Panzernet fórum

Stránky www.panzernet.net => Připomínky k obsahu => Téma založeno: Jiří Fidler Září 14, 2006, 08:26:22

Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Jiří Fidler Září 14, 2006, 08:26:22
Vážení kolegové, zvláště Vy, kteří se pyšníte důstojnickými hodnostmi, račte si prosím uvědomit, že ve slušné armádě (např. československé meziválečné, značné části evropských, i oné Vámi oblíbené Wehrmacht) se nemohl důstojníkem stát člověk bez vzdělání, tedy bez perfektní znalosti mateřštiny. Na tomto fóru to dosti často vypadá jako v armádě, kde důstojníky dělají z kohokoli (příklad Československá lidová armáda v 50. letech minulého století). Aspoň ona shoda podmětu s přísudkem by nebyla marná.

S pozdravem

JF

P.S.

Wehrmacht (die W.) je rodu ženského, z čehož vyplývá i správný český ekvivalent a překlad "branná moc". Takže vždy ta Wehrmacht (nikoli ten) a vždy s velkým písmenem W.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: panzernet Září 14, 2006, 08:50:06
Dobrý den pane majore... tedy alespoň doufám, že ty nacionále, které jsem ke jménu Jiří Fidler našel, patří Vaší osobě.

Předně musím říct, že Vaše návštěva a příspěvky do tohoto fóra jsou pro mě osobně velkou ctí. Pokud jde o vztah jazykové kultury a vojenské hodnosti na tomto fóru... berte to prosím sportovně. Povyšování funguje ryze na kvantitativním principu.

Abych ale jen nefňukal a argumentoval... co třeba Sepp Dietrich? Dosáhl hodnosti SS-Obergruppenführer a přitom se většina dokumentů o něm shodne, že štábní kulturu měl nulovou a s gramatikou to myslím bylo podobné  :D

Upřímně se těším na Vaše (doufám) další příspěvky.

Admin
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Září 14, 2006, 08:53:10
Vážený pane kolego, nic ve zlím ale důstojnické hodnosti se přidělují automaticky podle počtu přízspěvků a ne podle nějakýho měkýho nebo tvrdýho i. Tady nejsme na nějakým odborným nevím čem ale mezi kamarádama a nějáký i nebo velký či malý písmeno nehraje roli, podobně jako hacky a carky, a důležitý je obsah zdělení, jinak mi přijde takový divný to oslovení vážení kolegové, vypadá to jako by jsme byli společně zaměstnaní u jedné firmy...  :lol:
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Jiří Fidler Září 14, 2006, 10:00:38
Takže asi pouze Vážení, aby se snad někdo neurazil. Domníval jsem se, že skutečnost společného zájmu o druhou světovou válku z nás dělá kolegy, ale asi nikoli.

Ovšem ona druhá věc - pravopis - tam bych si dovolil velice rázně oponovat. Kultura každého člověka se v době gramotnosti projevuje mimo jiné v kultuře jeho písemného projevu. Nikdo z nás, ani mezi kamarády, nevstane a neudělá, a klidně i v restauraci X-té cenové, uprostřed místnosti velkou potřebu. A s gramatikou je to obdobné. Či snad jsme z předchozího období komunismu již tak všichni zblbli, že pro nás pojem mateřského jazyka je překonanou veličinou. U lidí s tak odborně vyhraněným zájmem, který je možné pěstovat jen s takovým úsilím při hledání a získávání informací, jejich třídění, vyhodnocování a porovnávání, bych onu neúctu k jazyku nečekal. Nebo se domníváte, že napsat špatně i/y je menší chybou, než tvrzení, že Pz.VIB měl jako hlavní zbraň v závěsu za sebou houfnici ráže 405 mm?????

A Seppa bych za etalon rozhodně nebral, to bychom mohli kvalitu československé generality od roku 1918 poměřovat Čepičkou nebo Šejnou. Zdá se mi, že GFM. Manstein je zde vcelku oblíben, máte-li možnost, podívejte se na jeho texty, uvidíte velmi kvalitní stylistiku, o gramatice vůbec nemluvě.

S pozdravem

JF
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Jiří Fidler Září 14, 2006, 10:05:50
P.S.

Pokud si již přidělím nějaké slavné jméno z minulosti, nic proti tomu, každý máme nějaký vzor, ale asi bych mu v současnosti neměl dělat ostudu nekultivovaným písemným projevem.

JF
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: fík Září 14, 2006, 10:34:52
Poslyšte kolego, tady nejsme ve škole a vy mi připadáte až moc starostlivej. Nevim přesně jak to myslíte s tim minulým režimem, ale snad ne tak, že když píšeme s chybama tak jsme všichni komouši. Já většinu příspěvků píšu ve stoje z práce a tak nějaký chyby neřešim. A Manstein je moderátor tak u něj se to asi sluší no.Kdybyste se radši zepojil do diskuzí o něčem pořádném. Jak sám říkáte válka je náš společný zájem a na ostatní ať má každej svůj názor.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Jiří Fidler Září 15, 2006, 12:01:51
No dobrá, ale i ten Fík to zvládl z deváté třídy se samými jedničkami. Jde o to, že ve své bohorovnosti se vysmíváte svým učitelkám, když zrovna neznají nějakou drobnost z vojenských dějin (Bismarck, Tirpitz, Jamato, Musaši, ještě bych přidal Sovětskij Sojuz), tedy z obecného hlediska prkotinu, kterou odhalí maximálně jedno promile lidí, a sami jste schopni dělat chyby, za něž Vás považuje za blby minimálně polovina populace. A ruku na srdce, když se budete pohoršovat nad tím pojmem "blb", o oněch učitelkách si myslíte mnohem horší věci.

