďarska a jejím posledním bojištěm se v květnu 1945 stala východní část Německa.  



Znaky divize :



Přidělený při vzniku divize a používan zhruba do konce roku 1941  

(http://www.feldgrau.com/emblems/20pda.jpg)



Začátkem roku 1942 přidělen nový oficiální označení divize platné až do konce války

(http://www.axishistory.com/fileadmin/user_upload/p/pz-20-logo.jpg)



Alternativy předchozího označení

(http://www.feldgrau.com/emblems/20pdb.jpg)



(http://www.feldgrau.com/emblems/20pdc.jpg)