Autor Téma: Bitka v Jávskom mori  (Přečteno 2571 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Rastislaus

 • Slovenská armáda
 • Major
 • Příspěvků: 622
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 25. listopadu 2008
Bitka v Jávskom mori
« kdy: Září 21, 2008, 02:59:48 »
 Vo februári 1942 ohrozovali Japonci ostrov Jáva, ktorý bol hlavným oporným bodom britsko-amerických vojsk v Indonézii. Spojenecké velenie teda vytvorilo na odrazenie výsadku námorný zväz zložený z dvoch ťažkých a troch ľahkých krížnikov a deviatich torpédoborcov pod velením admirála Karola Doormana. 26. februára obdržal Doorman informáciu, že v blízkosti ostrova Borneo bol spozorovaný japonský námorný zväz a tak ešte v ten deň za ním vyplával. Japonský zväz bol zložený z dvoch ťažkých a dvoch ľahkých krížnikov a štrnástich torpédoborcov, pričom plával v troch skupinách.
 K stretu došlo popoludní 27. februára. Japonci mali prevahu v delostrelectve, keďže disponovali 20 delami kalibru 203mm, pričom spojenecké lode mali len 12 diel kalibru 203mm. O 16:16 Japonci spustili paľbu zo vzdialenosti 24 600m. Doorman sa pokúšal vzdialenosť skrátiť, aby mohli do boja zasiahnuť aj jeho 152mm delá, avšak nestihol zaujať výhodné postavenie.
 Po 15. minútach podnikli Japonci torpédový útok z veľkej vzdialenosti, žiadne torpédo však nezasiahlo cieľ. O 17:08 podnikli druhý torpédový útok, pričom zasiahli holandský torpédoborec Kortenaer, ktorý sa po zásahu prelomil a potopil. Ostatné lode sa torpédam vyhli, za to sa však rozpadla formácia. K japonským lodiam sa približoval iba De Ruyter, ostatné lode mierili na juh. Keď krížnik Exeter robil obrat, zasiahol ho do strojovne 203mm granát a jeho rýchlosť klesla na 15 uzlov. Krížnik Perth a torpédoborce Electra a Encounter plávali na pomoc Exeter-ovi a chceli ho zahaliť do dymovej clony. Počas manévru však Doorman vydal rozkaz, aby bol podniknutý torpédový útok. Proti japonským lodiam vyrazili tri torpédoborce, pričom útok dopadol katastrofálne. Electra sa ponorila do dymovej clony, ktorú vytvorila a keď vyplávala von, rovno pred sebou spozorovala tri japonské torpédoborce. Tie na ňu spustili paľbu a za niekoľko minút už Electra klesala ku dnu. Za Electrou plával Jupiter, pokým však prišiel na bojisko, protivník tam už nebol. Holandský torpédoborec Witte de With bol poškodený vlastnou hlbinnou bombou, ktorá sa samovoľne uvoľnila a pri explózii ho poškodila. O 18:30 začal Doorman zhromažďovať svoje rozptýlené lode a po hodine ustúpil z boja.
 Večer sa od spojeneckého zväzu odpojili americké torpédoborce, ktorým chýbalo palivo a torpéda. Zamierili do Surabaje, kde už pred nimi dorazili poškodený Exeter a Witte de With. Na mori teda zostali štyri krížniky a dva torpédoborce. Jeden z nich (Jupiter) však torpédovala japonská ponorka a potopila ho, Encounter narazil na stroskotancov z Kortenaer, pričom ich zachránil a odplával do Surabaje. Krížniky teda ostali na mori bez ochrany a Doorman vytrvalo krúžil po mori.
 O 23:15 spojenecký zväz narazil na dva ťažké japonské krížniky v sprievode torpédoborcov. Rozpútal sa boj na vzdialenosť 7400m, De Ruyter mal po zásahu poškodenú kormu a začal ustupovať z boja. Za ním plávajúci krížnik Java zasiahlo pri obrate torpédo, po chvíli zasiahlo torpédo aj De Ruyter. Na lodi vypukol požiar, nasledovala séria výbuchov a po niekoľkých minútach sa aj s Javou potopili. Ostávajúce dva krížniky ustúpili z boja a Japonci pristáli na severnom pobreží Jávy.
 Spojenecké lode, ktoré sa zachránili, dostali rozkaz preplávať na základňu Tjilatjap, aby tam posilnili obranu. Prvý vyplával poškodený ťažký krížnik Exeter spolu s dvoma torpédoborcami (Encounter a Pope). Na poludnie 28. februára sa tieto lode stretli s troma japonskými krížnikmi. Rozpútal sa boj, Exeter a Encounter boli potopené, Pope po zásahu leteckou bombou sa snažil o únik, zakrátko však narazil na iné krížniky, ktoré ho potopili.
 V noci 28. februára opustili severné pobrežie Jávy krížniky Houston a Perth spolu s torpédoborcom Evertsen. O polnoci narazili na veľký japonský konvoj pod ochranou piatich krížnikov. Vypukol boj, po dvadsiatich minútach bol potopený Perth, poškodený Houston sa bránil ešte pol hodiny, pokým nevyčerpal zásoby munície. Potom sa k nemu priblížili japonské lode, ktoré mu strieľali do bokov, no loď sa stále držala na hladine. Nakoniec k bezbrannej lodi priplávala torpédovka a torpédom ho poslala ku dnu. Holandský torpédoborec Evertsen po poškodení paľbou nabehol na breh. Z japonských lodí bola poškodená iba jedna.
 Spojenecké loďstvo zložené z birtských, holandských a amerických lodí nemalo šancu na úspech, keďže nemalo vypracované formy súčinnosti. Doorman vyrazil do boja bez plánu, za čo zaplatil nielen svojim životom.

Ťažký krížnik Exeter

Ľahký krížnik Jintsu

Ľahký krížnik De Ruyter

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: Bitka v Jávskom mori
« Odpověď #1 kdy: Září 22, 2008, 08:24:57 »
Jo, byl to těžký spojenecký masakr. Skvěle popsáno v knize M. Hubáčka Pacifik v plamenech.
"пуля дура, штык молодěц!!!"