JF
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Září 15, 2006, 07:26:13
Teda kolego můj zájem o ww2 není nijak odborně vyhrazen, jsem jen modelář co se o tyto události a podobně zajímá jen jako  jako o svůj koníček, jsem jen žák deváté třídy základky a s měkým a tvrdým i si starosti nedělám  a stejně je ani neumím, ale když napíšu místo ň n tak obvykle každej pochopí o čem je řeč a zajímá se o to zdělení a myslíte že von Clausewitz byl nějakej vzorňáček? Ten podle mě háčky a čárky ani neznal, a kam až to dotáhl.
Název: Clausewitz
Přispěvatel: Jiří Fidler Září 15, 2006, 09:01:52
Hochgeschätz Herr Generalmajor Clausewitz.

S těmi háčky a čárkami máte naprostou pravdu. On to byl totiž Němec a němčina háčky a čárky nemá.

Nezbývá mi však nic jiného, než obdivovat Vaši logickou argumentaci. Víte, ono není důležité, kdo jakou školu vystuduje, ostatně zvládnutí pravopisu je záležitost absolvování základní školy, a tu snad máme víceméně všichni. Jde mi pouze o to, že sprostým způsobem urážíte a zlehčujete své učitelky dějepisu za jejich neznalost úplných prkotin (a nemylte se, dokázat, že i v německém vojenství máte podobné neznalosti, to není žádný problém, ale o prkotiny snad nejde), a přitom jim svým vzděláním nesaháte ani po kotníky - což právě neschopnost zvládnout pravopis ukazuje. A v tomto případě nejde u pojmu vzdělání o počet vychozených tříd, ale o schopnost aplikovat nabyté znalosti. Pokud to nedokážete u tak jednoduché věci, kterou je pravopis, tak jste v odborných záležitostech vojenských dějin zcela mimo.

Můžete si obecně dávat jména jaká chcete, přece po přečtení prvních řádek uvidí téměř každý, že jde o naprosté osly.

S pozdravem

JF
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: fík Září 15, 2006, 09:11:46
No  jak chcete. Nechápu proč vám na tom tak záleží, když tady o pravopis fakt nejde. Taky bych zkusil vypotit něco vzornýho, ale proč? Důležitej pro všechny před vámi byl obsah a já teď stojím u počítače a spěchám aby mě nenačapal šéf.A marty se s tou účou nechyt kvuli prkotině. Když měl pravdu on tak si aspoň tu dutku měla odpustit. A i jemu určitě chybka ujede a u lopaty fakt neskončí jak ho znám. Prostě chyby v pravopisu sme tady dřív neřešili :D .
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: panzernet Září 15, 2006, 09:27:59
Chápu, že člověku, který píše knihy a zabývá se akademickou činností prostě už z principu musí záležet na pravopise. Ohradil bych se ale proti té bohorovnosti. Touto vlastností většina lidí tady určitě netrpí.

Je vidět, že jste prostě zvyklý na jiný druh pléna. Byl bych rád, kdyby tohle diskusní fórum mělo pro členy a návštěvníky informační přinos a také nějakou kulturu. Na druhou stranu ale chci (a určitě nejen já) aby to bylo také místo, kde lidi podobných zájmů mohou nevázaně "pokecat" a pobavit se. Řekněme svého druhu on-line náhražka posezení nad pivem s kamarády. A teď ruku na srdce... kdo hledí nad pivem s kamarády na spisovnou mluvu???
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Peter Září 15, 2006, 09:33:54
Ja bych pridal taky svuj nazor. Pravopis je jiste dulezita vec, ale ja treba pisu bez hacku a bez carek, protoze nemam prilis casu a psani jde timto zpusobem mnohem rychleji. Souhlasim s panzernetem.

Byl bych rad kdyby se pan Fidler stal stalym clenem tohoto fora, protoze jeho poznatky jsou opravdu velmi velmi zajimave.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Bambi Září 15, 2006, 09:40:54
Citace: "clausewitz"
Vážený pane kolego, nic ve zlím ale důstojnické hodnosti se přidělují automaticky podle počtu přízspěvků a ne podle nějakýho měkýho nebo tvrdýho i. Tady nejsme na nějakým odborným nevím čem ale mezi kamarádama a nějáký i nebo velký či malý písmeno nehraje roli, podobně jako hacky a carky, a důležitý je obsah zdělení, jinak mi přijde takový divný to oslovení vážení kolegové, vypadá to jako by jsme byli společně zaměstnaní u jedné firmy...  :lol:


Bohužel se musím zastat pana Fidlera. Opravdu beru na vědomí, že příspěvky píšete v rychlosti a jde vám o obsah. Ale sakra nemusím psát jako Hotentot ! Gramatika patří ke všeobecnému vzdělání a můžu být znalec historie jaký chci, hrubými pravopisnými chybami se úplně deklasuji. A proč cituji? Jen na těchto 7 řádkách jsou 3 hrubé chyby v měkkém a tvrdém y a s-z. Interpunkci nepočítám, to už by bylo skutečně moc. Takže nic ve zlým, ale skutečně to patří ke všeobecnému vzdělání. Nemusím psát spisovně, ale správně. A omlouvat to rychlostí psaní je alibismus. Pokud vím, jaké je tam i, je mi jedno, jak rychle píšu.Sorry, nic ve zlém, Mr. Clausewitz.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: fík Září 15, 2006, 09:46:43
Citace
Nemusím psát spisovně, ale správně. A omlouvat to rychlostí psaní je alibismus. Pokud vím, jaké je tam i, je mi jedno, jak rychle píšu.

