Autor Téma: 19. Waffen Grenadier Division der SS (lettische Nr.2)  (Přečteno 8565 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sahidko

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 1539
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
19. Waffen Grenadier Division der SS (lettische Nr.2)
« kdy: Únor 12, 2009, 10:46:39 »
Ide v poradí o druhú a poslednú lotyšskú divíziu vytvorenú v rámci Waffen SS. Keďže budovanie lotyšškých jednotiek a práporov Schuma po obsadení Lotyšska Nemeckom v rámci operácie Barbarossa popísal už Peter Steindel v topicu o 15. Waffen Grenadier Division der SS (lettische Nr.1) nebudem sa tým ja už zaoberať. Táto divízia vznikla 7. januára 1944 rozšírením z 2. lotyšskej dobrovoľníckej brigády SS. Jej početné stavy málokedy presiahli 10 000 mužov napriek tomu sa bola veľmi rýchlo vyslaná na frontu, kde sa spojila so svojou sesterskou divíziou 15. Waffen Grenadier Division der SS (lettische Nr.1 ) na línii "Panther" na rieke Velikaja, ktorá predstavovala obranný pás tiahnúci sa od Narvy po Ostrov. Nasledovali obdobie tuhých bojov, v ktorých obe divízie preukázali svoje bojové kvality, ale napriek tomu 19. júla 1944 boli vytlačené späť do lotyšska. V dôsledku nedostatku zásob a priamemu ohrozeniu Lotyšska Sovietmi hrozivo narastal počet dezercií. Napriek neustále sa zhoršujúcej situácii Nemecka a jeho spojencov neustával príliv ďalších dobrovoľníkov, čo mohlo byť spôsobené aj znížením vekovej hranice odvedencov na 18 rokov. V piebehu októbra sa tak divízia musela stiahnúť cez územie východného lotyšska až bola nakoniec obkľúčená Červenou armádou v Kurlandskej kapse. Tu tvrdo a húževnate bojovala až do konca 2. svetovej vojny. Časť vojakov sa rozhodla pokračovať v partyzánskom boji proti Sovietom, veľká časť ale padla so sovietskeho zajatia, kde ich kvôli tomu, že boli považovaní za obyvateľov ZSSR čakal smutný osud. Mnoho z nich bolo popravených za vlastizradu a zbytok skončil v táboroch na Sibíri.
O bojových kvalitách tejto divízie nás môže presvedčiť 12 obdržaných rytierských krížov, čo vzhľiadnúc k dĺžke jej aktívnej služby vypovedá jasnou rečou.

Velitelia :

SS- Brigadeführer Hinrich Schuldt (7 Jan 1944 - 15 Mar 1944)
 
SS-Standartenführer Friedrich-Wilhelm Bock (15 Mar 1944 - 13 Apr 1944) 
SS-Gruppenführer Bruno Steckenbach (15 Apr 1944 - 8 May 1945)

Zloženie divízie :

Waffen-Grenadier Regiment der SS 42 Voldemars Veiss
Waffen-Grenadier Regiment der SS 43 Heinrich Schuldt
Waffen-Grenadier Regiment der SS 44 (lettisches Nr. 6)
Waffen-Artillerie Regiment 19
SS-Füsilier Battalion 19
SS-Panzerjäger Abteilung 19
SS-Flak Abteilung 19
SS-Pionier Battalion 19
SS-Nachschub Truppen 19
SS-Sanitäts Abteilung 19
SS-Feldpostamt 19
SS-Nachrichten-Abteilung 19

Znak divízie :





A ešte jeden obrázok :

The only easy day was yesterday.

Peter Steindl

  • Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Příspěvků: 790
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. května 2009
Re: 19. Waffen Grenadier Division der SS (lettische Nr.2)
« Odpověď #1 kdy: Březen 18, 2009, 11:27:27 »
Pobaltské divize Waffen-SS byly charakteristické ještě jednou věcí: i vysoké posty v nich zastávali Lotyši a Estonci, u jiných cizineckých divizí byli důstojníci většinou Němci.
Tady je abecední seznam Lotyšů, kteří sloužili u Waffen-SS v hodnosti od majora do generálporučíka.

