Panzernet fórum

Opevnění a stavby => Opevnění a stavby ve světě => Téma založeno: Florian Geyer Únor 06, 2009, 06:36:10

Název: Atlantický val
Přispěvatel: Florian Geyer Únor 06, 2009, 06:36:10
Atlantický val
   Už od chvíle, kdy německá armáda stanula na březích Atlantického oceánu a to nejen ve Francii, ale i v Belgii, Nizozemí, Dánku a Norsku a zároveň bylo jasné, že invaze do Anglie se neuskuteční, bylo započato s plánováním mohutného opevnění přímo na pobřeží, které by bylo schopné odrazit případné nepřátelské vylodění. Jako první začaly v prostoru Pas-de-Calais vznikat supertěžké dělostřelecké baterie, se kterými bylo počítáno jako s podporou pro vylodění v Anglii. Jeho úkolem bylo bojovat se silným nepřátelským loďstvem. Dostřel však umožňoval i odstřelování nepřátelského území. Postupem let byly tyto baterie ukryty do masivních železobetonových kasemat, které dosahovaly neuvěřitelných velikostí. Nutné je však podotknout, že vůbec nejtěžší baterie Atlantického valu byla umístěna v Norsku a jednalo se o čtyři jednodělové věže ráže 406 mm baterie Trondenes I. Atlantický val byl rozdělen na čtyři obranná pásma: Atlantické, průliv La Manche, Severní moře a Norsko. Co se týče důležitosti opevnění, na prvním místě stálo Norsko, které bylo pro Německo životně důležité (díky železné rudě dovážené ze Švédska přes přístav Narvik), dále následovalo francouzsko-belgické pobřeží od Le Havru po ústí Šeldy, Nizozemí a Dánko a na posledním místě se ocitlo německé pobřeží Severního moře. Výstavba probíhala od července 1940 do začátku srpna 1944 a bylo zde nasazeno přes 400 tisíc osob. Za 4 roky výstavby se podařilo uložit okolo 20 miliónů m3 betonu. Do této hodnoty jsou však započítány i gigantické ponorkové základny a úkryty pro zázračné zbraně V1, V2 a V3. Je nutné podotknout, že výstavba v první etapě probíhala dost chaoticky a často docházelo k duplicitám. Vinu na tomto stavu neslo především pozemní vojsko, námořnictvo a letectvo. Tyto tří složky armády se nebyly schopné domluvit na vzájemné spolupráci a vzájemně si při výstavbě konkurovaly. Jistým pokusem o systematičnost výstavby se stalo převedení výstavby Atlantického valu na bedra Todtovy organizace, ovšem ani jí se nepodařilo do roku 1944 zcela usměrnit výstavbu. Lze konstatovat, že Atlantický val se své zamýšlené podobě přiblížil pouze v prostoru Pas-de-Calais (hloubka obrany dosahovala 3 -4 kilometrů), kde byla pravděpodobnost útoku největší. Naopak například na jihu Francie se Atlantický val "smrsknul" pouze na opevnění důležitých přístavů.
Dva R612 pro boční palbu kanónu - Calais
(http://opevneni.wz.cz/eso/atl189.jpg)
   Díky tomu, že výstavbu nekoordinovaně prováděly hned tři složky armády, vznikla celá řada nových typů objektů. Nejjednodušší pozici mělo pozemní vojsko, které převzalo typizované stavby s označením R (Regelbau), které byly již dříve stavěny především na Westwallu a ve Východním Prusku. V případě Atlantického valu se jedná o série R 100, 500, 600 a 700. Námořnictvo se vytvořilo vlastní konstrukční řady, které byly navíc rozlišeny podle účelu stavby. S označením M byly budovány objekty pobřežních baterií střední ráže, s označením S objekty baterií velkých ráží. Písmenem M byly označovány pomocné objekty, například úkryty, nemocnice, technické zázemí dělostřeleckých objektů, radarové stanice atd. Posledním značením námořnictva bylo značení Fl, které symbolizovalo objekty určené k protiletadlové obraně. Pochopitelně také letectvo nemínilo zůstat pozadu a vytvořilo typové řady s označením L, které patří do série 400.