To neni pravda. Když sem něco napíšu a pak si to přečtu tak kolikrát nevěřím svejm očím. Ale někdy prostě nemám čas se opravovat tak sem asi Hotentot no  8)
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Bambi Září 15, 2006, 09:57:14
Nic osobně, chlape :) Teď jsem si třeba progoogloval slovo Hotentot a zjistil jsem, že s velkým H to je příslušník černošského kmene v jižní Africe, kdežto Hotentot jako expresívní označení člověka, mluvícího nesrozumitelně, se musí psát s malým h. Takže nikdo není dokonalý (o fous :P )Ne, reagoval jsem opravdu kvůli tomu, že mi to trhá oči.......měl jsem vždycky naštěstí vzácný dar, že když bylo něco gramaticky špatně, opravdu mě to bilo do očí. Ovšem ne každý to má, takže buďme shovívaví. Ale psát "zlí člověk, viznívá, vzívat (pokud nejde o zívání  :) ), vyjímka a pod. je fakt zvěrstvo........konec debatám o češtině, kvůli tomu tu nejsme.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Září 15, 2006, 12:58:05
Psaní ve spěchu není alibismus ale je to tak, když to chcu mít napsaný co nejdřív a jít na další topic tak se na nějaký i nebo y nedívám, ze začátku jsem se snažil taky psat správně a s háčkama a čárkama a opravdu to nejde, zabírá to zbytečně čas a pro koho? Pane kolego Fidlere, vím že jako učitel se na to díváte jinak než my ostatní ale co záleží na nějakejch velkejch a malejch písmenech nebo podobně? Že clausewitz byl němec, přesněji prušák vím taky nejsem blbej ale chtěl jsem jen podotknout že kdyby je znal tak by se s tím tehdy taky nepatlal a Bambi: Jak proboha záleží na tom že tam jsou tři chyby?! Kdybys přečetl celý forum a všechny přízpěvky tak dojdeš na to že překlepy a chby jsou skoro všude. To že pane Fidlere toho hodně víte neznamená že by jsme byli my ostatní naprostí osli.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Bambi Září 15, 2006, 01:02:42
Ale jo, ocitoval jsem Tebe, protože jsi byl nejblíž, nic osobního v tom nebylo. Opravdu mnohem důležitější je obsah, ale některý ty chyby fakt mlátí do očí.......tím nechci říct, že ty Tvoje. Už bych tu diskusi o pravopisu asi ukončil, nemyslím si, že by se všichni chytili za nos a otevřeli učebnice češtiny z pátý třídy........jen jsem se musel zastat pana Fidlera, jak jste se do něj všichni pustili......
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Září 15, 2006, 01:14:21
Já jsem se do něj nepouštěl ale poopravil jsem ty důstojnické hodnosti, a že nejsme žádní profíci ani odborníci
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Září 15, 2006, 01:14:49
Já jsem se do něj nepouštěl ale poopravil jsem ty důstojnické hodnosti, a že nejsme žádní profíci ani odborníci.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Kageneck Září 15, 2006, 03:34:55
Tak ja bych se take rad vyjadril. Jako mnoho clenu fora pisu i ja bez hacku a carek. Chodim do prvniho rocniku Gymnazia (jiz od 6. tridy) a po sedmi hodinove unavne prace, ktera je naplnena samym zkousenim, pisemkou a jinymi obcas stresujicimi vecmi, mam opravdu chut poslat vsechnu gramatiku nekam...... Cestina je sice jazyk pro nas dulezity, ale forum neni kniha a zde jde o vedomosti a ne o pravopis. Vy to jako spisovatel odborne literatury vidite jinak, ale spisovatelem se mohl stat jen clovek cestine blizky. Vedle toho existuji ale i takovi lide jako ja, kteri nehodlaji kontrolovat a premyslet nad kazdym slovem, ktere napisou.von Kageneck
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Září 15, 2006, 03:38:48
Přesně tak, já když se vrátím ze školy tak se chcu po otravování se ve škole si pokecat a ne dohlížet na idiotskej českej pravopis a nějaký blbostí který doted´ nikomu nevadily
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Sepp Rössner Září 15, 2006, 05:16:04
Hmm moc pekna diskuze , souhlasim s Pavlem ( Kageneck ) , btw ja taky chodim do prvniho rocniku vysokeho gymnazia a taky pisu bez hacku a carek , proste sem se tak naucil rychle psat a hacky a carky jeste nemam tak dobre zmaknute.

