Autor Téma: Střelec ve stíhačce vs. střelec v bombardéru  (Přečteno 12459 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Hamerinski

• Čestný moderator
    • Letadla, letci, osobnosti WW II
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 11. září 2008
Re: Střelec ve stíhačce vs. střelec v bombardéru
« Odpověď #30 kdy: Srpen 24, 2008, 11:28:38 »
Vdiěl jsme kusy B 17-ctek s jedním kulometem 7,62mm v přídí nad Nordenem
To bylo snad jen do verze E. Co jsem viděl tak verze F měla již jen dva těžké kulomety v bocích přídě, ta byla vyřazována na počátku roku 1944 ze stavu USAAF právě pro svojí malou obranou výzbroj. Verze G byla zařazena do výzbroje již na podzim roku 1943 a ta byla vybavena mnou zmiňovanou zesílenou výzbrojí.

Gen.Hoepner

• Host
« Odpověď #31 kdy: Srpen 24, 2008, 11:34:48 »
Souhlasím s Hamerskim(zcela vyjímečně)

Sláma

• Moderator
  • Group Captain
« Odpověď #32 kdy: Únor 02, 2009, 04:29:40 »
to Hamerinski: No,co se týče označování Messerschmittů,já to slyšel asi takto: Z počátku války,opravdu stroje byly výhradně Bf 109,protože se vyráběly v Bayerische Flugzeugwerke,ale později i Němci přešli na označování typů letadel zásadně podle konstruktérů,protože fabriky jaksi... ehm.. byly rozptýlené nebo v podzemí.Podíváš-li se do pramenů,zjistíš tam ještě Bf 110,ale již Me-410,Me-262. Taktéž třeba Focke-Wulf Fw 190 D se nejprve jmenoval Ta-152 H podle Kurta Tanka... Tak nevím.Nehraji si na Vševědoucího.
Jo,a po válce se z továrny staly Bayerische MotorWerke,nebo-li BMW. Proto ve znaku ty modré výseče,mají představobat běžící vrtuli.... :)

Thrawn

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #33 kdy: Únor 02, 2009, 08:33:59 »
souboje střelec x střelec dobře popisuje Richard Hussman (Autor Nebeských jezdců). Byl střelcem na Il2 Sturmoviku...
"Přední sklo Bf109 jsme testovali, vydrželo i zásah 20mm kanonem, pouze se zamlžilo. Jediná šance pro střelce bylo, že průrazným nábojem trefil list vrtule nebo motor. Po křídle střely sklouzávaly (a to měl velkorážný kulomet). Naproti tomu střelce v Sturmoviku nic nechránilo a sklo bylo často prostřílené, protože mechanici spravovali motor a  na sklo nebyl čas. Takže vzadu byla zima...

Sláma

• Moderator
  • Group Captain
« Odpověď #34 kdy: Únor 02, 2009, 01:20:50 »
Tato debata je velice zajímavá.Každý z účastníků ji hodnotí po svém a vyzdvihuje svá hlediska.Nevím,ve válce jsem nebojoval.Ale pouze otázka: Kdo z uvedených debatérů seděl v letadle a střílel? Pouze podotknu,že něco jiného bude teorie,krásně uvedena ve filmech Luftwaffe /odkaz na youTube/,něco jiného je ale skutečnost.Uvažoval třeba někdo nad úplavem,který se objeví za těmito velkými bombardéry?Myslím B-17,B-24. pokud stíhač neútočí z převýšení,myslím,že občas bude v tomto případě rád,že trefil vůbec i tak velký stroj.V případě ataku z převýšení a z boku,je nutno znát teorii střelby a sčítání vektorů rychlostí obou letadel.Výsledkem je "předsazení" záměrné před letoun.O kolik? To lze zjistit výpočtem na učebně ale asi těžko v letadle.Snaha o řešení byla v zavedení gyroskopických a stetrvačníkovývh zaměřovačů.Navíc jsem přesvědčen,že každý stíhací pilot,i ten nováček,musel mít před zahájením souboje nějakou svou taktiku a ne se bezhlavě hnát za cílem.Taktéž zcela jistě měli svou taktiku i střelci v leotunech,tedy obránci.Takže pánové: Se všemi vámi souhlasím,ale myslím,že konečného výsledku debaty střelec versus střelec se asi nedobéřeme....

Thrawn

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #35 kdy: Únor 02, 2009, 03:59:20 »
Ono se výsledku ani nelze dobrat. Jestli čekáš výsledek "střelec v bombardéru to měl těžší", tak se nedočkáš. Je zde tolik proměných faktorů, že si to každý musí přebrat po svém...

Sláma

• Moderator
  • Group Captain
« Odpověď #36 kdy: Únor 02, 2009, 05:04:18 »
to Thrawn: ano,pochopil jsi mne.Píšeš zcela správně,v podstatě tímto směrem jsem vás chtěl nasměrovat.Dík.Jseš chytrej chlap.

Werner Mölders

• Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 9. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.    Uděleno: 9. března 2009
« Odpověď #37 kdy: Únor 02, 2009, 05:33:24 »
Citace
Taktéž třeba Focke-Wulf Fw 190 D se nejprve jmenoval Ta-152 H podle Kurta Tanka..
Pozor  neplést, jedná se o úplně jiná letadla.
Ta 152 H je výšková stíhačka, oproti Fw 190 D má o dost větší rozpětí křídel a výškový motor.Jestli jich bylo vyrobeno 200, tak je to hodně.
Ampulle !!!

