Panzernet fórum

Jednotky => Československé jednotky => Téma založeno: holoubek Leden 15, 2008, 11:32:34

Název: Čs. letci
Přispěvatel: holoubek Leden 15, 2008, 11:32:34
nevíte někdo o linku na stránky s kompletním seznamem čs. letců za II.sv.války  ....  popřípadě i parašutistů:
Název: Re: čs. letci
Přispěvatel: pan.sup Leden 16, 2008, 10:54:51
http://www.euportal.cz/Articles/952-sbohem-generalu-frantiskovi-fajtlovi.aspxTohle je asi nejlepší, co znám:

http://www.topsid.com/index.php?war=ceskoslovensko&unit=stihaci_esa
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Sláma Leden 25, 2009, 01:04:57
Tady bych asi více poradil literaturu v knihovnách,než internet.Co vím,velice intenzivně se kdysi o letectvo,strukturu,vývoj státních poznávacích znaků zajímal Ing.Jan Krumbach a publikoval v tehdejším L+K.Bylo to v letech 1975.1979. Posléze zpracovával historii letiště v H.Králové pan Fořt /tuším křestní jméno/ František.

Nalezl jsem poměrně podrobné seznamy v knihách J.Rajlicha: 310.čs.stíhací peruť a 313.čs.stíhací peruť. Tedy nikoli na netu.Jsou tam ale opravdu jen jména pilotů, létající v těchto perutích.Nikoli technici nebo další "ground staff".Dále v knize E.Čejky nalezneš poměrně přesné seznamy padlých a nezvěstných čs.letců. /teď nehovořme o kvalitě díla. Bylo vydáno v dřívější době./
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Ivan Kožedub Únor 02, 2009, 10:13:05
Alebo možem odporučiť knihu Z.Šmoldas-Čseskoslovenský letci v boji proti fašizmu NV 1987 obsahuje pomerne obsiahle aj ked neviem či presné zoznamy lietajuceho personalu aj všetky podstatne štatistiky
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Sláma Únor 03, 2009, 05:22:47
Vzhledem že toto téma je strašně široké,budeme jej dále rozvíjet? Letecké pluky v ČSR,nebo spíše válečná činnost našich letců v zahraničí? Nebo poválečná doba ČSLA? dejte vědět,díky.Sláma
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Hamerinski Únor 03, 2009, 06:14:22
Vzhledem že toto téma je strašně široké,budeme jej dále rozvíjet? Letecké pluky v ČSR,nebo spíše válečná činnost našich letců v zahraničí? Nebo poválečná doba ČSLA? dejte vědět,díky.Sláma
Podle mě nic nebrání téma rozvíjet. Hans bude asi pro první republiku, já sám bych se přiklonil k době WW II a po válce kdy přišly první MiG-15 do naší výzbroje.
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Hans Únor 03, 2009, 10:19:59
Ač je Hans velkým obdivovatelem předválečné čs. armády, sám nemá k tomu tématu moc co říct, takže debatujte na libovolné téma z tohoto širokého okruhu - kdykoliv by šlo případné věcné problematice na konkrétní téma vytvořit oddělením od obecného vlastní prostor.
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Josef CETH Březen 28, 2009, 01:30:11
Krásná, leč spíše fotodokumentace než kniha je titul Zdenka Hurta: Stíhači Češi a Slováci v RAF za druhé světové války
Podobnou problematiku nabízí i kniha Zemřeli jsme pro Anglii, nebo Češi a slováci nad kanálem La Manche
Ps: autory si přesně nepamatuji, tak to nechám otevřené později doplním.
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Sláma Duben 15, 2009, 11:18:35
Za války bojovali naši letci v sestavě RAF VR. To je známo asi všem   :) .Nehodlám zde opisovat ze skvělých prací historika pana Rajlicha, ale jedna věc mne zaujala. A tou je návrat našich pilotů z Anglie do vlasti.
Po skončení války byly naše perutě soustředěny na letiště Manston v jihovýchodní Anglii / najdete ji na gúglu v tom nejvýchodnějším výběžku Anglie. Často to bylo první letiště, kam pochroumané stroje z bojů přistávaly. A i dnes je stále v provozu RAF, air transport force/
Již 13.7.1945 jednal náš gen.Janoušek, v té době  v hodnosti Air Vice Marshall  ( A/V/M ) RAF s A/V/M F.Dicksonem o způsobu návratu našich letců do ČSR. Bylo dohodnuto, že stíhací perutě se vrátí souběžně a najednou i s bombardovací perutí, která ale dále bude  vykonávat letecký most přepravy osob a materiálu. Také, že do ČSR nepoletí žádný britský příslušník, vykonávajících službu v čs.jednotkách. Letouny ponesou čs.výsostné znaky a piloti již v té době budou mít na sobě čs.vojenské uniformy. Opravdu naši piloti přiletěli již v battle-dressech zelené barvy s čs.vojenskými hodnostmi, i když rádi uváděli i ty britské. Mnohdy totiž byly vyšší( často i důstojnické). A jedna věc na závěr. V Československu budou naše letadla pouze "detašována", až do dobyformálního, tj.smluvního uvolnění ze svazku RAF.
Takže jen pro úplnost - to, že ve většině čs.filmů se naši piloti po válce, u nás na území ČSR, objevují v britských unimformách RAF, je jen filmařský, či režisérský záměr, či představa. Ve skutečnosti tomu tak nebylo. I když věřím, že mnozí z nich si uniformu opravdu schovalo a domů přivezlo.

