Panzernet fórum

Válka a média => Válečné filmy a dokumenty => Téma založeno: Ghola Únor 22, 2009, 07:12:39

Název: Náš vůdce
Přispěvatel: Ghola Únor 22, 2009, 07:12:39
Náš vodca
(http://zumag.ku.sk/images/081017185736_327.1.jpg)
Je demokracia samozrejmým atribútom civilizovaných krajín súčasnosti? Skutočne sme sa ocitli na takom stupni etickej vyspelosti, v ktorom už nie sú možné žiadne formy masového fanatizmu a neznášanlivosti? Alebo je to všetko len vratké provizórium pripravené na zrútenie, len čo sa objaví ten správny spúšťač (a história sa znova zopakuje)? To sú otázky, ktoré si v kinách aktuálne kladie nemecký film Náš vodca.             
Na miestnej strednej škole sa práve začína týždeň voliteľných kurzov. Znudených adolescentov prenasledujú prízraky nezrozumiteľných politologických termínov. Na kurze Autokracie sa majú dozvedieť, ako je to so samovládou, resp. neobmedzenou vládou jednotlivca alebo skupiny. Potom, čo si pojem objasnia, sa kolektívne zhodnú, že podobné praktiky sú v dnešnej dobe nepredstaviteľné a patria do škatule historických omylov. Pedagóg Wenger sa však rozhodne všeobecné frázy istoty preveriť, prinútiť žiakov skutočne sa nad problémom zamyslieť. Zavedie preto akúsi „hru“ na autoritu. Spočiatku sa jedná len o vyžadovanie disciplíny prostredníctvom elementárnych úkonov. Žiaci sa však prekvapivo rýchlo prispôsobujú a sami s nadšením iniciujú nové pravidlá.
Učiteľa prehlásia svojim vodcom, vytvoria si názov, logo, internetovú stránku, obradný pozdrav. Vzniká tak hnutie Die Welle/ Vlna, ktoré sa za niekoľko dní úplne vymkne spod kontroly pôvodcovi aj zúčastneným. Väčšina žiakov sa s ním okamžite identifikuje, odporcov a pochybovačov čaká postupné vyobcovanie. Po zavedení povinnej uniformy sa svet začína deliť na biele košele a tých ostatných. Zvyšok už poznáme z učebníc: snaha o expanziu/ verbovanie nových členov, vymedzovanie sa voči iným skupinám (potýčky s anarchistami), vo vnútri zrovnoprávnenie a pospolitosť a navonok tí, ktorí nie sú s nami, sú automaticky proti nám.     
Film sa zaoberá problémom ovplyvniteľnosti mladých ľudí a demonštruje aké ľahké je ich pomocou vhodnej stratégie podmaniť a zmanipulovať. Nemajú ideály, sú tvarovaní prázdnymi rodinnými vzťahmi a zdegenerovaní konzumnou morálkou. Nepopísané lavice pripravené na vyrytie ideologického posolstva. Napriek tomu, že sami vymenovali racionálne argumenty proti diktatúre, v skutočnosti sú zraniteľní a ľahko podľahnú ilúzii kolektívnej sily. Hnutie zdanlivo predstavuje pozitívne hodnoty v podobe spoločenstva, do ktorého možno patriť, rovnocenných vzťahov, vzájomného rešpektu, vidiny spoločného cieľa.
Uskutočnený experiment dokazuje, že k uchopeniu moci masou nie sú potrebné špecifické okolnosti ako bieda alebo sociálna nespravodlivosť. Zaslepiť možno kedykoľvek a kohokoľvek, kto nemá potrebné obranné mechanizmy. Gansel nakrútil film, ktorý je v prvom rade dobrou lekciou z občianskej náuky a iných spoločenských vied. Ak sú teda ešte v prevádzke hromadné stredoškolské výlety do kina, Náš vodca by mal byť povinnosťou. A pre ostatných znepokojivou angažovanou drámou.
Název: Re: Náš vodca
Přispěvatel: Hans Únor 22, 2009, 07:40:32
Chtělo by to rok natočení, distributora atd., jak je zde u filmů zvykem psát.
Název: Re: Náš vodca
Přispěvatel: rase Únor 22, 2009, 07:57:12
Drama
Německo, 2008, 101 min
Režie: Dennis Gansel
Film je adaptací románu Todda Strassera, který vychází ze skutečného sociologického experimentu z roku 1969 na střední škole v Palo Alto v Kalifornii.
Film narozdíl od předlohy končí krvavě
Po deseti týdnech od uvedení do kin vidělo film v kinech přes 2,3 milionu diváků
Na DVD od 02.02.2009
Vypadá to na super film, určitě si ho seženu.
(http://www.welt.de/multimedia/archive/00525/Die_Welle_Vogel_vor_525474g.jpg)
Tohle sme na střední neměli
(http://blog.drs.ch/blog/sennhausers-film-blog/resource/08_04_april/download/die_welle.jpg)
Jé, hraje tam náca z Napoly 
(http://medien.filmreporter.de/images/15142.jpg)
Bez ubližování Ačkařům nejde natočit dobrý film.
(http://www.cornerhouse.org/pictures/_ac-525-190/event/1361/Die%20Welle.jpg)
Sex, drogy a Rock n Roll - to dneska prodává