Nvm jak vy , ale ja kdyz nejaky prispevek ctu , tak si tech chyb v i a y skoro vubec nevsimam. Myslim ze tu ten pocet pravopisnych chyb na foru moc zvelicujete , podle me pisou vsichni az na par lidi uplne v pohode.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Září 15, 2006, 06:32:25
Přesně tak, když jsem začínal tak to pro mě sice bylo těřký přozpůsobit se ale zvykl jsem si na to a spíš jsem nějakým vzorným psaním nechcel vybočovat a prostě píšu jak mě to zrovna napadme, a tak jak mluvím.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hugo Primozic Září 15, 2006, 07:51:40
Souhlasím se všema až na Bambiho a Fidlera, :evil: ´jsme tady přece aby jsme si pokecalo o 2.sv,vyměnily si názory a né aby sme se tady prudily za pravopis,když tady na foru máme svůj. :D Dále jesli nás tady chcete Fiedlere označovat za blby či osli a vadí vám naše čeština můžete jít jinam. :evil:
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Září 15, 2006, 08:10:27
Já nevím, jestli to Hugo napsal ten konec zrovna dokonale ale má pravdu v tom že byste nás něměl považovat za osli  :evil: Neberte si to nějak špatně ale kdybyste místo diskusí o pravopise psal raději o bitvách nebo podobně bylo by líp.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: fík Září 15, 2006, 10:23:27
No hugo to možná slízne od adminů, ale je to hrubián fóra tak se neni čemu divit :D.  Snad jen tomu že nechtěl dát panu Fidlerovi na kokos :D .Jasně mě by taky zajímalo co si myslí "zelená palice" (bez urážky) a bitvách a problematice WW2. Zatim se řešil pouze pravopis a beranice starýho husara. A vylízaný učitelky. Možná by pan Fidler mohl rozštípnout topic o tanku Maus, Stalingradu, nekonečnou hádku o Jagtiger,..... :wink:
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Září 15, 2006, 10:50:47
Bravo fíku krásně napsaný, mě by to nenapadlo líp (není se čemu divit :lol: )  Jenom ne jagdtiger, když se podívám že to má 13 stránek tak se divím co všechno tam řešily, tak by se pan Fidler opravdu měl zapojit do debat o válce a ne o pravopisu... zatím se tu moc dobře neuvedl i když zase proti jammesovi...
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: fík Září 15, 2006, 11:07:28
Má to sice 13 stránek ale vždy se jedna opakuje dokola. A končí to nevyřešený :D . Třináct stran a nikým to ani nehlo. Hlavně hugo byl neoblomnej :D
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Září 16, 2006, 08:20:21
Právě proto jsem to ani nečetl, to bych u toho strávil celej den čtením toho jak to každej zavrhuje a Hugo se toho zastává podobně jako u tanku maus a e-100 pořád nějaký kdyby na to měli víc času...
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Peter Září 16, 2006, 09:56:38
Panove ja s Vami castecne souhlasim, Ale nemyslite, ze uz byjsme toho mohli nechat? Ja bych byl rad kdyby pan Fidler prispival casteji, jeho nekolik prispevku mimo pravopis bylo velmi velmi zajimavych. Ale mam pocit, ze nektere prispevky v tomto topicu ho od toho odrazuji.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Září 16, 2006, 10:07:52
Já nechci nikoho odrazovat od psaní přízspěvků, ale od označování nás za osly a tak. Celá tahle debata o pravopisu podle mě neměla vzniknout, a měli bysme od ní upustit a věnovat se něčemu zajímavějšímu a ne se hádat.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Peter Říjen 09, 2006, 04:52:07
Citace: "erich HARTMANN"
p.s-z pravopysem mni vleste na zada :x


Tak ja nechci nikoho pranyrovat za pravopis to v zadnem pripade, ani ja nemam vsechny prispevky urcite bez chyby, ale jsou precijenom urcite mantinely v kterych byjsme se mohli drzet. Nechci aby ses erichu urazel nebo neco podobneho, ale nekdy si to zkus po sobe jednou precist.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Říjen 09, 2006, 06:08:51
Peter má pravdu, mělo by to taky nějak vypadat, ale nějaký drobný chybky sou všude a ani nikomu nevadí
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Rastislaus Říjen 10, 2006, 01:56:49
O môj bože.  :shock:  Pravopisné chyby ... mám dosť buzerovania v škole, takže by som bol nerád, keby som náhodou namiesto "y" napísal "i" a niekto by tu začal do mňa hustiť, alebo by mi strhol hodnosť. Ak sa tu niekomu nepáčia tie pravopisné chyby, tak sem nemusí chodiť a písať to tu do tém.  :!:
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Říjen 10, 2006, 01:58:57
No Guderiane, o hodnost se neboj, a s tou poslední větou, nevím jestli to myslíš doslova, ale je to trochu přehnaný
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Rastislaus Říjen 10, 2006, 02:20:02
Ja to myslím smrtelne vážne. Ty si mysliš, že keď niekto spraví na fóre chybu, tak má byť hneď potrestaný alebo čo ?  :?
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Bambi Říjen 10, 2006, 02:25:55
Pro většinu v tomto topicu :Sakra přestaňte už tady fňukat a navzájem se ujišťovat, že psát jako trouba je vlastně úplně normální a důležitý je především a jen a pouze obsah !!! Až se budete jednou ucházet o zaměstnání, zkuste napsat do životopisu: "Mám tři visoký školi, tři inženýrskí tytuli, umim vsechno, vsemu rozumým, jen kašlu na nějakej pravopys !!!!!" A nabídky se jenom pohrnou.......