M 272 s námořním dělem Tpb KC/36 ráže 15 cm tvrze Longues-sur-Mer
(http://opevneni.wz.cz/eso/atl001.jpg)
   Nejtěžší úloha čekala projektanty v případě konstruování nejtěžších baterií, které nebylo možné ukrýt do standardních objektů, které byly pro ně příliš malé. V tomto případě nešlo vycházet ze starších typů používaných na Westwallu. Navíc bylo nutné respektovat také požadavky na dostatečně velké technické zázemí, sklady munice a ubikace pro posádku. Především doprava munice se stala velkým problémem, protože v řadě případu se hmotnost jediného náboje pohybovala ve stovkách kilogramů. Proto byla palebná postavení s týlovými sklady munice spojena sítí úzkorozchodné železnice. Z těchto všech důvodů nabývaly tyto objekty gigantických rozměrů a prioritou se tak stala jejich maximální ochrana. Z tohoto důvodu se stala nejnižší možnou odolností odolnost A1. Používala se však především odolnost A se sílou stěn a stropu 350 cm, případně víc.
Atlantický val v sektoru OMAHA dnes:
(http://blog.sme.sk/blog/560/51057/e.jpg)
   Další zajímavostí Atlantického valu je množství použitých zbraní. Nemyslí se zde však kvantita (i když i ta byla obdivuhodná), ale množství zemí původu, škála ráží a stáří. V podstatě vše, co armáda zabavila během svého tažení v letech 1939 - 1944 se na Atlantickém valu bezpečně objevilo. A tak se v různých objektech nacházela výzbroj z 10 států (Rusko, Polsko, Rakousko, Norsko, Československo, Jugoslávie, Nizozemí, Belgie, Francie, Anglie), kromě toho byla na pobřeží zakopávána zabavená obrněná technika, osazovány pevnostní zbraně (jako například československé pevnostní protitankové kanóny vz. 36), pokládány miny a rozmisťovány různé protipěchotní a protitankové překážky (včetně českých rozsocháčů).
Pohled na jednu věž baterie Trondenes s dělem ráže 40,6 cm
(http://nacismus.mysteria.cz/baterie/bat-trondenes/trondenes1.jpg)
zdroje: Vladimír Kupka: Atlantický val. Architectura militaris, edice Pevnosti, 1995.
http://opevneni.wz.cz/eso/atl.html (http://opevneni.wz.cz/eso/atl.html)
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: Peterth Únor 18, 2009, 09:05:44
Výborný článek... Od Ospreye je výborná "D-Days fortifications in Normandy" (bohužel jsem ji ještě nepřečet). V jednom Fortsborníku je taky tušim článek o výrobě točen na děla do těch dělostřeleckých kasemat.
Ještě přidám dobovou fotku postavení typu Tobruk, které se na Atlantickém valu také často používalo místo pozorovacích zvonů či kopulí.
(http://www.papirove-modely.cz/img/upload/modely/lehka-opevneni-vzor-36-a-37/20090218091828-34460-v.jpg) (http://www.papirove-modely.cz/phpsource/full-image.php?showfoto=34460)
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: Peterth Únor 21, 2009, 06:57:12
Fantastické video........od 2:45 exkluzivní model  :o :o :o :o :o :o
http://www.youtube.com/watch?v=UTRGkiPZ5Bw
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: Ondra:) Březen 09, 2009, 09:34:49
Ja jsem v normandii byl ale je to uchvatne videt ,ale i muzea a vse.Ale kdyby tohle bylo v cesku tak je to posprejovane odnesene do sberu atd. tam je maxilne 5 odpadku a nic vic to me uchvatilo skoro nejvic z dnesni doby.
