Panzernet fórum

První světová válka => Armády, ozbrojené útvary a jednotky => Téma založeno: rase Září 05, 2008, 11:46:42

Název: k.u.k. Sturmtruppen (1916-1918)
Přispěvatel: rase Září 05, 2008, 11:46:42
(http://www.austro-hungarian-army.co.uk/badges/STA011a.jpg)

Elitesoldaten der Monarchie

září 1916
listopadu 1918

R-U AOK konstatovalo, že je silná potřeba intenzivního pěchotního výcviku a u každé armády zřídilo speciální výcvikový útvar, kde zkušení vojáci předávaly mladým rekrutům bojové zkušenosti které byly zapotřebí k přežití v zákopové válce. Když AOK zjistilo, že Němci už odborné kursy také zřídily zeptalo se německého vrchního velení, zda-li by bylo možné připojit se kursům v Beuville. 15 důstojníků R-U armády se zúčastnilo dvou kursů září/říjen 1916. Jejich zkušenosti byly pozitivní a tak AOK požádalo o vyslání vojáků do Beuville. Německé vrchní velení nabídlo, aktivovat tři kursy (listopad 1916, prosinec 1916 a leden 1917) vyhrazené pouze pro R-U armádu. 120 důstojníků a 300 poddůstojníků prošlo výcvikem v Beuville. Okopírovaný německý systém, měl být základnou pro většinu kádrového stavu nově zřizovaných R-U úderných praporů. Tyto úderné prapory měly do jara 1917 vycvičit nejméně dvě Sturmpatrouillen u každé pěší roty. Složení těchto armádních úderných praporů bylo různé podle oblasti a zdrojů příslušné armádní oblasti. Běžně se skládaly ze 4 pěších rot, jedné kulometné roty, minometného, plamenometného a ženijního družstva. Výcvik byl nejvíce úspěšný na severovýchodní frontě, protože byla v této době nejklidnější a umožňovala nejvíce možností uvolnit vojáky z fronty k výcviku a účasti na kursech. Na druhé straně dřívější „Jagdkommandos“ jednoduše změnily svá označení a byly začleněny do těchto úderných oddílů. Na Italské frontě bylo více problémů, kvůli ztrátám utrpěným v sektoru řeky Soči. Plukovní velitelé často odmítali poslat své nejlepší muže do zázemí pro výcvikové účely.
(http://www.austro-hungarian-army.co.uk/sturm1.jpg)
 
 První zkouškou pro tento mladý obor pěchoty byla 10 bitva na řece Soči. Zkušenosti byli různé. Když úderné roty byly rozděleny mezi jednotky a byly v čele pěchotních protiútoků, boj vždy skončil úspěchem. Když byly rozmístěny v úzké formaci, roty utrpěly těžké ztráty, hlavně pokud nebyl proveden před útokem průzkum. Na základě této zkušenosti AOK vydalo obecným rozkazem jak se mají úderné prapory rozmisťovat v budoucnosti. Složení praporů se tedy stalo trvalé. V rozporu s předchozím obdobím a německým systémem bylo rozhodnuto rozšířit počínaje červnem 1917 úderné prapory na divizní úroveň. Každá pěší divize měla mít divizní úderný prapor skládající se z tolika úderných rot kolik měla divize pluků. Každá jízdní divize měla aktivovat tzv. Úderný půlpluk. Nezávislé brigády měly obdržet úderné půlprapory. Číselné označení úderných praporů, půlpluků a půlpraporů bylo být stejné jako číslo jejich divize/brigády. Roty obdržely čísla svých přidělených pluků, např. k.u.k. Infantry Regiment Nr. 14 – k.u.k. Stosskompanie Nr.14.
(http://www.austro-hungarian-army.co.uk/sturm9.jpg)
(http://www.austro-hungarian-army.co.uk/badges/STAnot6.jpg)
Toto způsobilo zásobovací těžkosti. Doplňkem k úderným rotám se měl úderný prapor skládat ještě z kulometné roty, oddílu s pěchotními kanony, četou minometů, četou plamenometů a družstvem spojařů. Kvůli nedostatku těchto zbraní, byly tyto jednotky odebrány od pluků na frontě po ukončení výcvikových kursů se vraceli zpět. Můžeme říci, že do října 1917 většina z úderných praporů neměla své vlastní podpůrné části.V tomto případě pomohlo úderným praporům velké vítězství spojených sil R-U a Německa ve 12 bitvě na řece Soči. Mnoho z dobytého italského válečného materiálu a zbraní bylo přiděleno k úderné pěchotě. Během výcviku, vojáci z úderných oddílů byli vždy cvičeni se zbraněmi nepřítele, aby je byli schopni používat pro vlastní potřeby po dobytí stanovených cílů. A teď obdrželi mnoho kulometů a další výzbroje k běžnému užívání.
(http://www.valka.cz/newdesign/v900/html_images/4_2004/image1081946426.jpg)

