Panzernet fórum

Válka a média => Válečné filmy a dokumenty => Téma založeno: Ghola Únor 27, 2009, 05:04:54

Název: Diktátor
Přispěvatel: Ghola Únor 27, 2009, 05:04:54
Diktátor
The Great Dictator (USA, 1940)
126 min.
Réžia a scenár: Charles Chaplin
(http://shop.cas.sk/i/imgs_orig/042/7042.jpg)
Nebezpečenstvo hroziaceho vojnového konfliktu urýchlilo rozhodnutie Charlesa Chaplina prispieť svojím dielom k obrane ideálov slobody. Vo svojom Diktátorovi zaujal kategoricky odmietavé stanovisko voči fašizmu a jeho vládcom. Pred celým svetom odhalil úbohosť a krutú smiešnosť Adolfa Hitlera, postihol abnormalitu a vyšinutosť fašizmu: Chaplinov diktátor Hynkel v sebe zlučuje sentiment so zvieracím hulákaním do mikrofónu. Je to teda slaboch, trpiaci komplexom menejcennosti a zároveň chorobným pocitom nadradenosti. Vo filme stelesňuje Chaplin už spomínaného diktátora Hynkela a prenasledovaného židovského holiča, ktorých si nakoniec pre vonkajšiu podobnosť zamenia.
Samotný dej začína scénou z prvej svetovej vojny. Židovský holič Haru Tondadoz statočne bojujúci na fronte v roku 1914 stratí následkom zranenia pamäť, ktorá sa mu vráti až po dlhom liečení v nemocnici. Medzitým krajinu v ktorej žije ovládne diktatúra despotického Adenoida Hynkela. Tondadoz nájde v gete svoju bývalú živnosť a zaľúbi sa do chudobnej a osamelo žijúcej Hannah. Jedného dňa rozhodne diktátor Hynkel o zlikvidovaní židovskej komunity svojimi gardami, pričom je holičov krám vypálený a milenci len tak-tak uniknú pogromu. Zatiaľ čo sa Hannnah podarí ujsť do cudziny, je Haru spolu so svojim kamarátom z vojny uvrhnutý do koncentračného tábora.
Vodca Hynkel zatiaľ sníva v obrovskej sieni kancelárstva svoj sen o dobytí sveta, k čomu si pozve na pomoc iného diktátora - Benzina Napaloniho. Dôjde k ich vzájomnému stretnutiu a po množstve groteskných príhod sa obaja paranoidný vodcovia pobijú.
Zatiaľ sa Haru so svojim spoločníkom úspešne pokúsia o útek a následkom osudnej zámeny si vodcu po nehode pri poľovačke pomýlia s holičom. A tak sa stane, že sa diktátor ocitne v koncentračnom tábore a jeho dvojník dostáva možnosť prehovoriť v predvečer vyhlásenia vojny k ľuďom. Namiesto výkrikov diktátora však tlampače prenášajú Haruove slová o mieri.
Vo svojej dobe veľmi odvážne protivojnové dielo, v ktorom Chaplin prvýkrát prehovoril, obsahuje skutočne nezabudnuteľné scény. Jednou z nich je scéna, v ktorej Hynkel tanečnými krokmi žongluje s glóbusom, predstavujúcim svet - hĺbka myšlienky i jej adekvátne vyjadrenie prekonáva asi všetko, čo dovtedy Chaplin vytvoril. V momente, kedy glóbus vybuchne a praskne ako mydlová bublina, sa diktátor vyšplhá v hysterickom záchvate na záclony ako prenasledovaná opica. Skutočný osud Hitlera, ktorého porážky postupne hnali ku šialenstvu, nebol príliš vzdialený od tejto prognózy.
Název: Re: Diktátor
Přispěvatel: Carius Únor 28, 2009, 08:49:47
Viděl jsem jen část filmu.
Nic méně musím říct ,že se mi to velmi líbilo asi nejlepší scénka byla jak mu všichni  :Dvymněnují židle :D.
Mohu ho všem doporučit.
Název: Re: Diktátor
Přispěvatel: jolly roger II Leden 18, 2010, 11:02:26
Krásne odzrkadlil tento film dobu svojho vzniku... škoda, že fikcia v tomto filme sa nestala realitou.
Název: Re: Diktátor
Přispěvatel: zelezny kriz Leden 18, 2010, 05:09:07
Ghola-Nevím,zda je to plně Tvoje práce/doufám že ano/ale vyjádřil jsi to naprosto pregnantně...