Panzernet fórum

Muzea a památná místa => Památníky => Téma založeno: Peter Steindl Červen 03, 2007, 11:55:56

Název: Vlčí doupě - Kętrzin
Přispěvatel: Peter Steindl Červen 03, 2007, 11:55:56
Bývalé Hitlerovo polní velitelství pro východní frontu leží v Polsku, nedaleko od hranic s Kalinigradskou oblastí. Nejbližší město je Kętrzin, nejbližší obec je Gierloż. Dostat se tam není právě snadné, protože silnice tam je děsivá i na polské poměry. Úzká a plná děr. Většina turistů přijíždí po silnici od Gdaňsku. Nikoho asi nepřekvapí, že velká většina turistů jsou Němci.

Areál je velmi velký, má 250 ha. Jak určitě víte, celý se nachází v listnatém lese, místo je dokonce ještě vidět maskování. Vstupné je na Polsko poměrně vysoké, 20 Zlotých, takže asi 150 Kč. (dneska lístek do kina :D ) Větší skupiny si mohou připlatit zanedbatelnou částku za průvodce.

Při prohlížení jsou v podstatě tři okruhy: kompletní, trvající cca 4 hodiny, to nejlepší za 2 hodiny a krátká hodinová procházka po několika bunkrech. Já jsem absolvoval dvouhodinový okruh, zahrnující severní polovinu Vlčího doupěte.

Největším lákadlem jsou samozřejmě polorozbořené těžké bunkry. Nemělo by se do nich chodit. Ten Hitlerův ji právě má a lézt dovnitř není příliš bezpečné.

Kdo by čekal bohatství předmětů z doby Hitlerova působení, ten by se krutě zklamal. V malém muzeu je pouze radiátor z Hitlerova bunkru. Jinak se tam nalézají fotografie a velké dioráma areálu + samozřejmě prodejna suvenýrů.

Nutností je zastavit se u pamětní desky, připomínající atentát z 20. července 1944, samotná lehká budova se nedochovala.

Kdyby se tam někdo chtěl vypravit, tak ať hlavně nezapomene doma repelent, komáři jsou všude.Tady je pár fotek:plánek:http://st.blog.cz/v/vitulf.blog.cz/obrazky/12731772.jpgTohle je Bormannův bunkr. Ty větve se tam dávají podle lidového zvyku. Podle místního obyčeje, má muž, který se druhý den žení, podložit Bormannův bunkr větví, aby bylo manželství pevné :)http://st.blog.cz/v/vitulf.blog.cz/obrazky/12731871.jpgHitlerův bunkr:http://st.blog.cz/v/vitulf.blog.cz/obrazky/12732077.jpgPamětní deska:http://st.blog.cz/v/vitulf.blog.cz/obrazky/12732221.jpg
Název: Vlčí doupě - Kętrzin
Přispěvatel: Peter Červen 03, 2007, 12:00:50
Zajímavé, vůbec jsem nevěděl, že to je takhle přístupné. Jak daleko to je zhruba od hranic s ČR? Vypadá to docela zajímavě.
Název: Vlčí doupě - Kętrzin
Přispěvatel: Peter Steindl Červen 03, 2007, 12:06:51
Citace: "Peter"
Zajímavé, vůbec jsem nevěděl, že to je takhle přístupné. Jak daleko to je zhruba od hranic s ČR? Vypadá to docela zajímavě.


Je to přístupné tuším od roku 1955. Je to v nejvzdálenějším koutu Polska, takže vzdušnou čarou od Náchoda je to 600 km, po silnici však o dost dál, podle mě hodně přes 700 km. Návštěvu vřele doporučuji.