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: hirosima Říjen 14, 2009, 01:01:51
Neviem ci by sa to osvedcilo aj keby to dostavali lebo pocas vylodenia sa este vzdy stavalo velke mnozstvo opevneni. Ja osobne by som preferoval huste zaminovanie pobrezia a permanentne umiestnene stihacie a bombardovacie eskadky dislokovane na blizkych letiskach. Plus nejaka ta divizia waffen ss a anglani by mohli robit bordel doma nie na fr. plazach. Ale i tie pobrezne dela by sa mohli hodit. Ostreloval by som s tym Churchilovi zahradku.
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: bubák Říjen 16, 2009, 12:59:58
Získáváš první cenu za nejhodnotnější příspěvek. Bez něj by naše slavné fórum pozbylo smysl existence.
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: holoubek Říjen 21, 2009, 06:35:36
Němci to prostě nestihli dostavět, i kdxž jak je známo, část výzboje pocházela i ze zabrané České republiky. Dá se říct, že skoro celý val jsem letos prošel a projel. Velmi často jsem narazil na děla z české produkce.
Dalším důkazem nedostaku času je už zmiňovaná Omaha, kde byli rangeři překvapení, když dobili vrchol, že sila pro děla byla prázdná - Němci tam nestihli dodat zbraně.
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: Sahidko Říjen 21, 2009, 06:39:49
Dalším důkazem nedostaku času je už zmiňovaná Omaha, kde byli rangeři překvapení, když dobili vrchol, že sila pro děla byla prázdná - Němci tam nestihli dodat zbraně.
Zaujímavé všetky knihy alebo články, ktoré som prečítal, a ktoré sa touto témou zaoberali sa zatiaľ zhodovali v jednom, delá neboli na svojich pozíciach na Point de Hocu ale boli nájdené nechránené niekoľko sto metrov vo vnútrozemí hliadkou Rangers a zlikvidované.
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: pospec Říjen 21, 2009, 08:58:00
Němci to prostě nestihli dostavět, i kdxž jak je známo, část výzboje pocházela i ze zabrané České republiky. Dá se říct, že skoro celý val jsem letos prošel a projel. Velmi často jsem narazil na děla z české produkce.
Ohledně Point du Hoc-údajně zde děla byla ale Němci je podle Američanů a záznamů německých jednotek stáhli do vnitrozemí.  ::)
Jen malé rýpnutí-v té době neexistovala Česká republika. ;) Byl to Protektorát Č. a M. Pokud si chce někdo hrát se slovíčky taky, tak česká produkce by se to nazvat dalo.
A nebyla to Omaha. ;) Ta patřila v Normandii k nejlépe opevněným úsekům na níž se Spojenci vyloďovali. :o Omaha byla jednou z nejlépe bráněných....zde i Spojenci utrpěli největší ztráty, ale to je všeobecně známo...
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: leviathan Říjen 22, 2009, 08:01:19
Nemate niekto link na nejake mapy s rozmiestnenim bunkrov na Atlantickom vale? 
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: Willi Fey Říjen 23, 2009, 05:33:21
Zkus mrknout sem  http://www.atlanticwall.tk/  v odkazech by mělo něco být.
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: leviathan Říjen 27, 2009, 09:23:31
 Tie bunkre typu Tobruk sluzili na co? Ako pozorovatelne, alebo minometne palposty? Alebo flak?  Lebo vyuzivat ich tak, ako je na tej fotke vyssie sa mi zda  uplne scestne.
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: Bambi Říjen 29, 2009, 11:35:24
Tie bunkre typu Tobruk sluzili na co? Ako pozorovatelne, alebo minometne palposty? Alebo flak?  Lebo vyuzivat ich tak, ako je na tej fotke vyssie sa mi zda  uplne scestne.
Dle mého je to rozhodně postavení protiletadlového kulometu.