Psal jsem si s panem Fidlerem, sdělil mi, že v současné době už tohle fórum navštěvovat nebude. Se vší úctou k vám všem, přeci jenom to byl zatím nejerudovanější člověk tady na fóru a povedlo se vám ho vyštvat.Já holt ten pravopis překousnu a budu číst všechny příspěvky, protože mi jde skutečně o obsah, ale už si tady přestaňte plácat játra jak jste skvělí a nonkonformní a ukončete tenhle topic !!S láskou bambi  :D  :D
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Říjen 10, 2006, 02:30:06
Tak já nevím jak jiní, ale já jsem nikoho vyhánět nechtěl, byl bych rád kdyby na forum chodil a psal přízpěvky, jen ne že jsme osli. A odpust´ mou nevědomost, co znamená slovo nejerudovanější? Nikdy jsem to neviděl a nyslyšel, myslím to vážně, nevím
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Bambi Říjen 10, 2006, 02:46:57
Slovo:erudovanýVýznam:znalý, zkušený, vzdělanýDle údajů z netu.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Galland Říjen 10, 2006, 04:46:45
S pravopisem je to zly, ne na tomto fotu, ale všeobecně v češtině, jo to takova****, kdo to ma pochopit?
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Říjen 10, 2006, 04:51:36
Přesně tak, stačí mi pravopis a čeština ve škole hodinu deně až moc, a nenávidím to, tak nevím proč bych měl psat vzorově sem, když na forum chodím abych si pokecal o válce, modelech a tak, ne kvůi psaní nějakejch vzornejch nesmyslů
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Galland Říjen 10, 2006, 05:01:25
Muj nazor, lip bych to nerekl, zeptejse kohokoliv a potvrdi ti to
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Říjen 10, 2006, 05:02:22
No, kohokoliv asi ne, prohlídni si celej tenhle topic
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Galland Říjen 10, 2006, 05:04:36
No dobre, tak jenom tech skolou povinnych lidi, ale stejne cestinou se neuzivis, jenom ti to kazy prumer na vizu, protoze to nemas sanci pochopit. napr takovej vjettnej rozbor nebo jak se tomu nadava
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Říjen 10, 2006, 05:08:43
Tak to se shodnem, nevím jako k čemu mi to v životě bude, stejně tomu nerozumím. a to si v osmičce, devítka je taky něco, školu sem ale nebudem tahat.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Kageneck Říjen 10, 2006, 05:09:14
Vetnej rozbor mam nastesti uz za sebou. Ale jo souhlasim asi se vsema.... psani tvrdych a mekkych "I" by mela byt pro Cecha samozrejmost, ale kazdej nejakou tu chybu udela zvlast, kdyz premysli nad tim co zrovna pise, tak pravopis jde stranou. Ale do krajnosti bych to nehnal. A pokud Fidler prestal psat proto, ze jsme se ozvali nad tim co on nam vytykal, tak k tomu myslim nebyl duvod. Ja mel z neho pocit, ze se chova trochu povysene nad nama.... Nejdriv si o tom neco prectete nez zacnete psat... atd. Ale at se rozhodne na forum vrati.von Kageneck
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Říjen 10, 2006, 05:12:31
Přesně tak, když píšu např. o nějakým filmu a myslím na to co tam je a jak to zformulovat tak nemyslím na nějaký i a y.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Peter Říjen 10, 2006, 05:26:51
Tak panove se se to pokusim shrnout a vyjadriv svuj nazor.Clausewitz, Galland - mylite se, ze cestinu potrebovat nebudete, kamkoliv pujdete do zamestnani vsude se stim setkate. A pokud napisete do zivotopisu, ze mate "Visokou školu", tak Vas kazdy bezpardonu vyrazi. A kdyz uz zamestnani mit budete, tak pokud napisete Vasemu nadrizenemu "zadost o tideni dovolenou" tak poletite ani nebudete vedet jak. V tom plne souhlasim s Bambim. Na druhou stranu chapu, ze zde jsme za ucelem diskuze o vecech, ktere nas zajimaji a proto obcasne pravopisne chyby muzeme prehlizet. Ale i tohle ma urcite mantinely.Mnohdy staci si po sobe prispevek jednou precist a drobne preklepy ci chybicky opravit. Ja to taky takhle casto delam, dokonce edituji nektery prispevek nekolikrat pokud si vsimnu nejake nepresnosti.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Říjen 10, 2006, 05:38:34
No to jo, ale myslíš že já vím kdy napsat ktrerý i? Jen když mě to trkne a nebo když je to něco co znám, jinak tomu nerozumím.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Galland Říjen 10, 2006, 07:40:05
Mylim ze kdybych rikal sefovi o dovolenou tak mu to reknu a nebudu mu to psat...ale to sem nepatri, ale vem si ze vsechny vyznamnejsi veci se dnes pisou v anglictine
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Říjen 10, 2006, 07:42:11
A já myslel že si němčinář. Je to ale odběhnutí
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: erich HARTMANN Říjen 10, 2006, 07:42:14
Citace: "Peter"
Citace: "erich HARTMANN"
p.s-z pravopysem mni vleste na zada :x


Tak ja nechci nikoho pranyrovat za pravopis to v zadnem pripade, ani ja nemam vsechny prispevky urcite bez chyby, ale jsou precijenom urcite mantinely v kterych byjsme se mohli drzet. Nechci aby ses erichu urazel nebo neco podobneho, ale nekdy si to zkus po sobe jednou precist.
no jo no ,pokud vim tak opravdu spatne napsany sem mel jenom 1 prispevek a to proto ze sem to psal ve skole kde maji na opak klavesky a navic to bylo v hodine a ten nas starej dedek mel zase naky kery.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Říjen 10, 2006, 07:43:58
No, nic ve zlám ale řekl bych že jich bylo víc, ale celý forum prolejzat kvůli tomu nebudu
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Galland Říjen 10, 2006, 07:44:58
To muzu potvrdit, ale ty mas chyby ve vsem, ale presto ma diktaty lepsi nez ja...harant
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Říjen 10, 2006, 07:47:23
No tak snad se tu vy 2 nebudete přesvědčovat navzájem kdo má lepší diktáty, to byste si mohli nechat do školy, měli bysme pak na foru pěknej zmatek, nakonec byste se ptali na domácí úkoly :lol:
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Galland Říjen 10, 2006, 07:50:14
Citace: "clausewitz"
No tak snad se tu vy 2 nebudete přesvědčovat navzájem kdo má lepší diktáty, to byste si mohli nechat do školy, měli bysme pak na foru pěknej zmatek, nakonec byste se ptali na domácí úkoly :lol:
Neboj my se tady o ukolech nebudem bavit, mozna, asi by sme byli oznaceni za spamery a to bych nechtel
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Říjen 10, 2006, 07:54:53
Tak vidíš, kdo by taky chtěl? Pravopis je zkrátka a dobře hnus a nebudem ho sem už tahat
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: erich HARTMANN Říjen 10, 2006, 07:59:31
ty diktati bych ti klidne prenechal.Ale clausewitzi musis uznat ze nemam vic chyb nez ty.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Říjen 10, 2006, 08:03:30
Já nevím, já mám víc přízpěvků takže jich asi víc je, až budeš podplukovník tak si o počtu chyb popovídáme, jo? 8)
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Jiří Fidler Říjen 10, 2006, 09:05:47
Dobrý večer všem.