http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/middle/6/8/9/0874986.jpg
Odkaz na fotografii...
Foceno v Roudnici nad Labem na Memorial Air Show v roce 1993.Bohužel v dubnu 2002 došlo v Jižní Africe k nehodě, kdy tento letiun byl zcela zničen a pilot se zabil.Takže i tento snímek je již historií.........
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Sláma Duben 19, 2009, 01:29:58
Ještě pár zajímavostí k poválečnému letectvu obnovené ČSR:
Do vlasti přiletělo postupně 54 strojů Spitfire LF Mk.IX E pod vedením mjr.Jaroslava Hlaďa dne 13.8.1945 /čs.stíhací wing ve Velké Británii/. Dalších 12 strojů téhož typu přiletělo do ČSR dne 24.8.1945 pod vedním pplk.Tomáše Vybírala,poslední 4 stroje přivedl jako velitel npor.J.Šodek 8.9.1945. Velení letectva plánovalo postupně ve VB zakoupit až 148 Spitfirů,ovšem Únor 1948 vše změnil.I tak do té doby mělo v našem letectvu sloužit až 77 strojů typu Spitfire.Z bývalých čs.perutí byly vytvořeny nové stíhací pluky se sídlem V Praze-Kbelích, v Č.Budějovicích (letiště Planá) a Brně (Slatina). K 11.červenci 1946 disponovalo naše letectvo celkem 146 stíhacími letadly a to:
68 ks Spitfire LF Mk.IX E
24 ks Lavočkin La 5FN
54 ks Lavočkin La 7
V tomto roce ale již sovětskou vojenskou komisí bylo doporučeno La 5FN vyřadit z provozu,byly vyrobeny v r.1944 a v té době se již projevovaly na nich různé vady a pokroucení.Protože se ale jednalo o poměrně velkou část počtu letounů,nejprve chtělo velení zakoupit v SSSR až 60 dalších strojů La-7. Bylo ovšem odmítnuto ze strany SSSR.Je nožné jen spekulovat,co bylo příčinou.Snad politické vazby,snad to,že v té době již běžel program výroby celokovových La-9/11 a rozbíhala se výroba proudových strojů. /MiG-9,La-160,Jak-15/17/ Příchod proudových Jaků-23 do ČSR bych již hodnotil ve zcela jiné kategorii.
Vraťme se k La 5FN. Čs.vojenská technická komise nakonec rozhodla o dalším provozu těchto letadel,ale se zákazem (!) akrobacie a prudkých obratů.Takže asi byly dobré jeron na okruhy....Přesto byly vyžazeny až v r.1948 z provozu, La-7 o dva roky později,v r. 1950. V té době,tj. v r.1948,ale byly již Spitfiry přelétávány do Izraele.Bylo prodáno celkem 59 letuschopných a 2 neletuschopné exempláře ,společně s 25 letouny S-199. Ty již byly v té době také dodávány k bojovým útvarům jako náhrada....
Prodáno bylo celkem 61  ks letounů typu Spitfire.Ostaní, asi 13 ks. bylo již odepsáno z důvodů různých havárií,dalších 11 bylo opravováno s rozličnými výsledky.Dokonce na 3 strojích uletěli piloti do zahraničí. První úlet na Spitfirech z ČSR byl proveden 2.4.1948 na letounech z LVA /letecké voj.akademie/ v Hr.Králové do britské zóny v Německu. Byli to kpt.Jílek a kpt.Slepica,oba bývalí příslušníci RAF, (odešli i nadále sloužit do RAF) a 19.7.1948 por.Hořava,který při nouz.přistání v Rakousku stroj rozbil.
Službu našich Spitfirů v Izraeli hodnotí mnoho historiků vcelku podrobně a myslím, že i na netu lze spoustu dat dohledat.
Příchod proudových Mig-15 k nám již patří k historii psané rudou barvou....
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Kolomaznik Duben 22, 2009, 06:31:42
čs.jednotkách.Letouny ponesou čs.výsostné znaky a piloti již v té době budou mít na sobě čs.vojenské uniformy.Opravdu naši piloti přiletěli již v battle-dressech zelené barvy s čs.vojenskými hodnostmi,i když rádi uváděli i ty britské.Mnohdy totiž byly vyšší(často i důstojnické).A jedna věc na závěr. V Československu budou naše letadla pouze "datašována", až do dobyformálního,tj.smluvního uvolnění ze svazku RAF.
Takže jen pro úplnost- to,že ve většině čs.filmů se naši piloti po válce,u nás na území ČSR,objevují v britských unimformách RAF,je jen filmařský,či režisérský záměr,či představa.Ve skutečnosti tomu tak nebylo.I když věřím,že mnozí z nich si uniformu opravdu schovalo a domů přivezlo.