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: Florian Geyer Říjen 31, 2009, 11:14:41
nebylo to jenom protiletadlové postavení, rozhodně bylo univerzální. A nebyl to bunkr, ale jenom jakýsi palpost. Používal se v Africe  a odtuď pojmenování Tobruk. Mohl být samostatný (vybetonovaná díra v zemi), nebo ve střechách objektů opevnění. Jakoby něco na způsob zvonu na čs. opevnění, ale s menší ochranou. U bunkrů byl často do tobruku průlez ze vnitř.
(http://www.strijdbewijs.nl/hinder/tobruk03.jpg)
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: leviathan Listopad 01, 2009, 03:32:52
   No tak som sa docital, ze popularita "Tobrukov" u Nemcov bola sposobena prave tou univerzalnostou. Pouzivali sa ako stanoviste minometu, flaku, aj gulometu (i ked mi to teda furt nejako nereze) a dali sa na ne namontovat tankove veze.
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: pospec Leden 17, 2010, 07:25:16
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/35/Celkov%C3%BD_pr%C5%AFb%C4%9Bh_atlantick%C3%A9ho_valu.jpg)
Velení řízení staveb podle prostoru:
Francie, Nizozemí, Belgie-Velitelství "Západ" Gerd von Rundstedt
Norsko-Nikolaus von Fankelhorst
Dánsko-Erich Lűdke
Ozbrojené síly na Atlantickém valu:
7. armáda
15. armáda
1. armáda
19. armáda
Tanková skupina Západ
LXXXVII. armádní sbor
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: pospec Leden 17, 2010, 08:54:23
Atlantický val na ostrově Guernsey
(http://fortifikace.sweb.cz/guernsey/dollmann_p.jpg)
MKB Generaloberst Dollmann: velitelské stanoviště armádní pobřežní baterie
Úvod:
Jediným britským územím Britských ostrovů mimo kolonie se staly tzv. Normanské ostrovy, jež byly v půlce června 1940 opuštěny britskými silami a letectvem z důvodů jako blízkost Francii. Již 1. července na ostrov Guernsey vstoupily německé jednotky a okupace zde trvala dlouhé čtyři roky. ani tyto ostrovy se nevyhnuly novým německým pořádkům. V průběhu těchto čtyř let byl ostrov Guernsey (podobně jako okolní ostrovy Jersey a Alderney) přeměněn v pevnost.
Němci zde za své vzali i staré pevnosti z 18.století tzv.Martello. Ty byly již zde budovány od 18.století Angličany a byly vystavěny na důležitých pozicích na ostrově. Němcům posloužily převážně jako skladiště munice pro děla, kasárna či pozorovatelny.
Foto: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/James_Joyce_Tower.jpg
Na počátku roku 1941 Němci přešli na výstavbu vlastních pevnostních objektů. Většinou šlo o zesílená polní postavení a posty dělostřeleckých baterií. Zpráva z dubna 1941 podává zprávu, že už je rozestavěna baterie Strassburg jejíž výzbroj mají tvořit 22 cm kanóny na skalnatém jižním pobřeží. V průběhu července 1941 se objevily na ostrovech další dělostřelecké baterie děl s ráží 15 až 22 cm.
V říjnu 1941 Hitler vydal rozkaz, aby Normanské ostrovy byly proměněny v nedobytnou pevnost. Tím zahájil hlavní období výstavby objektů Atlantického valu na ostrovech. Tím ovšem pouze připomněl svou výzvu z jara téhož roku, kde žádal totéž.
