Panzernet fórum

Bitvy => Pacifik a jihovýchodní Asie => Téma založeno: superhind Prosinec 25, 2009, 06:08:02

Název: Japonci vo Vietname
Přispěvatel: superhind Prosinec 25, 2009, 06:08:02
 Ak viete niečo o pobyte japonských vojisk vo Vietname tak prosím píšte
Název: Re: Japonci vo Vietname
Přispěvatel: Sahidko Prosinec 25, 2009, 06:59:23
Územie Vietnamu bolo počas WW2 súčasťou francúzskej kolónia známej pod názvom Francúzska Indočína. Keď metropolitné Francúzsko po svojej porážke podpísalo s Nemeckom prímerie, prešli jednotlivé kolónie pod správu kolaborantskej vlády so sídlom vo Vichy. Japonci sa rozhodli využiť túto priaznivú situáciu a vyvinuli na vichystickú vládu nátlak, ktorý vyústil v podpise dohody umožňujúcej Japoncom rozmiestniť na území Indočíny svoje pozemné aj vzdušné jednotky. Ich počet mal však byť obmedzený. Zmluva bola podpísaná 22. septembra 1940. Japonci si s práve uzavrenou dohodou nerobili ťažkú hlavu a za niekoľko hodín prekročili oddiely 5. divízie hranicu a pochodovali k smerom k vlakovej stanici v Lang Son. Tím jednoznačne porušili dohodnuté podmienky, čo viedlo k boji s koloniálnymi jednotkami a oddielmi francúzskej cudzineckej légie, ktoré trvali do 25. septembra a obsadenia Lan Sonu. Vláda vo Vichy síce protestovala, čo však nezabránilo japonským jednotkám vylodiť sa neďaleko významného prístavu Haiphong a obsadiť ho. Ku koncu dňa 26. septembra boje ustali a Japonci rozmiestnili posádky v Haiphongu, Hanoi a v niekoľkých vlakových staniciach a zoradištiach na severe krajiny, čím zablokovali jedno z posledných pozemných spojení s Čínou.
Z tu umiestených jednotiek bola v septembri 1942 vytvorená Indočínska okupačná armáda, o dva roky neskôr v novembri 1944 bola zreorganizovaná na 38. armádu.

Zloženie 38. armády (1945) :
* 2. pešia divízia
* 21. pešia divízia
* 37. pešia divízia
* 52. pešia divízia
* 34. nezávislá pešia brigáda

V roku 1945 už vichystický režim v Európe neexistoval, ale jeho úradníci stále pôsobili v niektorých kolóniách. Japonci sa v Indočíne čoraz viacej obávali možnej spojeneckej invázie a preto sa rozhodli prevziať nad krajinou úplnú kontrolu. Potajomky rozmiestnili svoje sily okolo najvýznamnejších miest a potom 9. marca doručili francúzskym veliteľom ultimátum, podľa ktorého mali okamžite zložiť zbrane. Nie všade sa podobná hrozba stretla s pozitívnou odpoveďou a výsledkom bolo niekoľko šarvátok a excesov s krvavým koncom pre odporujúcich Francúzov. Okolo 5700 vojakom pod velením generálmajora Alessandriho sa podarilo prebojovať sa na nacionalistami ovládané čínske územie. Vietnam vyhlásil samostatnosť a stalo sa z neho cisárstvo, na čele s cisárom Bao Dai, ktorý však bol len bábkou v japonských rukách. Jednotky 38. armády boli demobilizované a väčšina sa vzdala 15. augusta 1945, časť z nich však bojovala proti Viet Minu do 25. augusta. Odzbrojenie Japoncov mala na starosti 20. indická divízia, oddiely čínskej koumintangskej armády, ku ktorým sa neskôr pripojili aj muži z Francúzskeho ďalekovýchodného expedičného zboru.