Sturmbannführer Otto Akmenkalejs – 19/09/1905
Sturmbannführer Augusts Valdemars Alksnitis – 08/11/1902-22/02/1960
Sturmbannführer Alberts Ameriks – 26/12/1899-05/12/1997
Obersturmbannführer Ernsts Ankevics – 21/03/1889-04/01/1964
Standartenführer Karlis Aperats – 04/03/1892-16/07/1944
Standartenführer Augusts Apsitis-Apse – 21/12/1895-03/01/1947
Sturmbannführer Viktors Arajs – 13/01/1910-13/01/1986
Obersturmbannführer Alexanders Argals – 07/09/1894-07/03/1980
Sturmbannführer Karlis Augstkalns – 11/10/1904
Sturmbannführer Aleksandrs Augulis – 01/12/1903-02/12/1998
Sturmbannführer Peteris Arturs Balodis – 21/06/1907-01/01/1978
Obersturmbannführer Janis Baltakmens – 12/06/1898-16/12/1968
Gruppenführer Rudolfs Bangerskis – 21/07/1878-24/02/1958
Sturmbannführer Ernests Baumanis – 26/02/1903
Sturmbannführer Voldemars Kristaps Baumanis – 19/04/1905
Obersturmbannführer Nikolajs Bebris – 02/06/1898-11/01/1977
Obersturmbannführer Edgars Berzins – 16/08/1897-08/02/1974
Obersturmbannführer Janis Berzins – 16/12/1895-12/01/1965
Obersturmbannführer Karlis Birkhans – 10/09/1895-27/12/1953
Standartenführer Aleksandrs Brenkis – 28/01/1896-05/02/1975
Standartenführer Teodors Janis Brigge – 06/10/1891-20/11/1970
Obersturmbannführer Nikolajs Bulmanis – 29/05/1900-28/12/1990
Sturmbannführer Voldemars Caune – 07/05/1901
Obersturmbannführer Pauls Celle – 23/09/1922-10/10/1974
Obersturmbannführer Rudolfs Ciemins – 24/03/1897-14/02/1945
Obersturmbannführer Karlis Cirulis – 21/03/1906-05/03/1973
Obersturmbannführer Adolfs Fricis Donins – 04/09/1898-10/10/1980
Obersturmbannführer Janis Druvaskalns – 03/10/1893-26/05/1969
Standartenführer Karlis Dzenitis-Zenins – 18/02/1892-17/05/1979
Obersturmbannführer Peteris Dzerve – 09/09/1894-23/01/1964
Obersturmbannführer Karlis Alfred Gailitis – 16/10/1896-14/07/1966
Obersturmbannführer Nikolajs Galdins – 09/10/1902-05/10/1945
Obersturmbannführer Antons Gramatins – 21/04/1891-16/06/1969
Sturmbannführer Vilis Grants – 17/02/1905-26/02/1944
Obersturmbannführer Emils Grapmanis – 11/01/1903-07/08/1989
Obersturmbannführer Voldemars Gravelis – 05/07/1900-09/05/1945
Obersturmbannführer Eduards Grikis – 22/09/1901-21/05/1969
Obersturmbannführer Janis Teodors Grosbergs – 28/08/1896-29/04/1970
Obersturmbannführer Harijs Gusevs – 19/05/1900-20/01/1982
Sturmbannführer Vilis Arvids Hazners – 23/07/1905-12/05/1989
Obersturmbannführer Kristaps Insbergs – 19/12/1905
Standartenführer Janis Aleksandrs Jansons – 17/04/1895-03/01/1974
Standartenführer Janis Roberts Jansons – 24/03/1893-04/11/1944
Standartenführer Vilis Janums – 07/01/1894-06/08/1981
Sturmbannführer Visvaldis Juraids – 08/04/1915
Obersturmbannführer Indrikis Martins Hermanis Jurko – 10/09/1893-08/04/1971
Obersturmbannführer Nikolajs Alberts Janis Karlsons – 14/04/1896-02/07/1981
Obersturmbannführer Nikolajs Katisevs – 05/11/1900-16/03/1978
Obersturmbannführer Julijs Eduards Kikulis – 07/02/1898-10/05/1965
Sturmbannführer Julijs Johans Kilitis – 23/07/1902-28/03/1961
Sturmbannführer Arnolds Jekabs Kisis – 24/11/1905
Obersturmbannführer Alberts Kleinbergs – 13/02/1891-13/06/1966
Obersturmbannführer Rudolfs Kocins – 15/12/1907-17/04/1990
Obersturmbannführer Eizens Oto Viktors Kozlovskis – 30/03/1891
Standartenführer Augusts Krastins – 03/10/1893-03/08/1965
Sturmbannführer Alfreds Krimuldens – 17/02/1906
Standartenführer Arvids Kripens – 03/10/1893-20/08/1968