Během 12. bitvy na řece Soči, prokázaly úderné prapory R-U svojí užitečnost v moderní zákopové válce. Jejich elitní charakter byl podobný předválečné úloze kterou mělo jezdectvo. Úderní vojáci se staly symbolem útočného ducha a úspěšných útoků, ale  na druhou stranu došlo k přeceňování jejich síly efektivně zasáhnout rozhodnutí na bitevním poli. Do června 1918 R-U armáda získala k dispozici mnoho úderných skupin. Každá frontová rota dostala nejméně dvě úderné patroly, připravené k plnění průzkumných úkolů, nebo speciálních misí proti předním strážím nepřítele. Za druhé tu byly plukovní úderné roty formující divizní prapor a za třetí velmi dobře vybavený personál armádních výcvikových kursů.
(http://www.austro-hungarian-army.co.uk/badges/STAgeneral1.jpg)
Ale od roku 1918 se změnil systém budování zákopů. Místo 1., 2. a 3. pozice se bojová zóna stabilizovala. První a druhá pozice byly sloučeny do hlavní bojové zóny v hloubce 4 km. Která byla na straně k nepříteli zajištěna linií předních hlídek. Bunkry, zamaskovaná kulometná hnízda, hloubkové zajištěné oblasti překážkami hlídané pěchotními kanony a minomety zakopanými ve vzdálenosti mezi dřívější první a druhou pozicí. To znamenalo, že během útoku bylo třeba dobýt nejen linie, ale pěchota musela prolomit celou hlavní bojovou zónu. To byla jedna z příčin proč se nepodařila ofenzíva na řece Piavě v červnu 1918. Po této bitvě byly všechny úderné jednotky a patroly staženy z fronty a vráceny do výcvikových táborů. Jejich služba byla zredukována na průzkum a malé úderné mise až do konce války. Po skončení války se na myšlenku speciálně trénovaných a vybavených úderných jednotek zapomnělo. Bylo plánováno cvičit každého vojáka v boji zblízka a v zákopovém boji tak aby nebyla potřeba udržovat žádné zvláštní úderné jednotky. Jako celá Rakousko-Uherská armáda byla úderné prapory zrušeny v listopadu 1918. Ale byla to jejich dovednost, jejich výcvik a jejich efektivita, která ovlivnila výcvik s strukturu pěchoty v Evropských armádách což se projevilo v průběhu WWII.
Zdroj:
http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_10651.html
Když sem hledal obrazky k C.K. letectvu, tak sem našel pěkny članek v angličtině, pak sem šatral dál a našel sem i jeden hodně dlouhy v češtině (přeložena anglicka verze) Toto byl jen podstatny zavěr.
Tak co si myslite o těchto elitnich jednotkach CK mocnářství ?
Jednim slovem, pokud se nasadily spravně, byli velice efektivni, což se bohužel nestavalo často.
Diky veleni, ktere si s nimi nevědělo rady a nasazovalo je často jako normalni pěchotu...