Hamerinski

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 11. září 2008
« Odpověď #38 kdy: Únor 02, 2009, 06:14:30 »
to Hamerinski: No,co se týče označování Messerschmittů,já to slyšel asi takto: Z počátku války,opravdu stroje byly výhradně Bf 109,protože se vyráběly v Bayerische Flugzeugwerke,ale později i Němci přešli na označování typů letadel zásadně podle konstruktérů,protože fabriky jaksi... ehm.. byly rozptýlené nebo v podzemí.Podíváš-li se do pramenů,zjistíš tam ještě Bf 110,ale již Me-410,Me-262. Taktéž třeba Focke-Wulf Fw 190 D se nejprve jmenoval Ta-152 H podle Kurta Tanka... Tak nevím.Nehraji si na Vševědoucího.
Jo,a po válce se z továrny staly Bayerische MotorWerke,nebo-li BMW. Proto ve znaku ty modré výseče,mají představobat běžící vrtuli.... :)
Pro to změněné označení je jednoduché vysvětlení, změnil se název firmy z Bf - Bayerische Flugzeugwerke na Me - Messerschmit A.G. (pokud si to označení Messerschmittovi továrny pamatuji dobře)

Ssgt.Vais

• US ARMY
  • Major
« Odpověď #39 kdy: Únor 02, 2009, 06:19:46 »
No.......
myslím že výsledku se sice nedoberem.....ale proč se tady nepohádat a nepodiskutovat :D
Slyšel sem názor že Bf (nebo chcete-li Me) 109 proti B17 moc šanci neměla
viz výzbroj:2× 13mm kulomet MG 131
1× 20mm kanon MG 151/20 (nebo 1× 30mm knón MK 108, G-6/U4)
1× 300l přídavná nádrž nebo 1× 250kg (550lb) bomba nebo 4× 50kg (110lb) bomby (G-6/R1)
2× Wfr. Gr.21 rakety (G-6 s R2)
to FW 190 to bylo uplně jiný kafe........
a přidám příběh od hubáčka z Pacifiku:
B17 si letěla a narazila na Svaz Nagumovývh lodí ve "Štěrbině",japonci poslali 6(!!!) A6M (Zero, Zeke) aby se jí zbavila.....no po pár minutách boje B17 nerušeně pokračovala v letu.......Toť prozatím vše
Rod Flanders
3rd Marine Division Reenacting Group (1958 - 1979)

Carius

• Wehrmacht
    Unteroffizier - četař
« Odpověď #40 kdy: Únor 02, 2009, 07:24:54 »
Něco podobného jsem také slyšel ,ale jen s tím rozdílem ,že B-17 vypadl motor.
Také musíme brát v potaz rozdíl mezi Fw 190 a Zerem.
Zero bylo mín pancéřované takže půlpalcovky do něho ,asi nadělali pěknou paseku.

Hamerinski

• Čestný moderator
« Odpověď #41 kdy: Únor 02, 2009, 07:32:51 »
Zero bylo mín pancéřované takže půlpalcovky do něho ,asi nadělali pěknou paseku.
Nešlo vůbec o pancéřování Zera. Šlo o nádrže, které nemělo Zero samosvorné a tak je logické, že se nechtělo jejich pilotům riskovat mít z nich cedník, který by půlpalcovky udělaly.

Carius

• Wehrmacht
    Unteroffizier - četař
« Odpověď #42 kdy: Únor 02, 2009, 07:51:06 »
NO s tím  máš pravdu nicméně je pravda ,že zera moc plechu nepobrala.
Myslím že konci války byly částečně ze dřeva.
K tématu  pokud byl střelec v B-17 a byl v boxu tak měl navrch ,ale jestiže nebyl tak výhoda byla na straně stíhačky

Gen.Hoepner

• Host
« Odpověď #43 kdy: Únor 02, 2009, 08:49:05 »
No ono proti bombardérům posílali němci zprvu Bf-109 což nebylo moc účinné,potom poslali Fw-190 a Bf-110(tzv.Létající artilerie)a ty už měly nad B-17 malou převahu.Nakonec použily Me-262 a Ta-152 H.A to potom lítalo.
Já zase slyšel,že v Pearl Harboru naletěly 2 Zera na B-17 a po 20 vteřinách ostřelování z nich zbyly hromady štrotu.I když ty B-17 byly odlehčené a bez kulometů.
Upraveno Hamerinski 7.2.2009

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #44 kdy: Březen 18, 2009, 10:35:27 »
Já zase slyšel,že v Pearl Harboru naletěly 2 Zera na B-17 a po 20 vteřinách ostřelování z nich zbyly hromady štrotu.I když ty B-17 byly odlehčené a bez kulometů.
Upraveno Hamerinski 7.2.2009
To byly až B-17 v náletu na Japonsko. Jinak z koho zbyl hromada šrotu??? Z těch zer, ketré rozstřílel B17 bez kulometů nebo z B-17 kterou postřelovali 2 zera??? Já jsem asi pro druhou variantu.
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/