Panzernet fórum

Jednotky => Tankové divize Wehrmachtu => Téma založeno: Peter Prosinec 29, 2006, 02:42:36

Název: 12. Panzer Division
Přispěvatel: Peter Prosinec 29, 2006, 02:42:36
Historie :

Artillerieführer II : ?.9.1934 - 15.9.1935

2. Infanterie Division : 15.9.1935 - 12.10.1937

2. Infanterie-Divison (mot) : 11.10.1937 - 5.10.1940

12. Panzer Division : 5.10.1941 - 8.5.1945



Velitelé :

General der Infanterie Hubert Gereke : ?.9.1934 - ?.4.1937

General der Infanterie Paul Bader : ?.4.1937 - 1.10.1940

Generaloberst Josef Harpe : 5.10.1940 - 15.1.1942

Generalleutnant Walter Wessel : 15.1.1942 - 1.3.1943

Generalleutnant Erpo Freiherr von Bodenhausen  : .3.1943 - 28.5.1944

Generalmajor Gerhard Müller : 28.5.1944 - 16.7.1944

Generalleutnant Erpo Freiherr von Bodenhausen : 16.7.1944 - 12.4.1945

Oberst von Usedom : 12.4.1945 - 8.5.1945



Divize vytvořena z kádrů 2. motorizované divize v říjnu 1940. Poprvé nasazena v červnu 1941 jako součást skupiny armád Střed. V září 1941 převedena ke skupině armád Sever. Účastní se bojů u Leningradu a u Ladožského jezera. Od listopadu 1942 je zpět na středním úseku fronty kde zůstává až do ledna 1944 a účastní se všech důležitých operací. Bojuje u Vitebsku, Orla, Gomelu ad. Únor 1944 znamená opět přesun ke skupině armád Sever kde zůstala až na dvouměsíční působení u skupiny armád Střed v létě 1944 do konce války. Od února 1945 bojovala v obklíčené Kuronské kapse kde v květnu 1945 kapitulovala Rudé armádě.



Znaky divize :

Původní znak 2. Infanterie Divison (mot)

(http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/AbzeichenDivisionen/2ID-1.GIF)



Oficiální znak divize pro období 1941 - 1945

(http://www.axishistory.com/fileadmin/user_upload/p/pz-12-logo.jpg)



Znak používaný divizí v pozdějších letech, podrobnosti nezjištěny

(http://www.feldgrau.com/emblems/12pdb.jpg)