(http://www.austro-hungarian-army.co.uk/badges/STAnot5.jpg)
(http://www.austro-hungarian-army.co.uk/badges/STA031.jpg)
(http://www.austro-hungarian-army.co.uk/badges/STAgeneral3.jpg)
Vice suprovych odznaku zde:
http://www.austro-hungarian-army.co.uk/badges/sturmtruppen.html

Název: Re: Jednotky k.u.k. Sturmtruppen 1916-1918
Přispěvatel: Bambi Září 05, 2008, 02:30:16
Jojo, pár granátů, nabroušenou lopatku, eventuálně brutální bijáky - obušky, řemdichy, kovové koule na pružné rukojeti atd. - a směr nepřátelské zákopy a boj zblízka.
Název: Re: Jednotky k.u.k. Sturmtruppen 1916-1918 (R-U)
Přispěvatel: rase Srpen 24, 2009, 06:35:01
Už je to sice trochu pozdě, ale našel sem dost brutální fotku.
Navíc hodně souvisí s článkem a určitě potěší Bambiho...
Tady jsou ty bijáky a mlaty...  :P
(http://img228.imageshack.us/img228/737/goerz1.jpg)
Celkem ostrá partička chlapíků. Ten přední má i nějaké vyznamenání.
Na druhé fotce sem označil šipkama všechny tři bijáky.
(http://img228.imageshack.us/img228/2949/goerz1v.jpg)

Název: Re: Jednotky k.u.k. Sturmtruppen 1916-1918 (R-U)
Přispěvatel: Bambi Srpen 25, 2009, 08:59:34
 :D Děkuji...............trošku středověk, ale boj muže proti muži nenahradíš........
A jejich odvaha je stejná, ne-li větší než všichni ti rangers, commandos atd.
Název: Re: Jednotky k.u.k. Sturmtruppen 1916-1918 (R-U)
Přispěvatel: Geier Srpen 25, 2009, 09:44:52
Brrr.....stěh mi de mráz po zádech...nechtěl bych tím řemdichem dostat po hlavě
Název: Re: Jednotky k.u.k. Sturmtruppen 1916-1918 (R-U)
Přispěvatel: Carius Srpen 25, 2009, 09:52:19
Brrr.....stěh mi de mráz po zádech...nechtěl bych tím řemdichem dostat po hlavě
Ješte bych nechtěl potkat někoho s kopím  (ono bránit se proti něčemu co je přes 2 metry dlouhý) ,jinak bijaky ve mne budí hrůzu a děs
Název: Re: Jednotky k.u.k. Sturmtruppen 1916-1918 (R-U)
Přispěvatel: rase Srpen 25, 2009, 02:23:57
Citace
Ješte bych nechtěl potkat někoho s kopím
Tak dávej pozor na Hulány a kozáky   :P
(ps. Na jednom obrázku sem viděl opěšalého kozáka v ruce s kopím - hold když nejspíš neměl pušku, tak lepší píka než nic...
Ono bránit se proti píce která má přez dva metry není nic tak těžkého - je to neohrabaná zbraň, když ji má pěšák (Da se odstrčit...) - kratší kopí už je věc jiná.)
Jednou sem viděl v jednom muzeu pytlácké bijáky na zvířata.
Velká matice na dřevěném topůrku uplně stačí...
Taky se dost používaly železné koule spojené s násadou řetězem. Cely ten instrument byl zašitý do kůže - taky celkem humusácká zbraň, ale vyrobně je již složitější.Název: Re: Jednotky k.u.k. Sturmtruppen 1916-1918 (R-U)
Přispěvatel: Geier Srpen 26, 2009, 12:06:47
taky sem viděl jednoho vojáka jak si namotal na topůrko od sekery ostnatý drát a šel do boje...
Ještě že neznáme všechny ty brutální humusy natož aby jsme je viděli na vlastní oči.
Název: Re: Jednotky k.u.k. Sturmtruppen 1916-1918 (R-U)
Přispěvatel: Bambi Srpen 27, 2009, 07:59:30
Jednou z neúčinnějších zbraní byla nabroušená polní lopatka.
Pak se používaly bodáky se zubatým ostřím. Ale mám pocit, že za ty se na obou stranách popravovalo rovnou - pokud vás s tím zajali.
Název: Re: Jednotky k.u.k. Sturmtruppen 1916-1918 (R-U)
Přispěvatel: rase Srpen 27, 2009, 04:22:18
Tak to bych nechtěl byt německý ženista... ti totiž měli bodáky s pilkou už ve výbavě.  :-\
Francouzi myslim měli bodlové bodáky stejně jako Rusové.
Rakušáci měli hlavně krátké bodáky (tak tam pilky nedělali).
Jediný kdo připadá v uvahu jsou tedy němci a Angličané.
(znamá je ta scéna z filmu Na západní frontě klid, kdy Paul načapá jednoho nováčka a timhle pilkovým bajonetem - řekne mu, aby to okamžitě zbrousil...)