(http://fortifikace.sweb.cz/guernsey/m5.jpg)
Armádní pozorovací věž M5 na jižním pobřeží ostrova Guernsey
Stavební práce:
Ovšem vůbec první obranné pozice na ostrovech si vytvářely už německé polní jednotky, kdy byly vytvořeny první linie polních zákopů. Později je doplnily ženijní útvary a jednotky organizace Todt. Ovšem od počátku bylo jasné, že rozsah obranných pozic převyšuje možnosti zde umístěných jednotek a proto byly požadovány další pracovní síly. Na ukojení těchto volání navštívil ostrovy Fritz Todt. Ten rozhodl o nasazení válečných zajatců a nuceně nasazených. Těm měly pomoci místní firmy. V listopadu 1941 se na ostrovech nacházel dostatek materiálu pro výstavbu a práce pokračovaly rychle a úspěšně.
Práce postupně vrcholily až do dubna 1943, kdy bylo množství pracovníků odveleno v důsledku válečných událostí na práce na pevninu. Prioritou se totiž stala východní fronta a po vylodění Spojenců v Itálii, tak měli zájem Němci je zastavit tam. Zmenšeným tempem pak výstavba pokračovala až do pozdního léta 1944.
Pevnosti nesplnily svůj účel:
Do léta 1944 se podařilo Němcům postavit pouze polovinu předpokládaných pevností, ovšem je množství odvedených prací úctihodné. Na ostrově Guernsey byly celkově postaveny:
-tři námořní dělostřelecké baterie
-devět baterií pobřežního dělostřelectva
-pět baterií divizního dělostřelectva různých ráží od 10 do 30,5 cm
Dále bylo po celém ostrově postaveno nespočet polních postavení, pozorovatelen a protiletadlových postavení.
Pobřeží ostrova bylo poseto jednotlivými body obrany doplněných tisíci min. Do dubna 1944 jich bylo uloženo přes 54 000.
Pro představu mohutnosti pracovních výkonů do září 1944:
-bylo použito 613 tisíc kubíků železobetonu
-objem výkopových prací na jaře 1944 činil 244 tisíc kubíků zeminy
(http://fortifikace.sweb.cz/guernsey/hommet2.jpg)
Jedna z mnoha dělostřeleckých kasamet
Po válce:
Po skončení války byly postupně některé polní postavení ničena (buď rozebrána či zavalena). Zároveň s nimi i některé železobetonové pevnůstky, jež bránily nové civilní výstavbě. Zároveň s tím byly pobřežní oblasti opět zpřístupněny civilnímu obyvatelstvu, které z důvodů utajení rozsahu výstaveb to měly od okupační moci zakázané.
Podzemní tunely, jež byly umístěné pod velkou pobřežní částí ostrova překypovala německou technikou, jež do začátku 50.let byla roztavena v hutích. samotné tunely jsou dnes taktéž nepřístupné, z jakýchkoliv důvodů, jako např. zavalené či se nachází na soukromém pozemku.
Děla pobřežních baterií se Britové zbavovali jednoduše-byly i s municí shozeny z útesů.
(http://fortifikace.sweb.cz/mapy/mapa_guernsey.gif)

Dělostřelecké baterie:
Pobřežní baterie GENERALOBERST DOLLMANN
Baterie byla tvořena z čtyř 22 cm kanónů.
Jednotlivá postavení (celkem 4) jsou dnes v různém stavu.
Od roku 1997 je zdejší organizací Guernsey Armouries rekonstruováno postavení číslo 3. Zde je osazen i francouzský kanón Schneider 220L vz. 1917, Němci označovaný jako K532(f), jež zde byl opravdu osazen německými vojáky.
samotný kanón má zajímavou historii-po válce byla jeho hlaveň shozena do moře, jako většiny děl. V roce 1995 se ji podařilo vyzvednout z moře. Podle originálních plánů z francouzských archívů se podařilo vyrobit lafetu a chybějící části kanónu.
Postavení číslo 1 je většinou pohřbeno pod cestou vedoucí k parkovišti u stanoviště řízení palby
Postavení číslo 2 je dnes v rukou nadšenců a je rekonstruováno do podoby z dob války.
Postavení číslo 4 je silně zarostlé a částečně zničené.

