Panzernet fórum

Válka a média => Válečné filmy a dokumenty => Téma založeno: Hamerinski Prosinec 28, 2008, 11:19:36

Název: Kapitán Dabač
Přispěvatel: Hamerinski Prosinec 28, 2008, 11:19:36
Kapitán Dabač
Vydáno u: Řitka video (Filmag speciál)
Země: Československo
Rok: 1959
Minuty: 99
Režie: Paľo Bielik
Hrají: Ladislav Chudík, Elo Romančík, Hilda Augustovičová, Ctibor Filčík, Zdena Grúberová, Ondrej Jariabek, Eduard Bindas, Samuel Adamčík, Ivan Mistrík, Eva Krížiková, Jozef Budský, Martin Ťapák
Obraz: 4:3 černobílý
Jazyk: slovenský
Oficiální text distributora
Na svou dobu výjimečné dílo režiséra Paľo Bielika řeší na pozadí Slovenského národního povstání drama jedince, který se coby absolutní samotář snaží vyrovnat s nástrahami druhé světové války. Příběh zachycuje osudy mladého důstojníka slovenské armády, který si během bojů na Ukrajině postupně uvědomuje hrůzy fašismu. Po návratu na Slovensko se zapojí do SNP. Nedokáže však překonat svůj individuální postoj, ani pochybnosti o smyslu partyzánské činnosti. Režisér Bielik pojal svůj film velkolepě, ale nezapomněl přitom zdůraznit také komorní vnitřní konflikty jedinců, kteří se podíleli na průběhu 2. světové války. V hlavní roli kapitána Dabače exceluje Ladislav Chudík.
________________________________________________
V prodeji s časopisem Filmag Speciál č.14. Zakoupeno 27.12. 2008
Název: Re: Kapitán Dabač
Přispěvatel: Ivan Kožedub Leden 06, 2009, 09:11:47
Pre mna najlepsi vojnovy film aky na Slovensku vznikol,aj ked v svojej dobe v sebe tu kvapku ideologie mat asi musel.
Tak nazdravie Páni bratia!!!
Název: Re: Kapitán Dabač
Přispěvatel: vonrose Únor 15, 2009, 05:39:37
Výtečný film, stojí za pozornost !! Souhlasím s ideologickým podtónem, který mnohdy filmy kazí, no holt, byla taková doba.
Scéna jak POHG střílejí civily ve vápence při vesnici Nemecká je jednou z nejsilnejších ve filmu.
Název: Re: Kapitán Dabač
Přispěvatel: Hamerinski Únor 16, 2009, 08:46:39
Tak konečně jsem se k tomuto kousku také dostal a musím říci zpracování dobré, ideologie budiž. Ale ta technika to je slintání první kategorie. Echt original technika, jen nevím zda to byly Stugy nebo co. To by mě mohl doplnit nějaký znalec německé techniky. Letectvo co jsem tak viděl byly Il-10, v té době ještě používané.
Název: Re: Kapitán Dabač
Přispěvatel: venco Prosinec 31, 2009, 12:55:15
Stugy boli originálne tie Pz4 myslím ausf. J ale datalne to nebolo vidieť. Terazky som sa tu dočítal, že to boli z výzbroje ČSA a mohli byť repasované a pozliepané rôzne typy. Škoda len, že tá bojová scéna netrvala dlhšie. Tí esesáci mali na límcoch strašne veľké blesky všimli ste si to? Ale to na viacerých čs. filmoch z toho obdobia, to asi na ich zvýraznenie.
Název: Re: Kapitán Dabač
Přispěvatel: jolly roger II Leden 15, 2010, 01:34:51
Určite je to jeden výnimočný film, patriaci k československej filmovej klasike. Ideologický podtón? Nuž bola aj taká doba v našich dejinách.