Název: Re: Jednotky k.u.k. Sturmtruppen 1916-1918 (R-U)
Přispěvatel: Bambi Srpen 27, 2009, 07:44:39
S pilníkem vyřežeš zuby do čehokoli.......................a protože pak nepřítelovo střeva jdou ven mnohem lépěji, čeká tě v případě zajetí rovnou kulka.
Název: Re: Jednotky k.u.k. Sturmtruppen 1916-1918 (R-U)
Přispěvatel: Geier Srpen 27, 2009, 09:47:00
Jen takový dodatek,anglickému bajonetu se říkalo rozparovač prasat (pig the ripper)
Název: Re: Jednotky k.u.k. Sturmtruppen 1916-1918 (R-U)
Přispěvatel: Carius Srpen 28, 2009, 09:12:14
Tak dávej pozor na Hulány a kozáky   :P
(ps. Na jednom obrázku sem viděl opěšalého kozáka v ruce s kopím - hold když nejspíš neměl pušku, tak lepší píka než nic...
Ono bránit se proti píce která má přez dva metry není nic tak těžkého - je to neohrabaná zbraň, když ji má pěšák (Da se odstrčit...) - kratší kopí už je věc jiná.)
Myslel jsem proti šavli nebo palaši. Šavle může jen lehce seknout ,nebo na plocho dopadnout a vojak funguje dál,když to kopí vyřadí vojáka  jedním zásahem mnohem častěji.
Název: Re: Jednotky k.u.k. Sturmtruppen 1916-1918 (R-U)
Přispěvatel: rase Září 12, 2009, 04:09:47
Našel sem další hodně zajimavou fotku.
Asi se jedná o nějaký výcvik boje muže proti muži - na bodáky.
Nevim, ale mě to přijde hodně vymakané.
Nejspíš používají nějaké sportovní šermířské postroje.
Taky se mi zdá, že to bude nejspíš blízko fronty, kvůli tomu terénu.
(http://img222.imageshack.us/img222/2729/divne.jpg)
Musim se pochlubit, už mi přišla domů R-U polní čepice, tak si ji nemůžu vynachválit.
Suprová věc.