Pobřežní baterie Mirus
Baterie byla tvořena čtyřmi ruskými kanóny ráže 30,5 cm.
V dnešní době jsou všechny její čtyři objekty na území soukromých vlastníků. Ovšem je možné navštívit postavení děl číslo 1 a 4.
Postavení číslo 4 je zajímavé především tím, že jako jediné nemá zarostlou dělovou točnu. Postavení číslo 1 už podléhá útokům vegetace a zbylá dvě postavení jsou zasypána hlínou a nepřístupná.
100 metrů severně se nachází menší cesta (do Rue des Cina Verges) a po dalších asi sto metrech se nachází lesík v němž je umístěno dělostřelecké postavení. Točna je částečně zarostlá vegetací. Zajímavější je však obrovský objekt, jež je jeho součástí. Objekt byl vytvořen pro skladování munice, byla zde kasárna a strojovna pro několik dieselagregátů.

Věže řízení palby:
Zajímavé stavby jsou zdejší věže pro řízení palby (Marine Peilstand). Celkově jich bylo vybudováno pět označených MP-1 až 5. V okolí se nachází několik menších podpůrných kulometných a pozorovacích objektů.
Věž MP2
Věž byla postavena na místě staré věže Martello v prostoru Stp. Langenberg na severním mysu zátoky Rocquaine.
Dnes není v interiéru přístupná.
Věž MP3
Je tvořena pěti podlažími. Dnes je v zachovalém stavu a je provozována asociací CIOS jako muzeum.
Věž MP4
její princip stavby je odlišný od ostatních čtyř. Její tělo bylo stavěno stupňovitě. Je volně přístupná včetně místností interiéru.
Věž MP5
Věž byla postavena útesech La Prevote na jižním pobřeží ostrova. Dnes je přístupná pouze zvenčí.

Opěrné body obrany na severozápadním pobřeží ostrova:
(http://fortifikace.sweb.cz/guernsey/plan_rotenstein.gif)
Opěrný bod ROTENSTEIN
Opěrný bod je umístěn na severním mysu zátoky Vazon Bay. Jeho stav je ovšem žalostný, když kromě muzejní kasamety jsou ostatní uď zasypány sutí a hlínou nebo jsou jejich vchody zality železobetonem. Zdejší obranná postavení byla celkem asi chaotická, kdy vedle improvizovaných postavení z počátku okupace se nacházela pozdější železobetonová postavení Stp. Rotenstein.
zdejší obrana byla tvořena z různých typů pevností. Byly zde umístěny:
-čtyři Jäger kasematy pro 10,5cm K331(f)
-nachází se zde zbytky původního britského fortu. Do něho byly Němci vestavěny úkryty R 606 pro 60cm světlomet.
Z levého (jižního) fortu se pro použití  vyvážel světlomet na vozíku po kolejničkách do bývalého palebného postavení fortu. Nad úkrytem pro 60cm světlomet  se nacházelo postavení 150cm světlometu ,jež sloužil pro účely baterie Mirus.
V blízkém okolí se nachází kulometný objekt R 632, jehož kopule byla bohužel po válce odtěžena sběrači šrotu. Dále třeba kasemata R 676 pro Pak36(t), tedy pro československou zbraň L1.
Na území dnešního parkoviště se nachází objekt R 633 pro minomet M19, na němž je bohužel to parkoviště postaveno. jeho kopule byla po válce vytržena.
Pod parkovištěm se nachází i podzemní úkryt pěchoty.
Nejmenším viditelným objektem je typ Tobruk pro tankovou věž s kulometem nedaleko objektu R 676. O objektu R 676 ovšem není známo pro jaký účel sloužil. Jeho dokumentace se nedochovala.
