Panzernet fórum

Válečné námořnictvo => Sovětský svaz => Téma založeno: KoB@ Červenec 10, 2007, 01:44:07

Název: krížnik Aurora
Přispěvatel: KoB@ Červenec 10, 2007, 01:44:07
Krížnik Aurora je od svojho začiatku až dodnes, keď už je v zaslúženom lodnom dôchodku zakotvený pri petrohradskom nábreží, spätý s ruským Petro­hradom. Tam ho začali 23. mája 1897 stavať, tam ho o tri roky neskôr, 11. mája 1900 spustili na vodu a tam sa v júli 1903 stal súčasťou vojenskej flotily. Z Petrohradu 127 metrov dlhá a 17 metrov široká loď vyplávala na svoje morské ťaženia a sem sa vracala ako do domovského prístavu.

Hneď pri zrode lode bol konflikt. Námorníci, ktorí na nej mali slúžiť, nechceli, aby dostala ženské meno. Žena a krížnik vraj nemôžu mať nič spoločné. Lenže mocnárovi sa meno rímskej bohyne nových čias veľmi páčilo. A tak si obľúbenú loď nazval po svojom. Možno, že sa i za toto cárskemu dvoru neskôr značne odvďačila.

Aurora má za sebou úctyhodné výpravy. Počas rusko-japonskej vojny sa ako súčasť Druhej tichooceánskej eskadry dostala i so svojou posádkou až na Ďaleký východ. A tam Aurora prežila aj svoj vojnový krst - 14. a 15. mája 1905 sa z nej počas Cušimskej bitky po prvý raz strieľalo na skutočný nepriateľský cieľ. Ale nepriateľ strieľal na ňu a zasiahol krížnik dvadsaťjedenkrát. Veliteľ lode kapitán Jegorjov v boji zahynul. Aurora prežila. Uchýlila sa zotaviť z porážky do filipínskej Manily. Po návrate do baltských vôd sa z Aurory stalo školské plavidlo - učili sa na nej svojmu remeslu námorníci. Do skutočnej vojnovej vravy sa však krížnik ešte vrátil počas 1. svetovej vojny v Baltskom mori ako súčasť 2. brigády krížnikov baltskej flotily. V roku 1916 však musel do petrohradského prístavu vyliečiť si vojnové škrabance. Bolo to rok pred udalosťami, v kto­rých Aurora hrala významnú úlohu.

...25. októbra 1917 o 21. hodine 40 minúte bol z prídelového dela na rozkaz vojensko-revolučného výboru vykonaný historický výstrel - signál na útok na Zimný palác.? Tak sú tieto slová odliate do bronzu na jednom z kanónov. Už tam však nie je napísané, že počas revolučných dní bola nálada na lodi krajne rozporuplná. Dôstojníci boli odhodlaní biť sa za cára, posádka požadovala revolúciu.

Druhá svetová vojna už nebola vojnou pre Auroru. Odobrali jej postupne akúkoľvek výzbroj a delá použili na obranu na súši. Dňa 17. novembra 1948 loď s výtlakom 6730 ton, ktorá dosahovala rýchlosť 20 uzlov, definitívne vyradili z akejkoľvek prevádzky. Stalo sa z nej múzeum. Dlho bola nemou pripomienkou víťazstva boľševikov nad rozumom, dnes je dôstojným múzeom ruského námorníctva.

Dovedna Aurora preplávala 120tisíc míľ. Jej posledné námorné výpravy sa uskutočnili v 30. rokoch. Nič významnejšie než revolučný výstrel z nudy, sa jej už nikdy nepodarilo dosiahnuť.

(http://www.vosr.web2001.cz/pictures_fin/aurora.jpg)
Název: krížnik Aurora
Přispěvatel: Páter Červenec 11, 2007, 07:47:57
Avrora mala aj sesterske lode, pomenovane Pallada a Diana. Jednalo sa o tzv. chraneny kriznik, co znamena, ze pancierovanie trupu sa obmedzilo na pancierovu palubu, ktorej okraje boli skosene a nadvazovali na bocnu obsivku pod ciarou ponoru (Tato schema pancierovania sa po prvy raz objavila na "revolucnom" krizniku Esmeralda, ktory postavili lodenice Armstrong pre Chile). Samotna paluba bola pomerne silna (myslim ze az 127mm), ale neposkytovala ochranu trupu nad ciarou ponoru, chranila iba zivotne dolezite "organy" lode, ktore sa nachadzali pod nou.

Rusko disponovalo viacerymi lodami tohto typu s velmi podobnymi charakteristikami (Askold, Varjag), najznamejsou je Avrora, velmi znamym je vsak aj Varjag, ktoreho pamatny tragicky boj proti japonskej presile vlastne otvoril ucet Rusko-japonskej vojny.
Název: Re: krížnik Aurora
Přispěvatel: Werner Listopad 01, 2008, 10:51:39
Asi ne. Nikde sem nic takoveho nenašel.
Název: Re: krížnik Aurora
Přispěvatel: Ondra:) Prosinec 25, 2008, 10:32:33
mám dotaz: a potopila za rusko-japonské války nějakou japonskou válečnou loď???
Co vim tak se zucastnila jen toho palacoveho prevratu:)
Název: Re: krížnik Aurora
Přispěvatel: pan.sup Listopad 16, 2009, 07:38:50
A Rusové snad u Cušimy nějakou loď potopili? Jediných úspěchů dosáhly čtyři "korzárské" rychlé křižníky z Vladivostoku, prozíravý Makarov, který zneškodnil pár branderů a po jeho zbytečné smrti na minách potopili Rusové dvě bitevní lodě a křižník.
Jediného úspěchu se jim podařilo při námořní bitvě při pokusu o taktický ústup do Vladivostoku, ale zas tak dobrou paměť nemám. Myslím, že taky potopili jeden křižník.
Přímo ale u druhé Tichomořské eskadry o žádných úspěších ve stylu potopení nevím. 
Připravuji topic, tam se toho dozvíte více.

podle obrázku v čas. ATM jsem vytvořil mapku kudy svaz s Aurorou pluly do Bitvy u Cušimy.
Odkaz: http://tinypic.com/view.php?pic=20h0kf9&s=5
Název: Re: krížnik Aurora
Přispěvatel: Monty Prosinec 26, 2009, 04:27:38
http://www.novinky.cz/koktejl/187756-miliardar-chce-zachranit-kriznik-aurora.html