Panzernet fórum

Válka a média => Válečné filmy a dokumenty => Téma založeno: Peter Leden 11, 2009, 05:20:26

Název: Psi, chcete žít věčně? aneb Peklo u Stalingradu
Přispěvatel: Peter Leden 11, 2009, 05:20:26
Psi, chcete žít věčně? aneb Peklo u Stalingradu (Hunde, wollt ihr ewig leben)  
Západní Německo 1959, 94 min
Hrají : Joachim Hansen, Carl Lange, Horst Frank, Richard Münch, Gunnar Möller, Ernst von Klipstein, Alexander Kerst, Reinhard Kolldehoff ad.
Režie : Frank Wisbar
Oficiální text distributora :
Nákladný německý film sleduje šest měsíců v životě jednotky mladého poručíka Wisse, který stále intenzivněji zjišťuje nesmyslnost války a hrůznost nacistické ideologie. Před německými vojáky však stojí rozkaz od samotného Vůdce – za každou cenu dobýt Stalingrad. Město, které Hitlerovi leželo v žaludku snad ze všech nejvíce, však statečně odolává a plukovníkovi je čím dál tím více jasné, že nadcházející zima bude jeho poslední. Silně humanistický film vyniká strhující autenticitou a jako jeden z mála německých snímků se nebojí ukázat hrůzné nacistické činy v jejich realistické podobě.
(http://ecx.images-amazon.com/images/I/510JP22RSAL._SS500_.jpg)
Další z filmů o Stalingradu. Tento se však oproti ostatním poněkud liší. Nemá za námět jen přímé boje v ulicích Stalingradu, ale začíná u Rumunských divizí, kde poručík a jeho kolegové jsou přiděleni jako spojovací jednotka. Pro rozprášení fronty jsou včleněnI do dělostřelecké jednotky, se kterou se dostává do ulic města. Film je černobílý a proto se přímo nabízelo spojení natočených částí s autentickými záběry. To se vcelku povedlo. Nechybí zde ani konflikt mezi vojákem poznávajícím nesmyslnost bojů s důstojníkem, který nemá přímý kontakt s bojištěm a odmítá přijmout fakt, že situace je katastrofická. Film mezi ostatními "Stalingradskými" řadím velmi vysoko, hodnotím kolem 80%.
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/de/thumb/f/f0/Hunde_wollt_ihr_ewig_leben.jpg/270px-Hunde_wollt_ihr_ewig_leben.jpg)
Název: Re: Psi, chcete žít věčně? aneb Peklo u Stalingradu
Přispěvatel: Hamerinski Únor 15, 2009, 01:24:44
Film jsem zhlédl a musím říci, že je to velmi zdařilé dílo. Přeci jen konečně u nás vydaný pohled z tzv. druhé strany fronty, v podobě starého filmu.
Díky řitkavideo se člověk pomalu dostane k pěkným kouskům.