No velmi zajímavé téma. Ale mě by spíš zajímalo jak to bylo s přenecháním strojů letcům resp.jejich obnoveným státům. Jako jestli v RAF a SSSR neměli problémy stím, že vlastně ty stroje byly jejich a oni je vyrobily.
Jok uniformám. Britské modré uniformy mají něco do sebe ...
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Hamerinski Duben 26, 2009, 12:35:33
No velmi zajímavé téma. Ale mě by spíš zajímalo jak to bylo s přenecháním strojů letcům resp.jejich obnoveným státům. Jako jestli v RAF a SSSR neměli problémy stím, že vlastně ty stroje byly jejich a oni je vyrobily.
Problémy s tím určitě nebyly. SSSR kompletně vybavil novými Jak-3 Francouzskou Normadii-Němen a ta s nima pak odlétla do Francie. Přeci jen co by s těmi stroji kdo dělal, když už byly vyrobeny. Většinou to bylo považováno za dar. Poláci také domů přilétli na mnoha typech sovětských strojů a ty zůstaly polskému letectvu.
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Kolomaznik Duben 26, 2009, 12:52:29
Takže se dá říct, že to bylo účelové vyřazení přebytečných stroju...  ;)
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Hamerinski Duben 26, 2009, 04:24:14
Takže se dá říct, že to bylo účelové vyřazení přebytečných stroju...  ;)
Dalo by se to tak také nazvat. Proto to v Evropě nevypadalo jako v USA, kde byly nové mašiny naházeny na vrakoviště. Přeci jen zde jsme měli jen nějaké německé stroje, pár předválečných a tím to končilo a tak takovýto dar byl pro naše letectvo více než vhodný. Navíc se bylo na čem učit a hlavně porovnávat vzájemně typy několika zemí, což bylo pro nás výhodné. Viz. pak školení izraelských pilotů na Spitfiry a Avie.
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Sláma Duben 27, 2009, 11:06:40
No, ono to s těmi letadly Spojenců bylo všelijak. Konkrétně u RAF, Spitfiry, které naši piloti měli v závěru války by asi nikdo nechtěl ani náhodou. Po prodělaných bojích, kdy piloti určitě nekoukali na doporučená letová omezení, měly obzvláště motory už leccos za sebou. S těmito stroji se povětšinou opravdu počítalo, že půjdou do šrotu. Výrobní závody ale nemohly výrobu zastavit ze dne na den a proto návrhy "nových" evropských států pro odkoupení určitého počtu nově vyrobených strojů byly vítány. U ČSR gen. Janoušek dosáhl později po válce toho, že veškerá výzbroj a výstroj,  našimi piloty používána, byla připsána na účet válečného dluhu Velké Britanie a naše republika platila až ony nové stroje, se kterými se piloti a perutě vrátily do ČSR. U VVS SSSR to byl spotřební válečný materiál, se kterým opravdu ani sami Rusové moc nepočítali. Nemám přesné údaje, jestli jsme něco platili, ale myslím, že také ne. Byla nám ta letadla ponechána jako dar sovětského lidu bojovým druhům ve zbrani...
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Hans Duben 28, 2009, 07:21:12
No letová omezení, to asi nebylo ani tak neznalostí příručky, jako spíš nutností zachránit si život jejich překročením. Mco si už knihy letců nepamatuji, ale Fajtl i Clostermann (nebo jen jeden z nich, nevím už) zminují únik střemhlav na plný plyn před Němcem a rychlost snad i k 1000km/h (po dvou letech od přečtení už si ty čísla fakt nepamatuji). Až by jeden žasnul, že to motor vydržel a nevysypal se.
Po válce jsme tu kromě zbytků Luftwaffe neměli leteckou techniku žádnou a ani se zde bhem ní nic našeho nevyvíjelo, tak není divu, že jsme byli rádi i za vraky, kterých se Spojenci zbavovali.   
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Sláma Duben 28, 2009, 08:20:03
No, Hansi ony ty nové spitfiry tehdá nebyly zrovna nejlevnější, a my je museli zaplatit. Napíšu příště. Vraky opravdu byly po Luftwaffe a pokud budeme počítat i balsové stíhačky s rudými hvězdami po dvou letech používání, tak to byly vraky také.