Název: Re: Jednotky k.u.k. Sturmtruppen 1916-1918 (R-U)
Přispěvatel: Peter Steindl Květen 02, 2010, 10:26:25
Ve středu jsem byl v budapešťském Muzeu vojenské historie. Mají tam mimochodem velkou výstavu o první světové válce.
Kromě kulometů mě zaujaly hlavně věci týkající se úderných jednotek. Ve vitríně mají hodně odznaků Sturmtruppen - pro tyhle oddíly je typické, že tamní jsem nikdy neviděl ani tady, ani třeba na valka.cz, kde je o nich dlouhý článek.
Dále tam mají poměrně velké množství zákopových různých variant zákopových bijáků - podobných, jako jsou na fotkách, které vložil Rase ve svém druhém příspěvků. Asi nejdrsnější jako by z oka vypadl baseballové pálce pobité podkováky.....
Název: Re: Jednotky k.u.k. Sturmtruppen 1916-1918 (R-U)
Přispěvatel: rase Květen 03, 2010, 02:31:07
Bude to znít divně, ale ja jednou viděl různé podomácku zhotovené zbraně pytláků a měli tam i hodně zajimavé bijáky (na dorážení zvěře). Ty byly více méně totožné s bijáky u Sturmtruppen.
cope - příště piš víc, jinak budu rovnou mazat.
zmiňovaný bijáky byl potažený kůží (asi aby nereznul) a držel se jednou rukou, tudíž byl uplně jiný než husitské zbraně, které se držely povětšinou oběma rukama.
Název: Re: k.u.k. Sturmtruppen (1916-1918)
Přispěvatel: Korchon Červenec 15, 2012, 09:55:41
Já jsem byl v památníku čs. odboje a tam mají hodně těchto bijáků, nejzajímavější byl byják na pružině:rukojeť potom pružina a na ní ta palice.
Název: Re: k.u.k. Sturmtruppen (1916-1918)
Přispěvatel: rase Červenec 15, 2012, 12:59:13
(http://www.vikingsword.com/vb/attachment.php?s=f7fc628dfe64f727cd7c751c0018e851&attachmentid=61441&stc=1)

Pružinový biják je ten úplně poslední. Mělo by se jednat o soubor R-U bijáků. Jak si můžete všimnou, všechny mají zdrsněnou rukojeť a provázek k prutažení ruky. Ještě bych rád zmínil, že v průběhu zákopových bojů si pěšáci uvědomili že se šavlemi a dlouhými bodáky, nedá se dost dobře pohybovat a bojovat v úzkých zákopech. Vojáci si tedy začali zakracovat polní šavle, zakracovat bodáky (z dlouhého bodáku se daly udělat dva zákopové nože), nebo kupovat nože a útočné bodáky na vlastní náklady (tedy se nefasovaly). V této době také začaly vznikat různé mlaty a palcáty, velice podobné dávným zbraním. Koncem války se těmito vlastními zbraněmi vybavovaly i státy které se do bojů zapojily až později, jako Američané, nebo okrajově bojující země jako Portugalsko.   
zde je zajímavá česká stránka:
http://www.bodak-k98k.cz/fotogalerie/zakopove-bijaky-a-palice-z-i-svetove-valky

Pěkná sbírka, kterou můžete najít v mnohých museích, zajímavá je provisorní sekyrka:
(http://img651.imageshack.us/img651/4458/wwitrenchweaponsm.jpg)

Název: Re: k.u.k. Sturmtruppen (1916-1918)
Přispěvatel: Korchon Červenec 23, 2012, 10:01:26
Rase je něco co nevíš ?  :D
Název: Re: k.u.k. Sturmtruppen (1916-1918)
Přispěvatel: leon IV. Červenec 23, 2012, 10:18:20
Nechci ho urazit, ale řekl bych, že dost věcí ano :D jen to že to ví znamená že umí dobře používat google, nebo ví kde to má najít :D
Takhle to mám po většinou já.