Jak vidím, tak moje úvodní replika přinesla naprosto nečekanou úrodu názorů, takže asi opravdu ťala do živého. Necítím potřebu se za to nijak ospravedlňovat, neboť skutečnost, že se zde z vlastní vůle ospravedlňovali moji názoroví oponenti, také o něčem svědčí.

Já jsem to tedy rozštípl pro sebe následovně - budu reagovat pouze na sdělení, jež budou aspoň trochu gramaticky správně (tedy i/y, s/z apod.). Samozřejmě, pokud nekdo pise telegraficky, proti gustu žádný dišputát, ale nechtějte po mně, abych v tomto pripade odpovidal obdobne. Dalo mi dost prace napsat telegraficky tyto radky.

Takže se trochu porozhlédnu a někde něco připodotknu.Ještě pro toho šprýmaře, který mne, prý "nic ve zlém", označil za "zelenou palici". Tak na vysvětlenou, jsem od ledna 2004 ve výslužbě a nyní jsem již úplně na volné noze jako historik, politolog a překladatel.S pozdravem

JF
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Říjen 10, 2006, 09:12:36
Tak jestli to mělo být na mě tak o tom nic nevím, tohle označení jsem viděl až ted´, jinak jsem rád že jste se vrátil, snad to s tím i/y a s/z nemyslíte doslova páč já i/y opravdu neumím, jen v některých případech, snad to nevadí.
Název: zelená palice
Přispěvatel: Jiří Fidler Říjen 10, 2006, 09:56:31
Ne, nebylo to na Vás, Herr General.