Jednání o ceně výzbroje, výstroje a vybavení čs.leteckýcj jednotek ve V.Británii probíhala dne 3.dubna 1945 v Londýně. Čs.delegaci vedl div.gen.RNDr.K.Janoušek. Bylo zde dojednáno, že konečnou sumu za válečnou výstroj (615 536 liber šterlinků) ČSR platit nebude /viz výše/.
Cena za novou výzbroj a nová letadla pro poválečnou ČSR byla stanovena na 975 435 liber šterlingů, přičemž ČSR bude platit přímo 345 000 liber, což tehdy představovalo zhruba 71,33 milionů tehdejších Kč. Zbytek měl být hrazen z Czech Refugee Trust Fundu, byly to prostředky Angličanů, uvolněné ve prospěch čs.vlády. Jak posléze /a obzvlášť po r.1948/ s tímto dluhem bylo naloženo mně není známo.
V ceně nebyly započítány pouze nové Spitfiry, ale i záložní motory, pumy, střelivo, náhr. součástky draků.
Součástí ujednání bylo i to, že VB bude do ČSR dodávat letecký benzín v ceně 3,- Kč/litr a taktéž olej v ceně 7,- Kč/litr.
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Sláma Červen 25, 2009, 11:24:58
Jedna malá zajímavost:
Čs.stíhací wing obdržel 7.června 1945 úkol  Escort 143. Jednalo se o doprovod dvou Dakot Mk.III přelétavajících z ostrova Jersey na ostrov Guernsey. V nich měl být přepravován jeden velice významný cestující. A tím byl britský král Jiří VI. s chotí a doprovodem. Vykonával inspekci Normandských ostrovů při příležitosti osvobození od německé okupace. Wing byl v té době již detašován v Manstonu a na Jersey to bylo poměrně daleko.Musel proto přeletět na Jih,na letiště Warmwell. Ve 13.10 hodin místního času odstartovalo celkem 39 Spitfirů Mk.IX C  /3 x 13 strojů/.  13 letadel od každé perutě, která obvykle startovala s 12 letadly.Ten třináctý od každé byl zálohou pro "neočekávaný případ či jiné možné potíže...". Po asi dvaceti minutách letu se tato náhradní letadla vracely zpět do Warmwellu. Čs.perutě v sestavě wingu byly na určeném místě nad ostroven Jersey včas,ale na panovníka musely asi 50 minut čekat.Piloti byli celkem nervózní, neboť palivo ubývalo.Přesto nakonec vše dobře dopadlo.Dakoty byly "odeskortovány" bezpečně na Guernsey a stíhací doprovod přistál v 16.00 hodin ve Warmwellu.Po doplnění paliva se okamžitě přesunul zpět do Manstonu.
Podle historiků byl král Jiří VI. informován o tom,že jej doprovázejí Čechoslováci a byl údajně "touto  skutečností mile potěšen". Tak alespoň se uvádí v kronice perutí a i v mnoha pozdějších memoárech účastníků akce.
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Sláma Červenec 05, 2009, 12:57:49
Čs. 311 bombardovací peruť se po ukončení války nejprve věnovala "lovu" německých ponorek,které se vzdávaly po podepsání kapitulace a posléze těch, které chtěly uprchnout do Jižní Ameriky, zejména Argentiny.
Dále v době 25.7. - 21.12.1945 přepravovaly osoby civilní i vojenské z Velké Británie do vlasti. Liberatory byly "upraveny",tj. v pumovnicích byly dřevěné podlahy a umístěny sedačky. Střeliště zůstala, ale výzbroj byla demontována. Letouny i nadále létaly ve své původní válečné kamufláži, tj.horní plochy Dark Slate Grey a Extra Dark Sea Grey,spodní plochy byly bílé. Britské kokardy byly zamalovány a na křídlech a ocasních plochách byly čs.výsostné znaky. Kokardy na křídlech seshora i zdola a na SOP znaky praporového typu. Písmena squadrony na trupu zůstala /tedy kupř. PP E, PP D,atd/.