Za první světové války mě tyto zbraně velice udivili, ale co dělat jiného než vzít bud toto nebo bodák. Asi to bylo dost ůčinné když se to používalo. Dost často se pro blízko používali dobře naostřené lopatky a to i za druhé světové války!!
Název: Re: k.u.k. Sturmtruppen (1916-1918)
Přispěvatel: rase Červenec 24, 2012, 09:18:57
Všechno vim a co nevim, to si vymyslim  :D Stačí hledat v googlu, ne česká, ale anglická slova (popřípadě použít překladač a cpát do googlu i ruská a německá slova). Pak člověk nachází hodně zajímavé stránky - pak stačí jen přeložit.
S bodáky je potíž, jelikož se sice zdají být děsivé, ale funkční moc nejsou. Přeci jen si stačí uvědomit že sekání dlouhým bodákem je neúčiné (stejně tak i šavlá v zákopu). Bodání je lepší, ale lepší je mít bodák na pušce (lepší údernost) ale do zákopu se člověk s puškou pořádně nevleze. V ruce je pak krátký bodák relativně taky né zrovna dvakrát funkční (bojovat s nožem chce cvik). Bylo by dobré použít pušku jako kyj, ale zase sme u problému s úzkými zákopy. Nejlepším řešením je prostě již zmíněná zákopová lopatka. Když se nabrouzí je ostřejší než bajonet, je dobře pádná (skoro jako sekyra) a úzká plocha neklade při kontaktu s tkání velký odpor. Jak se říká, když se dobře nabrousila, přepůlila člověka. Nejlepší je sekat do ramene nebo na spodek krku. Snadno se tak dají přeseknout důležité tepny. Bijáky se zdají být děsivé, ale není snadné s nimi člověka zabít - musíte mlátit, mlátit a mlátit (do hlavy) - takový středověk... ty dřevěné bijáky pobité hřeby sou tak akorát k poranění - než projdou oblečením (několik vrstev) tak propíchnou kůži jen povrchně. Moje volba by byla lopatka.

Nemáte tušení co je nahoře předposlední fotky ? Je to jak nějaká malá kovová pánvička (úplně nahoře vlevo)
Název: Re: k.u.k. Sturmtruppen (1916-1918)
Přispěvatel: Thor Herman Červenec 24, 2012, 09:27:14
pokud se nemýlím, jednalo se jakýsi "vrhač granátů" - tedy o pomůcku, která umožňovala delší hod. Tedy, pokud se nemýlím, četl jsem o tom tuším ve SR, nebo SM. Nebo někde jinde, takže naprosto bez záruky, jen má doměnka
 ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
Název: Re: k.u.k. Sturmtruppen (1916-1918)
Přispěvatel: Thor Herman Červenec 24, 2012, 09:34:35
Jinak taktice boje v zákopech nepřítele se podrobně  věnuje například i PŘÍRUČKA PRO PODDŮSTOJNÍKY z dob první republiky. V čele šli vojáci vyzbrojeni jen pistolemi a ručními granáty, za nimi s puškami a nasazenými bodáky, a úplně vzadu s prázdnými pytli na budování  provizorních opevnění. Je tam popsána taktika do nejmenších podrobností, doporučuji přečíst. Sehnat se to dá relativně snadno například na aukru, i cena nebývá přemrštěná
Název: Re: k.u.k. Sturmtruppen (1916-1918)
Přispěvatel: rase Červenec 24, 2012, 12:35:08
Diky za typ, nemáš ještě nějakou zajimavost k taktice R-U vojska ? Zní to dost zajímavě a odlišně od toho co sem si doposud myslel.
Název: Re: k.u.k. Sturmtruppen (1916-1918)
Přispěvatel: Thor Herman Červenec 24, 2012, 12:47:47
Diky za typ, nemáš ještě nějakou zajimavost k taktice R-U vojska ? Zní to dost zajímavě a odlišně od toho co sem si doposud myslel.
Bohužel ne, mým hlavním zájmem je naše československá prvorepubliková armáda.
Název: Re: k.u.k. Sturmtruppen (1916-1918)
Přispěvatel: jugen Červenec 24, 2012, 02:56:41
Dodal by som ešte to ,že tú príručku ,čo spomenul Thor nemusíte kupovať,dá sa nájsť na internete oscenovaná a za menší poplatok si ju môžte stiahnuť.
Název: Re: k.u.k. Sturmtruppen (1916-1918)
Přispěvatel: Thor Herman Červenec 24, 2012, 05:45:09
Jo, na to jsem zapomněl. Sám jich mám pár oskenovaných, ale stejně - držet v ruce originál. :)
Název: Re: k.u.k. Sturmtruppen (1916-1918)
Přispěvatel: Korchon Červenec 24, 2012, 08:03:15
Takže sturmtruppen byly elitní úderné oddíly... něco jako zelené barety ?
Název: Re: k.u.k. Sturmtruppen (1916-1918)
Přispěvatel: Thor Herman Červenec 24, 2012, 08:23:19
To asi ne, byly to oddíly řadové pěchoty,  jen speciálně cvičené pro útočný boj.  Ale jak jsem již výše uvedl, R-U armáda není mou doménou, soudím tak jen dle předpisů naší prvorepublikové armády
Název: Re: k.u.k. Sturmtruppen (1916-1918)
Přispěvatel: rase Červenec 24, 2012, 08:43:45
No obecně je známý fakt, že se jednalo o elitní jednotky. Jedná se ale o desinformaci šířenou spojenci. Němci z počátku vycvičili k tomuto speciálnímu boji jen malou skupinou důstojníků. Ti pak byli posláni k jednotkám a vycvičili další vojáky. Ti další a další. Cílem bylo aby se postupem času vycvičily k tomuto boji všechny bojové jednotky Císařské armády. Několik R-U důstojníků prodělalo také tento výcvik a po návratu školili další instruktory - u nás to bylo s výcvikem lehce opožděnější, ale nedá se říct, že by byli rakousko uherští sturmtruppeři kvalitativně horší než němečtí - základ byl stejný. Myslím že Německé útočné jednotky byly před koncem války dokonce zrušené - prostě už nebyly třeba, jelikož jejich roli dokázali zastat již řadové bojové jednotky. Spojenci ale měli celou dobu utkvělou představu že se jedná jen o málo početnou elitu - jejichž myšlenku pak přejal ostatní tisk a historikové. Cílem vrchního velení ale nebylo mít jen malou elitní skupinu vojáků, ale udělat "elitu" ze všech vojáků - což logický cíl.