A toto mi nepočítejte jako příspěvek.
Název: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Říjen 10, 2006, 09:59:26
Tak vykat mi snad nemusíte a jsem je podplukovník, ke generálovi mám ještě daleko.
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: shooter147 Listopad 05, 2009, 05:58:21
Chcem sa spytať keď nebudem pisať po česky vadí to? :D
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: pospec Listopad 05, 2009, 06:10:01
Chcem sa spytať keď nebudem pisať po česky vadí to? :D
Neprovokuj. :D Smíš tady psát i slovensky, ale spisovně podle pravidel pravopisu. Ve většině pravidel daných sekcí uvidíš, že se vyžaduje rozdíl mezi i/y, velké písmeno na začátku věty či tečky a čárky, tam kam patří....si přečti však pár pravidel ohledně pravopisu....
Víc ti k tomu neřeknu....POSPEC
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: GREIF Leden 07, 2010, 09:18:18
Jo pánové,copak i,y ale pro mě jako počítačového analfabeta z,y napsané na jedné klávese součastně :)to je pak oprav.pořád si dávám pozor ale kdybych měl někde v budoucnu chybu tak se omlouvám. :D
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: pospec Leden 07, 2010, 10:34:45
Pravidla přispívání-pravopis
1) Vzhledem k tomu, co zde předvádí někteří přispěvatelé, bylo rozhodnuto mazat příspěvky ignorující rozdíl mezi i/y, interpunkci a jiné jevy, jejichž dodržování je pro psaný projev nezbytné. Cílem tohoto opatření není buzerovat nikoho za zapomenutou čárku či překlep, nýbrž potírat ty nejhorší prasárny a přimět přispěvatele k psaní na úrovni, jaká odpovídá psanému projevu určenému pro veřejnost.
Tenhle dodatek k pravidlům vstupuje v platnost 10.V.2008.
2)Ten kdo moc psaní Y/I neovládá má možnost využít programů jako MS Word nebo Open Office Writer, které mu s korekcí pravopisných chyb pomohou.
Tahle pravidla určují chod všech sekcí od techniky až po pokec....
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: zelezny kriz Leden 08, 2010, 08:11:02
Já mám spíš problém s ů nebo ú..jelikož ti konstruktéři klávesnice mysleli hlavně na prémie a ne na práci/viz y,z, jak psal Greif/mám potíže s rozeznáním těchto dvou ů a ú.A to nejsem nějaký brýlovec,mám jen brýle na čtení s ohledem k věku...Takže ne, že bych netušil, kdy se jaké píše,ale někdy na to prostě kašlu ,neustále se vracet..ale je pravda,že to není vůbec správné...A co se týče i,y je vidět,že i když někomu to dělá problémy a hodně čte,tak již pohled na slovo např. krisa u čtenáře vyvolá paniku a hned jej opraví,ale nečtenář slovo přejde bez mrknutí oka...Proto mi u takového člověka zarazí,když nám sděluje,co všechno četl,nebo dokonce dělá rozbor knihy....Ale jak se říká...jsi-li bez viny,hoď kamenem...Mě také dlouho trvalo,než jsem přišel na to,/vlastně mi poradila moje žena/ jak napsat velké písmeno s háčkem.....Taky pěkně nedomyšlená kravina/není to sice slušné slovo, ale je spisovně,ne?/
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: jíra Leden 08, 2010, 10:23:55
No protože klávesnice qwerty není český vynález a je mezinárodně využívaná, to co můžeme udělat maximálně je obohatit ji o naše písmenka, ale jen tam, kam se vejdou. Takže "ů", protože se přeci jen používá více, tam je, zatímco "ú" tam není. Taky mně to vadí, protože furt tam nejdřív házet čárku a pak teprve písmeno... Proto dost lidí píše bez diakritiky - ostatně na to byla taky klávesnice vymyšlená, čili ti za vodou píšou velká písmena jen se shiftem, ale naše pokroková čeština má také měkčené hlásky a to bohužel nejde psát "shift+č" například a to je děsnej vopruz.
Nadruhou stranu, pokud píšete v nějakém editoru (Word), tam se automaticky opravuje snad všechno, takže můžete psát velice rychle.
Jak píše kříž, čtením se člověku ta slova dostanou pod kůži a za sebe můžu říct, že nad tím nepřemýšlím a většinou to napíšu správně. Horší je to s interpunkcí, správně oddělit věty a celkově s pravidly psaní - typografie.
Psaní .... místo ..., nepsání mezer za čárkou a tečkou, rozdíl mezi 9mm a 9 mm to vážně dá člověku zabrat.
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Por. Iko Leden 08, 2010, 03:49:50
No protože klávesnice qwerty není český vynález a je mezinárodně využívaná, to co můžeme udělat maximálně je obohatit ji o naše písmenka, ale jen tam, kam se vejdou. Takže "ů", protože se přeci jen používá více, tam je, zatímco "ú" tam není. Taky mně to vadí, protože furt tam nejdřív házet čárku a pak teprve písmeno... Proto dost lidí píše bez diakritiky - ostatně na to byla taky klávesnice vymyšlená, čili ti za vodou píšou velká písmena jen se shiftem, ale naše pokroková čeština má také měkčené hlásky a to bohužel nejde psát "shift+č" například a to je děsnej vopruz.
Nadruhou stranu, pokud píšete v nějakém editoru (Word), tam se automaticky opravuje snad všechno, takže můžete psát velice rychle.
Jak píše kříž, čtením se člověku ta slova dostanou pod kůži a za sebe můžu říct, že nad tím nepřemýšlím a většinou to napíšu správně. Horší je to s interpunkcí, správně oddělit věty a celkově s pravidly psaní - typografie.
Psaní .... místo ..., nepsání mezer za čárkou a tečkou, rozdíl mezi 9mm a 9 mm to vážně dá člověku zabrat.
Ale já mám na klávesnici "ú"
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: zelezny kriz Leden 08, 2010, 04:06:27
Já tam taky ú mám,ale tušil jsem přesně,jak řekl Jíra,že ten problém s klávesnicí vznikl z úpravy anglosaské klávesnice na náš jazyk...Ale přesto si člověk uleví zanadávat si....ti nevinní,na které si zanadávám,to netuší a mě je lépe.Moje matka mi řekla jednoduchou pomůcku na y a i..Platí na většinu případů...Když jsou to ti/muži,chlapi..atd. je měkké i a když jsou to ty/ženy,kozy,dámy atd. je tvrdé y...Funguje to....
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Por. Iko Leden 08, 2010, 04:13:35
Ta pomůcka je pravdivá, dokonce nám to takhle řikala učitelka ve škole, ovšem já mám vždy problém si na ni vzpomenout
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: jíra Leden 08, 2010, 06:40:24
To je škandál! To si tam to "ú" budu muset někam namalovat, jinok to nevidím.
Shoda podmětu s přísudkem je nejčastější větší chyba - kdo dodržuje psaní ta auta, ta slova? Spíše ty slova, ty auta. Včetně mě. Nebo psaní mně a mě, taky to zdržuje, protože na to člověk musí myslet a tak mnozí píšou jenom krátce"mě".
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: zelezny kriz Leden 08, 2010, 07:39:35
V tom mám taky bordel...Napíšu si vedle sebe obě a použiju to, co se mi více zamlouvá.Samozřejmě, když píši něco důležitého.../třeba milostný dopis.../
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Werner Mölders Leden 08, 2010, 08:37:38
Mně je v 3. a 6. pádu víc není třeba řešit.
Takže dej to mně, o mně atd.
Jinak kde jde tahle zákeřnost nahradit tě, nebo tebe, se píše mě. Kde jde použít tobě, se píše mně.
Tohle mi taky dělávalo problémy, ale teď jsem si uvědomil tohle a mám klid  :)
Já jsem stále na škole, takže tyhle problémy řeším poměrně často.
Neberte to jako nějaké poučování, ale třeba to někomu pomůže. Dovedu si představit, že když někdo ve škole nebyl dvacet let tak to zapomene.
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: zelezny kriz Leden 08, 2010, 09:02:05
Nejen zapomene,ale je úplně blbej...Horší ale je,když to neuměl ani tehdy...Děkuji za osvěžení paměti..Nejhorší je,když člověk neví přesný pravopis a musí raději napsat úplně jinou větu a ta už není tak vhodná, jako ta původní,pravopisně náročná.....A je-li to moc často,tak ten text podle toho vypadá....
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: jíra Leden 09, 2010, 07:34:17
Citace
Mně je v 3. a 6. pádu víc není třeba řešit.
Takže dej to mně, o mně atd.
Jinak kde jde tahle zákeřnost nahradit tě, nebo tebe, se píše mě. Kde jde použít tobě, se píše mně.
Tohle mi taky dělávalo problémy, ale teď jsem si uvědomil tohle a mám klid  Úsměv
Já jsem stále na škole, takže tyhle problémy řeším poměrně často.
Neberte to jako nějaké poučování, ale třeba to někomu pomůže. Dovedu si představit, že když někdo ve škole nebyl dvacet let tak to zapomene.
No právě díky škole už tohle mám víceméně pod kůží. Navíc studuju tu naši krásnou češtinu, takže čekám ještě víc zlepšení... Kdybych to asi neměl ve škole, tak to bude dost chabé. Ale to není to nejdůležitější, protože důležitý je základ a to je interpunkce a diakritika, pak to nebije do očí.
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Bambi Leden 11, 2010, 10:51:40
Při zběžném pohledu u kolegy Ironcrosse tolik chyb nenacházím...jen drobnost, po čárce se dělá mezera. Ale to už je učiněný detail.... :)
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Tony eM Srpen 28, 2010, 11:31:18
Dámo a pánové, tento příspěvek jsem už chtěl napsat dříve, ale jaksi se na něj nedostalo. O co vlastně jde? Jsem velmi nerad, když dobrý článek nebo následná diskuze je narušena (znehodnocena) příspěvkem o pravopisu. Na to je zde vytvořeno toto téma, i když si myslím, že vhodnější bude informovat autora přes SZ.
Takže vydávám toto doporučení (nařízení) :
1.) Pro nespokojence s pravopisem - nechci vidět žádný příspěvek upozorňující na překlepy a pravopisné chyby mimo tohle téma, jinak budu mazat (možná i celý příspěvek).
2.) Pro autory článků - když už si dáte velkou práci s článkem, dbejte na pravopis. Je mi jasné, že se nedá tomu zabránit, ale když použijete automatickou opravu pravopisu, odhalíte 99% překlepů a chyb. Kdo nepoužívá textový editor, může použít i obyčejný email, tam dejte pozor, při zkopírování textu dochází občas k záměnám různých značek, např. (") se mění na (?).
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: Hans Lehmann Leden 23, 2011, 05:30:50
Súhlasím... nepatrí sa písať o chybách v pravopise pod články kde chyby sú.. ja síce niesom žiaden pravopisár ale snažím sa písať "slušne", je neuveriteľné aký je rozdiel keď sa dá čítať ako v knihe a dnešným slangom typu "cekuj tu plechovku, ta ma teda kaaaanon"... ako som písal niesom dokonalí a často robím chyby ktoré si nevšimnem, ak niečo také v mojich príspevkoch uvidíte dajte mi prosím vedieť zaslaním správy, veľmi rád všetky chyby opravím... tiež mi nevadí keď niečo nieje dokonalé a sme ľudia takže sa mýlime, ja nikomu vypisovať o jeho chybách nebudem (Ak to samozrejme nebude tvrdenie namiesto "pes sa hodí pod tank" bude " tank sa hodí pod psa")

