Panzernet fórum

První světová válka => Osobnosti => Téma založeno: rase Leden 06, 2010, 12:48:14

Název: Velkovévoda Nikolaj Nikolajevič (RUS)
Přispěvatel: rase Leden 06, 2010, 12:48:14
Velkovévoda Nikolaj Nikolajevič
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a5/Grand_Duke_Nicholas_-_Project_Gutenberg_eText_16363.jpg/377px-Grand_Duke_Nicholas_-_Project_Gutenberg_eText_16363.jpg)
Pocházel z rodu Holstein-Gottorp-Romanov
Zučastnil se bojů proti Turecku roku 1877-78. Zde měl funkci velitele Jízdního gardového Husarského regimentu.
Měl pověst velmi tvrdého velitele, leč jeho vojáci jej měli rádi a respektovali jeho velení. Nikolaj byl velice pobožný.
Roku 1895 byl jenován vrchním inspektorem-generálem jízdy. Zde se udržel deset roků !
Když vypukla Rusko-Japonská válka, Car jej odmítl poslat na frontu - nechtěl ryskovat životy příbuzných (bál se o něj).
Roku 1905 rozprášil První snahy o revoluci v Rusku.
Od roku 1905 byl jmenován vrchním náčelníkem sboru Petrohradského okruhu.
Během WWI vedl utok na východní Prusko, klde byli Rusové poraženi u Tannenbergu.
Později bojoval u řeky Vistuly a u Lodže.
Vedl i obléhání pevnosti Přemyšl.
Po odstavení Romanovců od vlády a rozpadu Carského Ruska žili Anastázie s manželem na Kavkaze, pak na Krymu ve městě Jalta. Odtud v roce 1919 utekli před Rusy a Bolševiky na palubě britské bitevní lodi HMS Marlborough. Krátce se usadili v Itálii, na královském dvoře Anastáziiny sestry, královny Eleny a jejího manžela Viktora Emanuela III.. Nakonec odešli do Francie, kde také oba zemřeli. Anastázie přežila svého manžela o šest let a zemřela v Antibes.
zdroj: simultární překlad a vycuc z Anglické Wikipedie.
+ porevoluční život z české Wikipedie
Osobně sem se o tehle osobnosti dozvěděl v televizi, kde se rozebírala bitva u Tannenbergu. Jednalo se o poměrně hodně vyznamneho člena carovy rodiny a především byl i celkem vojensky schopný.
Je to ma nejoblibenější postava Ruské armády.
Název: Re: Velkovévoda Nikolaj Nikolajevič (RUS)
Přispěvatel: rase Srpen 01, 2010, 10:10:45
Ted sem zjistil pár zajimavých věcí. Jak známo Karel Kramář a další panslavisté, prosazovali myšlenky, aby českému království vládnula osoba z romanovské dynastie. (Kramář tyto myšlenky prosazoval ještě koncem října 1918 !). České království mělo být součástí velkého státního celku tvořeného i všemi možnými slovanskými státečky z bývalého R-U, pokud by bylo zničeno a Balkánských států (hlavně Srbsko) atd.
Je zajimavé, že i Ruská strana předběžně prosazovala Velkovévodu Nikolaje Nikolajeviče na český trůn.
Asi se není čemu divit, jelikož Nikolaj byl prý urostlý a impozantní postava - navíc Car Mikuláš nebyl zrovna bystrý a inteligence nepobral, tak se není možné podivovat, proč zrovna Nikolaj.
Nikolaj se podobným zpusobem (diky impozantnosti své postavy) dostal až na post jednoho z přeních velitelů na Západní frontě (jak Pruské, tak později Rakouské)
ps. Pokud by ruské síly pronikly z Haliče i přez Karpaty a dostali se do Panonské nížiny, je provděpodobné, že by v Čechám vládnul právě Velkokníže Nikolaj a jeho portrét (možná podobný tomu v příloze) by zdobyl třídy v mnoha školách - místo Masaryka.
Alternativní historie je pozoruhodná věc.
(http://i.burda-auction.cz/webove/nahledy/89350.jpg)