(http://www.strijdbewijs.nl/hinder/tobruk03.jpg)

Opěrný bod Grossfels
Jeho všechny objekty byly v roce 1948 zasypány a některé jsou viditelné jen částečně. Výjimkou je pouze kasemata pro čs. pevnostní protitankový kanón ráže 47mm, do které se dá dostat střílnou. Jako u ostatních místních opěrných bodů jsou i zde hlavními objekty Jäger kasematy pro K331(f). většina zdejších objektů je ovšem zasypána.
I zde byl Němci využit původní britský fort, nějž vestavěli tři kulometné objekty a úkryt a propojili je betonovými zákopy. Uprostřed mysu se nachází úkryt pro 60cm světlomet, který je bohužel téměř úplně zasypán.
U paty mysu jižním směrem je postaven objekt R 676 pro čs. pevnostní protitankový kanón. Ostaní objekty jsou zasypané, a to jak úkryty, dnes viditelné pouze jako hromady zeminy, tak i objekt R 633 pro minomet M19, jež se nacházel poblíž pláže. Poblíž je zachované postavení pro 8cmminomet Gwr.34.
(http://fortifikace.sweb.cz/mapy/mapa_guernsey.gif)
Zdroj: fortifikace.net
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: sandoslap Říjen 20, 2010, 09:12:31
Tobruky byly poprvé použity na Západním valu, vlastně to není jen vybetonovaná díra v zemi, pod tou "dírou" je malá místnůstka pro munici a druhého člena obsluhy a do tobruku se obvykle nelezlo vrchem, ale jednoduchými dveřmi na boku, které ústili do zákopu. Mimochodem, právě čs. škodovácká děla způsobila při dni D takové ztráty. Naše děla ráže 21 cm byla legenární a právě jimy byla vyzbrojena slavná baterie St. Marcouf, která působila tolik problémů. Mimo to také protitanková děla z čs. opevnění způsobovala spojeneckým tankům značné problémy. A pláže pochoitelně byly zabarikádované vším, co bylo po ruce. Nicméně všechna tato německá opevnění připomínala spíše zesílené polní postavení, vždyť většina objektů byla vyzbrojena polními zbraněmi a asi polovina z celkového počtu objektů byly tobruky a úkryty.
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: jelensoft Červenec 10, 2012, 05:45:58
Němci to prostě nestihli dostavět, i kdxž jak je známo, část výzboje pocházela i ze zabrané České republiky. Dá se říct, že skoro celý val jsem letos prošel a projel. Velmi často jsem narazil na děla z české produkce.
Dalším důkazem nedostaku času je už zmiňovaná Omaha, kde byli rangeři překvapení, když dobili vrchol, že sila pro děla byla prázdná - Němci tam nestihli dodat zbraně.
Omyl, děla tam byla, ale Němci je před invazí přemístili cca o jeden kilometr do vnitrozemí. Když rangeři dobyli Pointe du Hoc 6.6.1944, tak toto zjistili a děla v následující akci zničili. Potom byli zatlačeni zpět a zde se úspěšně bránili německé přesile až do doby, kdy jim dorazily posily.
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: leon IV. Červenec 10, 2012, 09:32:19
Já příští týden zavítám na Utah a Omahu a možná i na další tak jsem pak hodím nějaké zajímavé fotky :D
Název: Re: Atlantický val
Přispěvatel: leon IV. Červenec 23, 2012, 10:26:45
Všm doporučuji Atlantický val navštívit. Já jsem byl na pláži  Utah a Omaha. Utah doporučuji všem. Parádní muzeum s dost exponáty a velkými mapami a dobovými mapami a Dobovými rozkazy. Na pláži je jen pár bunkrů a zbytek je povětšinu zničen nebo pobořen.
Doporučuji také Point du Hoc, jsou tam pozůstatky všech bunkrů a slušně zachovalé a dobrý přístup.
Na pláži Omaha není skoro nic k vidění, stalo se tam z toho turistická oblast, až na jeden velký pomník a 2 bunkry tam nic není. Dobré jsou také malá nadšenecká muzea po okolí kde je hodně starých zbraní a informací.