Ale celkovo ma problém pravopisu veľmi netrápi a popravde ma pobavilo na začiatku že jeden nemecký generál vie pravopis druhí nie, Hans Lehmann tiež nebol žiaden vysokoškolák a písal normálne podľa okolností... (Ak mal nejaký generál, konkrétne Manstein napísaný denník úplne dokonale ako spisovateľ som si na 100% istý že ho nepísal zrovna uprostred boja zalezený v tanku pod paľbou, aj keď určite chcel svoje pocity zaznamenať v reálnom čase)

Toľko odo mňa, Pozdravy,
Lehmann
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: jugen Červenec 18, 2011, 04:10:10
Ja si tiež myslím že gramatika by sa tu ako tak mala dodržovať ale pravdu povediac ja sa snažím iba aby bolo dobre i/y a nech text dáva zmysel..čiarky sme preberali síce tento rok ale píšem ich len keď musím  :D Taktiež by som nebazíroval na tej gramatike pokiaľ to dokáže čitateľ normálne prečítať...  ;)
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: zelezny kriz Červenec 18, 2011, 05:42:25
Ono jde i o to, že když píše student střední školy jako prvňáček, je to trapné..Já osobně jsem dlouho nic nepsal /mimo osobních poznámek/ a bylo to vidět,  psal jsem jako prase , podobně jako absolvent zrychleného kurzu řeči státu nabízejícího azyl..I teď to není žádná sláva a jsem rád, že jsem byl upozorněn vzdělanějšími kolegy na moje největší boty..A naopak je vidět, že kdo hodně čte, má větší slovní zásobu než ten, kdo hlavně hraje hry..A naši spisovatelé svůj talent mohli rozvinout pouze a jen četbou cizích a psaním svých povídek.. ;)
Název: Re: Bitva o Floridu - diskuze
Přispěvatel: Sláma Září 27, 2012, 12:54:35
Nyní nejsou žádné k dispozici. Jediné co je, je pár T-34/85 ještě z korejské války.
Já ale nevím co máte s tím Vietnamem. Americké síly tam byly až v roce 1965. Do té doby se tam řezali Vietnamci sami. A ruské BVP byly až v polovině 60. let. Pokud se mýlím tak mě opravte
A ty pěšáky si klidně vezměte. Taky nechci aby vám něco uteklo.
Mýliti se je lidské, ale těch hrubek co máš v textu je na čistou pět z jazyka českého. Pokud se nestydíš, projeď si text alespoň Wordem s automatickou opravou!!
Název: Re: Re: Bitva o Floridu - diskuze
Přispěvatel: GangstaMajk Září 27, 2012, 01:09:44
Omlouvám se, že píšu jako prase, ale zaprvé já nemám word ale open office a ten má automatickou opravu nějakou pošahanou a zadruhé já mám disortografii. To znamená, že když píšu rychle a nepřekontroluji si text než ho pošlu, tak tam prostě sekám jednu chybu za druhou. Tím se neomlouvám, jen sem chtěl naznačit, že ne všichni lidé jsou super dokonalí jako Vy.

S pozdravem GangstaMajk

Jinak, text jsem si překontroloval
Název: Re: Pravopisné chyby
Přispěvatel: NeonMaster Prosinec 08, 2014, 08:30:54
Já mám diskgrafii a píšu normálně většinou bez chyb . Na to se nevymlouvej a i kdyby s tím měl někdo problém je povinnost si to po sobě opravovat.  :-\