K výzbroji byly preferovány lehké kulomety (jednotky jimi byly velice bohatě vybaveny. Co měl na začátku války pluk, měla na konci války četa). Z pušek se používaly krátké jezdecké karabiny, vojáci byli vybaveni pistolemi, revolvery (dříve je nosili jen důstojníci) a pokud to bylo možné i první samopaly. Hlavní zbraní útočných jednotek byly granáty, k jejichž používání se upravovala i výstroj a uniformy (různé bandalíry a vaky). + si vojáci pořizovali různé bijáky, mlaty a obušky. Bodáky se paradoxně nepoužívaly - nahradily je útočné nože (často zakrácené bodáky). Všechno bylo doplněné o lopaty, které nosil každý několikátý voják (nejednalo se o polní lopatku, ale o kratší lopatu, pro rychlejší kopání). Vojáci si také s sebou nosili velkou zásobu munice (ve speciálním bandalíru), vody a něco jídla, aby vojáci byli na bojišti více samostatní a vydrželi třeba za nepřátelskou linií bez pomoci co nejdéle. Řeknu to tak, němci v druhé světové válce nepřišli s ničím novým, prostě taktyka útočných drušstev byla tak přelomová, že němce udržela na špici i v druhé válce (!!!)

(http://beck.library.emory.edu/greatwar/postcards/emory:b32zm/large/)

(http://77mdbtd.devhub.com/img/upload/geras2.jpg)
Název: Re: k.u.k. Sturmtruppen (1916-1918)
Přispěvatel: Thor Herman Červenec 24, 2012, 09:25:57
RASE:
Asi jsi to shrnul pravdivě, musím jen souhlasit.