Obersturmbannführer Janis Krumins – 06/11/1893
Sturmbannführer Peteris Kvalbergs – 04/05/1907
Sturmbannführer Peteris Lapainis – 13/05/1897
Standartenführer Aleksandrs Lasmanis – 05/08/1891-30/01/1978
Sturmbannführer Ernests Laumanis – 08/05/1908-13/12/1968
Sturmbannführer Jekabs Lazduzieds – 13/08/1904
Obersturmbannführer Karlis Ledins – 14/04/1898-28/04/1960
Obersturmbannführer Julijs Licitis – 23/12/1900-12/04/1980
Standartenführer Alberts Fricis Liepins – 06/11/1893-12/02/1987
Sturmbannführer Alfreds Linins – 08/10/1901
Standartenführer Karlis Lobe – 26/03/1895-09/07/1985
Sturmbannführer Janis Mednis –
Obersturmbannführer Osvalds Meija – 10/01/1894-15/10/1996
Sturmbannführer Nikolai Melcers – 13/06/1898
Sturmbannführer Fricis Mezgravis – 21/03/1905-01/10/1987
Sturmbannführer Konstantins Mucenieks – 16/12/1903
Obersturmbannführer Rudolfs Muizzemnieks – 15/05/1895-26/03/1980
Sturmbannführer Fricis Neimanis – 19/01/1904-10/08/1989
Obersturmbannführer Oskars Kristaps Ludvig Neimanis – 10/12/1886-13/09/1971
Obersturmbannführer Rudolfs Opmanis – 28/06/1899-23/02/1946
Standartenführer Roberts Osis – 18/09/1900-09/04/1973
Sturmbannführer Janis Ozols – 28/02/1904-13/10/1947
Sturmbannführer Karlis Ozols – 14/08/1901
Standartenführer Janis Evins Nikolajs Palkavnieks – 03/07/1894-29/07/1945
Standartenführer Alexander Plensner – 25/04/1892-03/04/1984
Obersturmbannführer Karlis Plumanis – 20/10/1892-01/12/1989
Sturmbannführer Gustav Praudins – 30/01/1899-09/10/1965
Obersturmbannführer Janis Purins – 05/04/1893-02/05/1982
Obersturmbannführer Karlis Rebergs – 25/07/1904-01/05/1945
Obersturmbannführer Andrejs Voldemars Reinholds – 23/06/1903-04/07/1986
Sturmbannführer Fridrichs Rubenis – 10/08/1902-03/02/1945
Sturmbannführer Janis Rublauskis – 01/07/1906-09/05/1945
Sturmbannführer Janis Ruks – 22/11/1900
Obersturmbannführer Nikolajs Rusmanis – 13/02/1895-06/01/1946
Obersturmbannführer Voldemars Saulite – 30/08/1893-31/12/1967
Obersturmbannführer Jekabs Sels – 05/06/1891-10/05/1964
Oberführer Arturs Michael Silgailis – 13/11/1895-15/08/1997
Sturmbannführer Martins Silins – 26/06/1900
Oberführer Voldemars Johans Skaistlauks – 06/09/1892-09/10/1972
Sturmbannführer Alfons Skrauja – 04/12/1899-24/12/1944
Obersturmbannführer Osvalds Skudrulis – 25/11/1895-30/03/1944
Standartenführer Arvids Skurbe – 22/10/1888-22/03/1972
Sturmbannführer Ernests Smits – 08/02/1898-22/07/1965
Sturmbannführer Eduards Stipnieks – 23/09/1902-09/11/1983
Obersturmbannführer Ernests Strauja – 29/01/1897-14/12/1981
Obersturmbannführer Juris Taube – 07/07/1895-06/08/1945
Obersturmbannführer Fricis Telmanis – 21/02/1903-05/03/1985
Sturmbannführer Hugo Edgars Treijs – 20/11/1911
Sturmbannführer Leonards Trezins – 12/06/1905-04/07/1979
Obersturmbannführer Vilis Fricis Upenieks – 04/04/1896-07/03/1990
Sturmbannführer Karlis Valheims – 20/07/1897
Obersturmbannführer Reinholds Veckalnins – 20/04/1896-24/03/1981
Standartenführer Voldemars Veiss – 07/11/1899-16/04/1944
Sturmbannführer Karlis Velmers – 28/11/1901
Obersturmbannführer Alberts Viksne – 15/05/1896-31/12/1976
Obersturmbannführer Arnolds Zakis – 23/07/1897-23/06/1979
Sturmbannführer Arveds Zalitis – 27/02/1903
Obersturmbannführer Karlis Ziverts – 04/08/1888-11/06/1970
Obersturmbannführer Janis Zvaigzne – 22/12/1892-05/04/1954
Obersturmbannführer Hermanis Zvirbulis – 01/01/1892-18/10/1955
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.