Panzernet fórum

Jednotky => Tankové divize Wehrmachtu => Téma založeno: Peter Prosinec 25, 2006, 07:11:26

Název: 1. Panzer Division
Přispěvatel: Peter Prosinec 25, 2006, 07:11:26
Velitelé :

Gen.d.Kav. Maximilian M. J. R. von Weichs zu Glon : 1.10.1935 - 30.9.1937

Generaloberst Rudolf Schmidt : 1.10.1937 - 2.11.1939

General der Panzertruppen Friedrich Kirchner : 2.11.1939 - 17.7.1941

General der Panzertruppen Walter Krüger : 17.7.1941 - 1.11.1944

Generalleutnant Richard Koll : 1.11.1944 - 19.2.1944

Generalleutnant Werner Marcks : 19.2.1944 - 25.9.1944

Generalleutnant Eberhard Thunert : 25.9.1944 - 8.5.1945



Byla zformována 15. října 1935 ve Výmaru, základem bylo jádro 3. Kavallerie Division. V září 1939 se účastnila útoku na Polsko a poté na západní Evropu. Po skončení tažení na západ jí byl při rozšiřování tankových divizí odejmut Panzer Regiment 2, který vytvořil základ pro nově tvořenou 16. tankovou divizi. V roce 1941 bojovala na východě v rámci skupiny armád Sever až u Leningradu, poté byla přesunuta ke skupině armád Střed a účastnila se operace Taifun. Po celý rok 1942 se účastnila bojů u Vjazmy a Rževa. V lednu 1943 byla stažena do Francie k odpočinku a doplnění stavů. Od července do října 1943 operovala v oblasti Balkánu a Řecka. Od listopadu 1943 až do konce války bojovala na různých místech východní fronty (Ukrajina, Polsko, Maďarsko). V květnu 1945 se nacházela ve stavu skupiny armád Východní marka v Rakousku kde kapitulovala Americké armádě.



Znaky divize :



Základní znak divize platný v období 1940 - 1945 (pravděpodobně použit již během útoku na Polsko).

(http://www.axishistory.com/fileadmin/user_upload/p/pz-1-logo.jpg)



Přidělen divizi začátkem roku 1941, v divizi neoblíben a na většině vozidel používán nadále původní znak divize. V průběhu války bylo tolerováno používání obou dvou znaků.

(http://www.feldgrau.com/emblems/1pdb.jpg)



Ekvivalent původního "dubového" znaku divize.  

(http://www.panzernet.net/panzernet/grafika/divize/1pda.jpg)
Název: 1. Panzer Division
Přispěvatel: Peter Březen 26, 2007, 07:48:44
Gen.d.Kav. Maximilian M. J. R. von Weichs zu Glon (říjen 1935 - září 1937)

(http://hbctitan.webzdarma.cz/Peter_generals/Von_Weichs.jpg)



Generaloberst Rudolf Schmidt (říjen 1937 - listopad 1939)

(http://hbctitan.webzdarma.cz/Peter_generals/Schmidt_Rudolf.jpg)



General der Panzertruppen Friedrich Kirchner (listopad 1939 - červenec 1941)

(http://hbctitan.webzdarma.cz/Peter_generals/KirchnerF-1.jpg)



General der Panzertruppen Walter Krüger (červenec 1941 - lisotopad 1943)

(http://hbctitan.webzdarma.cz/Peter_generals/KrugerW-1.jpg)



Generalleutnant Richard Koll (listopad 1943 - únor 1944)

(http://hbctitan.webzdarma.cz/Peter_generals/KollR-1.jpg)



Generalleutnant Werner Marcks (únor 1944 - září 1944)

(http://hbctitan.webzdarma.cz/Peter_generals/Marcks_Werner1.jpg)



Generalleutnant Eberhard Thunert (září 1944 - květen 1945)

(http://hbctitan.webzdarma.cz/Peter_generals/kdrs1pd4cj.jpg)
Název: 1. Panzer Division
Přispěvatel: Tommy[Nau] Květen 22, 2007, 08:33:25
Mohl bych poprosit o početní stavy v určitých obdobích a také strukturu divize a její výzbroj? Předem díky :wink:
Název: 1. Panzer Division
Přispěvatel: Peter Steindl Květen 22, 2007, 10:02:24
O výzbroji a početních stavech sice nevím, ale na tomhle odkazu je struktura během války, seznam držitelů RK a přehled nasazení. (v angličtině)



http://www.feldgrau.com/PzDiv.php?ID=1



Tady jsou pro změnu stručné životopisy velitelů divize, navíc jsou tam jednotky rozčleněny do detailů i s čísly polní pošty (německy)



http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/Panzerdivisionen/1PD.htm