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Sláma Červenec 11, 2009, 04:55:36
FRANTIŠEK DOLEŽAL
*14.10.1909 - +4.10.1945
Bývalý velitel čs.stíhacího wingu ve Veké Británii se narodil v České Třebové. Po nastoupení prezenční voj.služby se nejprve stal frekventantem /absolventem/ Školy pro výchovu důstojníků lehkého dělostřelectva v záloze.V r.1936 nastoupil do Vojenské akademie v Hranicích a o rok později absolvoval letecký kurs v Prostějově. Po okupaci ČSR odchází do Polska (pravděpodobně 20.7.1939). Z Polska odjel do Francie,kde podepsal závazek do Cizinecké legie. Nastoupil v hodnosti Sergeant.
Po napadení Francie byl převelen do Chartres do výcvikového střediska. Na frontu odešel 10.5.1940 k polní peruti Groupe de Chasse II/2. Ve Francii samostatně sestřelil 2 německé letouny a na sestřelu dalších dvou se podílel. Obdržel vyznamenání Croix de la Guerre.
Po porážce Francie odplul s ostatními letci do Anglie,kde později bojuje v řadách RAF, nejprve  310.perutě a posléze je převelen k 19.peruti.V té době jsou mu přiznány další 2 sestřely a 1 pravděpodobně zničený letoun.
V prosinci 1940 přechází zpět k 310.peruti a ujímá se velení A letky.
7.dubna 1942 přebírá velení čs.wingu poté,co  odstoupil  W/Cmdr. F.Weber. Při velení wingu poškodil další 2 nepřátelská letadla,společně s K.Mrázkem sestřelili nepřátelský Me-109, zúčastnil se operace Jubilee u Dieppe s pravděpodobným sestřelem Do-215. Za tuto činnost obdržel DFC.
1.4.1943 je jmenován zástupcem velitele 19.Fighter Group a v květnu odchází do Studijního oddělení Inspektorátu čsletectva.Od srpna 1944 je již v USA,kdeabsolvuje studia na Vysoké válečné škole ve Fort Lavenworth.Poté absolvoval četné stáže u firem Bell,Consolidated.Republic.
Po ukončení války se do ČSR vrací v čs.hodnosti majora,je držitelem DFC. DSO.
Bohužel,v den kdy byl zvolen do vedení obnoveného Čs.svazu letců se stává obětí nehody C-3A u Bučovic.Všichni, osádka i cestující,mezi nimi mjr.František  "Dolly"  Doležal zahynuli.
Název: Re: Čs. letci
Přispěvatel: Sláma Září 26, 2013, 07:52:30
Zdravím všechny přátele historie se zájmem o činnost našich letců v RAF. Původně místo tohoto příspěvku začínaly první řádky mého povídání o historii Hrdinů válečného nebe, jak je nazval Václav Kubec ve své knize....
Došlo k rozdělení a tudíž osamostatnění tématu a najdete jej pod touto adresou:
Čs. letci (1939-1945)
http://www.panzernet.net/php/index.php/topic,5906.0.html

To, že až dosud bylo téma hojně navštěvované svědčí vysoký počet návštěvníků a tudíž i čtenářů...
Začínám pracovat na pokračování a tak se dalších řádků již brzy dočkáte, ve výše zmíněmém tématu.

Zde, v tomto tématu, prosím uvádějte medailony, životopisy, ucelené osudy konkrétních hrdinů....

A krátké poznámky, komentáře nebo fotografie, vkládejte do tématu
Čs. letci - komentáře..
http://www.panzernet.net/php/index.php/topic,4091.0.html

děkuji Vám za spolupráci
Sláma